שתף קטע נבחר

שרון: תמכו בתוכנית ההתנתקות - ואל תסעו לחו"ל

ראש הממשלה הבהיר לשרים כי הוא נחוש לעמוד בלוח הזמנים שנקבע לתוכנית המתוקנת: "סיום פינוי עד 2005", והזהיר חברי ממשלה שלא להתנגד לה - ולא לצאת לנסיעות לחו"ל עקב שבריריות הקואליציה. מופז סיפר על סיכול פיגועים, ונזעק להגנתו של האלוף במיל' עמוס גלעד. השר לפיד: "ההתקפות על גלעד באות מהשמאל". שרון נפגש עם נתניהו

על כל חברי הממשלה לתמוך בהתנתקות בתקשורת ובכנסת - ולא "להיעדר" או לצאת לחו"ל: כך הבהיר ראש הממשלה, אריאל שרון, בישיבת הממשלה השבועית היום (א'), שעסקה בתוכנית.

 

"הנחיתי להתחיל בעבודה על תוכנית ההתנתקות מייד וללא דיחוי - כדי לעמוד בלוח הזמנים שקבענו: סיום פינוי עד 2005", אמר שרון בפתח ישיבת הממשלה.

 

הוא הבהיר כי מבחינתו, ייאסר על שרים וסגני שרים לצאת בביקורת נגד התוכנית:  "ביום ראשון שעבר אישרה הממשלה את תוכנית ההתנתקות המתוקנת, לכן מוטלת חובה על כל השרים וסגני השרים לתת גיבוי ולתמוך", הבהיר.

 

ראש הממשלה הוסיף: "זו תמצית העקרון של אחריות משותפת, ויש לזה ביטוי בחוק יסוד הממשלה. אני מצפה מכולם להתייצב בכנסת להצבעת אי אמון או כל הצבעה אחרת, בכל נושא. לא אקבל מצב שחברי ממשלה נעדרים מהצבעות, או שסגני שרים מתבטאים או פועלים נגד ההחלטה. אני מבקש לכבד את ההחלטה שהממשלה קיבלה".

 

מקורבי שרון הביעו מורת רוח מתפקודם של גורמים כמו סגן השר מיכאל רצון (סגן שר התמ"ת), שהם חברי ממשלה אולם פועלים נגד מדיניותה.

 

ראש הממשלה עצמו הדגיש את חשיבות התמיכה בתוכנית עקב שבריריות הקואליציה: "בתקופה הקרובה ועד תום המושב אתם נדרשים לנוכחות רבה יותר. בשבוע הבא כולכם נדרשים להיות בכנסת ולהצביע עם הקואליציה". שרון הבהיר כי לא יאשר נסיעות בימים שהכנסת פעילה, והעיר בציניות: "לכן אני מבקש משרים לא להגיש את אישורי הנסיעות בתום ישיבת הממשלה".

 

בישיבת הממשלה הראשונה שלאחר אישור תוכנית ההתנתקות, הדגיש שרון כי הוא נחוש להמשיך לקראת ביצועה, לאחר ש"בהחלטת הממשלה שאישרה את תוכנית ההתנתקות המתוקנת אושרו מספר ועדות שאמורות לקדם את התוכנית". הוועדות האלו, הבהיר שרון - יחלו לנוע ללא דיחוי.

 

ראש הממשלה מינה את פרופ' דב גולדברגר, מנכ"ל משרד הרווחה, לחבר בוועדת ההיגוי של תוכנית ההתנתקות וכן בוועדת החריגים האמורה לקבל החלטות באשר להמשך הבניה בישובים המיועדים לפינוי.

 

בהמשך, רמז לשר הרווחה, זבולון אורלב, שצורף רשמית לקבינט המדיני-ביטחוני, כי הוא מצפה ממנו שלא לפרוש מן הממשלה בעקבות יו"ר מפלגתו, אפי איתם: "חשוב לזכור שהמנכ"לים היושבים בוועדות צריכים להתמחות בתפקידם, לכן לא כדאי שיהיו זמן קצר בתפקיד", דברי שרון.

  

מופז: נעבוד עם המצרים

 

שר הבטחון, שאול מופז, סיפר לשרים כי "בשבוע האחרון הצלחנו למנוע פיגועים, בין היתר בירושלים וכן פיגוע משולב של כמה ארגונים במעבר קרני". לא מדובר בבשורה חדשה: הרמטכ"ל יעלון כבר בישר על סיכולים אלה בשבוע שעבר

 

מופז סיפר כי "נקבע לוח זמנים ראשוני לעבודה עם המצרים בנושא תוכנית ההתנתקות, וזה יהיה במהלך השבועים הקרובים. גם בצד הפלסטיני ניכרת תכונה רבה בקרב גורמים בפתח, שמעוניינים לבצע את ההתנתקות כדי להחליש את החמאס".

 

בעניין הזירה הצפונית אמר מופז: "היה עוד פרץ של התחממות השבוע. לא נעבור לסדר היום על ירי לשטחנו. יש כתובת אחראית מעבר לגבול - והיא סוריה, לבנון והחיזבאללה.

 

מופז הגן על האלוף גלעד

 

נושא נוסף שעלה בממשלה היה העימות בין ראש אמ"ן לשעבר עמוס מלכא לבין האלוף (מיל') עמוס גלעד, שעלה מדפי "הארץ". השר אברהם פורז שאל את ראש אמ"ן, האלוף אהרון זאבי פרקש, על השוני בדיווחים.

 

השר מופז נזעק להשיב במקומו של הקצין הבכיר: "האלוף במיל' גלעד היה קצין מוכשר ואיכותי, רב נסיון ודעתן. באמ"ן יש חובה על הבעת דעות אוטונומית על ידי ראש חטיבת המחקר, גם אם היא שונה מזו של ראש אמ"ן. זאת זכות ששמורה לו. בתקופתי כרמטכ"ל, גלעד נתן הערכות נכונות ומדוייקות לגבי העמדות ומרחב הגמישות הפלסטינית במו"מ ולא זכור שעמוס מלכא נתן הערכה שונה משמעותית".

 

השר יוסף (טומי) לפיד הגיב: "ההתקפות על גלעד באות מהשמאל הישראלי, על מנת לקעקע את ההערכות הנכונות שלו".

 

שרון נועד עם נתניהו

 

סוגיית הרחבת הקואליציה עמדה במוקד הפגישה של שרון עם שר האוצר, בנימין נתניהו, לראשונה מאז הקרע העמוק שנתגלע ביניהם לקראת העברת תוכנית ההתנתקות בממשלה. הפגישה החלה ב-13:15 בצהריים.

 

בסביבת שר האוצר חוששים מפגיעה במדיניותו הכלכלית בעקבות צירופו האפשרי של עמיר פרץ לספסלי הקואליציה. "כל עוד כניסת העבודה לממשלה מותנית בשינוי המדיניות הכלכלית", אמרו ל-ynet מקורבי השר ערב הפגישה עם שרון, "נתניהו סבור שבשום אופן לא ניתן לאפשר זאת. אם מפלגת העבודה תודיע שהיא מוכנה לקבל את קווי היסוד של הממשלה בראשות הליכוד, הרי שניתן יהיה לשקול את הכנסתם".

פורסם לראשונה 13/06/2004 09:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון. נעמוד בלוח הזמנים
צילום: איי פי
מופז. נעבוד עם המצרים
צילום: עמית שאבי
צילום: אורן אגמון
האלוף גלעד. "התקפות מהשמאל"
צילום: אורן אגמון
צילום: אלכס קולומויסקי
נתניהו. פגישה
צילום: אלכס קולומויסקי
אורלב. לקבינט
רצון. מורת רוח בסביבת שרון
צילום: עטא עוויסאת
גולדברגר. מינוי
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים