שתף קטע נבחר

גלעד: "לצערי, הערכותיי בעניין ערפאת התבררו כמוצדקות"

עמוס גלעד מגיב על טענת ראש אמ"ן לשעבר מלכא ב"הארץ", כאילו שיכנע את הממשלה בתפיסה שגויה שאין פרטנר פלסטיני. בראיון ל-ynet תמה גלעד: "איפה היה מלכא ארבע שנים?", ומוסיף: "הוא נכנס למודיעין לתקופה קצרה. מאחוריי עשרות שנות ניסיון עם ערפאת. אני מכיר אותו מכל הזוויות. זה לא רק מידע, אלא גם היכרות עמוקה. הקדשתי אלפי שעות להבנת האיש הזה". מופז: "גלעד נתן הערכות מהימנות, והטענה כי אין פרטנר פלסטיני הוכיחה עצמה שוב ושוב בשנים האחרונות"

ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף (מיל.) עמוס גלעד, מגדיר אמש (יום ה') "טענות הבל", את הידיעה שפורסמה אתמול בעיתון "הארץ" תחת הכותרת: "ראש אמ"ן לשעבר מלכא: האלוף עמוס גלעד סילף הערכות אמ"ן על הסיבות לאינתיפאדה".

 

בראיון ל-ynet, אומר הערב גלעד: "ההערכה הייתה שבשנת 2000 יפתח ערפאת במתקפה, לאחר שיגיע למסקנה שתפיסת השלום שלו לא מתקבלת".

 

מלכא טוען שסילפת מידע מודיעיני שהוצג לדרג המדיני.

 

"ההערכות שלי הוצגו בשקיפות רבה, תמיד בנוכחות גורמים אחרים. סילוף מידע זה דבר חמור, זה כמעט פשע, אם אכן כך, צריך היה להתלונן על זה מיידית, ולפתוח בחקירה".

 

האם טענותיו של מלכא כלפיך נובעות ממניע פוליטי?

 

"ברור שההערכות עוררו בזמנו ביקורת קשה. זה טפח על פני אלה שחשבו שאנחנו הולכים לשלום עם הפלסטינים. אני לא מוכן להכנס להערכות מה המניע של הדבר המשונה הזה".

 

רבים הגדירו אותך במהלך השנים האחרונות כנביא זעם. 

 

"חוות הדעת שלי, ההערכות שלי, תמיד מבוססות על מידע מודיעיני".

 

"היכרות עמוקה עם ערפאת"

 

הפרשה המדוברת עוסקת בתקופה שבה שימש עמוס מלכא כראש אגף המודיעין. גלעד היה פקודו, ועמד בראש חטיבת המחקר של אמ"ן.

 

גלעד: "עמוס מלכא נכנס למודיעין רק לתקופה קצרה. מאחוריי יש נסיון של עשרות שנים עם יאסר ערפאת, אני מכיר אותו מכל הזוויות, אני מלווה אותו עשרות שנים.

 

זה לא רק מידע אלא גם היכרות עמוקה. הקדשתי אלפי שעות להבנת האיש הזה. לצערי העמוק מאוד, הערכת המודיעין הזו התבררה כמוצדקת".

 

"טענות כאלה מערערות את האמון במערכת. נוצר רושם כאילו מדובר בחבורת פשע שעוסקת בזיופים - דברים חמורים, עכשיו, איפה הוא היה ארבע שנים? אתה יכול לטעות בהערכות, אתה לא יכול לסלף. כל הטענות הן טענות הבל".

 

ח"כ יולי תמיר קראה להקים ועדת חקירה בעניין. מה דעתך בעניין?

 

גלעד: "מי שרוצה חקירה - אין שום בעיה. אפשר לפתוח בחקירה, אני לא נבהל מזה. מי שרוצה לחקור, בבקשה".

 

מופז נחלץ להגן

 

שר הביטחון, שאול מופז, ששימש כרמטכ"ל בתחילת ההתקוממות, בשנת 2000, הבהיר אחר הצהריים כי הערכות המודיעין שגלעד היה שותף להן בתפקידו כרח"ט מחקר באמ"ן, היו הערכות מהימנות, וכי הן הובילו אותו לקבל את ההחלטות הנדרשות לגבי העימות עם הפלסטינים.

 

שר הביטחון הדגיש כי יש לו הערכה עמוקה לתיפקודו של גלעד, וכי הערכות המודיעין להן היה שותף כבר בשנת 1999 הן שהובילו להכרזה על שנת 2000 כ"שנת המוכנות".

 

החלטה זו סייעה לצה"ל ולמערכת הביטחון להתכונן לעימות, ויש לה תרומה לא מבוטלת לסיכול הטרור עד היום.

 

לטענת מופז, ההערכה כי אין פרטנר פלסטיני למשא ומתן הוכיחה עצמה שוב ושוב בשנים האחרונות, והיא הגורם העיקרי להחלטת ממשלת ישראל להוביל לתוכנית התנתקות חד צדדית, ולעצב במו ידיה את המציאות בשטח, וזאת עד למציאתו של פרטנר פלסטיני הגון.

 

מלכא: גלעד סילף את הערכות אמ"ן

 

בעיתון "הארץ" דווח הבוקר כאמור על המחלוקת החריפה בין גורמי המודיעין באשר לנסיבות שהובילו לפתיחת העימות בין ישראל לפלסטינים באוקטובר 2000.

 

על פי הדיווח, האלוף (במיל') עמוס מלכא, ששימש אז כראש אגף המודיעין במטכ"ל, טוען כי האלוף עמוס גלעד - לשעבר ראש חטיבת המחקר באמ"ן והיום ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון - שיכנע את הצמרת המדינית בתפישה שגויה, שלפיה "אין פרטנר" פלסטיני.

 

מלכא טוען כי גלעד עשה זאת תוך סילוף הערכות המצב של אמ"ן באוזני הדרג המדיני.

 

מלכא, הקובע שגלעד היה "גורם מאוד משמעותי שהשפיע על הרבה מאוד אנשים". טוען "בכל תקופת כהונתי כראש אמ"ן לא היה אפילו מסמך אחד של חטיבת המחקר שנתן ביטוי להערכה שגלעד טוען שהציג בפני ראש הממשלה. אני טוען שרק לאחר הפסקת שיחות טאבה, ערב בחירות 2001, גלעד החל לשכתב בדיעבד את הערכות אמ"ן".

 

תגובות

 

ח"כ צבי הנדל (האיחוד הלאומי): "קצת צניעות, בושה וענווה לא יזיקו לאנשי השמאל, שבעקבות הסכמי אוסלו הביאו עלינו רצח, טרור ושכול. לא ברור איך הם מעיזים היום להשחיר את שמו של האלוף גלעד, ומאשימים אותו בהערכות מוטעות.

 

כל הערכותיו של גלעד לגבי ערפאת ולגבי הרשות הפלסטינית התאמתו. אני מחזק את ידיו, וקורא ללובשי המדים ללמוד ממנו ולא לחשוש מלהתריע - כל אימת שהם חושבים שנשקפת סכנה למדינה מתהליכים מדיניים חסרי אחריות".

 

מנגד, אומר האלוף (מיל.) ח"כ מתן וילנאי (עבודה): "הדברים נשמעים חמורים, ומחייבים בדיקה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. אם הם נכונים, היה בהם כדי לעצב את המהלכים המדיניים והביטחוניים ולפגוע ביכולת להגיע להידברות עם הצד הפלסטיני. 

 

עמוס מלכא הוא איש רציני וראוי, ודבריו מחייבים בחינה יסודית". ח"כ וילנאי ביקש דיון דחוף בוועדת חוץ וביטחון בעניין.


פורסם לראשונה 10/06/2004 16:01

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס ואילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אגמון
עמוס גלעד. תפישה שגויה?
צילום: אורן אגמון
צילום דובר צה"ל
מלכא. תוקף
צילום דובר צה"ל
צילום: משרד הביטחון
מגן. השר מופז. ארכיון
צילום: משרד הביטחון
צילום: סבסטיאן שיינר
מגן על גלעד. הנדל. ארכיון
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: שאול גולן
דברים חמורים. וילנאי. ארכיון
צילום: שאול גולן
מומלצים