שתף קטע נבחר

דין ת"א כדין נצרים

סיבוב הפרסה שעשה שרון בין "דין נצרים כדין ת"א" ל"אף יהודי לא יישאר בעזה" מעביר מסר חד-משמעי לחפצים בחיסול ישראל

 

נצרים בממד הזמן

 

נצרים הוקמה ב-1972 (על-ידי ממשלת גולדה מאיר). כלומר, נצרים היא בת 32. גיל החציון בישראל הוא 28 – כלומר רוב האנשים בארץ נולדו לאחר הקמתה. בשנה שנצרים הוקמה, מדינת ישראל הייתה בת 24. כלומר, בעת הקמתה, המדינה התקיימה תקופה קצרה יותר מתקופת קיומה של נצרים נכון להיום. לפני שנתיים, כשליש מאה לאחר הקמתה, הכריז ראש ממשלת ישראל אריאל שרון ש"דין נצרים כדין תל-אביב". כלומר, כל עוד תתקיים תל-אביב, תתקיים גם נצרים.

 

בחלוף השנים קהה כנראה הזיכרון הלאומי, הן לגבי סיבת הקמת של נצרים והן לגבי זהות מקימיה. היישוב לא הוקם כדי לממש חזון משיחי כלשהו, אלא משיקולי ביטחון מובהקים, שהעיקריים שבם הם יכולת השליטה על נמל עזה ואפשרות פיקוח על מה שמועבר דרכו. על יסודה של נצרים החליטו לא "מתנחלים דתיים סהרורים", אלא אנשי מפלגת העבודה מובהקים - יגאל אלון, ישראל גלילי וחיים גבתי. הם כנראה הבינו אז את אשר שכחנו היום: שנצרים נועד להגן על אלה החיים בתוך תחומי הקו הירוק, ולא כדי לתבוע קורבנות מקרבם לשם הגנתה.

 

שרון בממד הזמן

 

לפני כשבועיים הכריז שרון: "עד סוף 2005 לא יישאר אף יהודי ברצועת עזה". נראה שעם חלוף הזמן קהה זכרונו של ראש הממשלה. בעבר ידע שרון לפרט במדויק את הסכנות הטמונות בגישה שכעת הוא מאמץ. במאמר בשם "אסור לברוח מהטרור", שפרסם כשנה לפני חתימת הסכמי אוסלו, התגאה שרון שמעשיו בעבר "לא רק מוכיחים שאת הטרור ניתן לחסל, אלא גם את עיקר הדרך לכך!", ופירט: "אסור לברוח מן הטרור, והוא יוכה רק אם נשלוט בבסיסיו ונילחם בכנופיותיו בשטחו". שרון אף ציין איפה ניתן למצוא הוכחה חותכת לאישוש דבריו: "עזה היא המשל! החלק המיושב דאז של הרצועה נהפך...למרחב הנשלט בידי ארגוני המחבלים, מפני ששר הבטחון (דיין) החליט לצאת מן היישובים וממחנות הפליטים. למזלנו, שבנו לדרך הנכונה טרם התפוצצה הרצועה כמורסת טרור ענקית, שהייתה יכולה להרעיל את כל סביבותיה. אבל בגלל המדיניות המוטעית – של בריחה למעשה ממרכזי היישוב ... היה עלינו אחר-כך לנהל מערכה ממושכת וקשה הרבה יותר".

 

שרון הודה שחלו שינויים רבים מאז, אך הזהיר ששינויים אלה רק מגבירם את תוקף דבריו. לכן התריע: "אם נחזור ונשגה עכשיו, המחיר יהיה כבד בהרבה מכפי שהיה בעבר – כי הטרור ואמצעיו הם שונים ומסוכנים יותר משהיו. אם ננטוש את עזה ישתלטו עליה ארגוני המחבלים. כיכר פלשתין תיעשה אז אתר לשיגור קטיושות לכיכר מוחמד החמישי באשקלון ומה יעשה אז צה"ל? ישוב ויכבוש את הרצועה, יפגיז או יפציץ את ערי הרצועה ומחנות הפליטים?"

 

בסיום מאמרו מציע שרון דרך: "כולנו חותרים להסדר מדיני, אבל נגיע אליו לא בדרך הכניעה אלא רק לאחר ריסוק הטרור, ואת הטרור נוכל לחסל רק אם נשלוט בבסיסיו ושם נלחם בכנופיותיו להשמידן".

 

תל-אביב בממד הזמן

 

תהיה זאת תמימות (או טיפשות) מופלגת להאמין שלמהפך המדהים בעמדותיו של שרון לא תהיה השפעה מרחיקת לכת על תפיסתם של הערבים את כושר ההישרדות של הציונות. סיבוב הפרסה שביצע מעביר מסר חד-משמעי לחפצים בחיסול ישראל: אם באמצעות מערכה נחושה של איבה ואלימות נגד הציונים ניתן להביא אפילו את שרון לשנות את עמדתו מ"דין נצרים כדין תל-אביב" ל" אף יהודי לא יישאר ברצועת עזה", אזי אין לציונות שום ערך שיחסן אותה מפני אלה השואפים לדחוק אותה כליל מהאזור.

 

אם היהודים נאלצים, בלחץ התקפות הערבים, לנטוש יישוב שקיים יותר משלושה עשורים, שהוקם על-ידי מייסדי המדינה עוד לפני הולדתם של רוב אזרחי ישראל, אז גם הם, הערבים, עלולים לאמץ את הגישה ש"דין נצרים כדין תל-אביב" – אך במובן ההפוך: "דין תל-אביב כדין נצרים".

 

למרבה הצער, יהיו סיבות מעטות לחשוב שהם טועים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים