שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אינטרנט מהיר: כמה זה עולה לנו?
  לעיתים נדמה שחישוב עלותו החודשית של מנוי לאינטרנט המהיר בישראל כרוכה בפתרון נוסחה מסובכת במיוחד, הכוללת תשלום מפוצל לספק האינטרנט ולספק הגישה, הטבות ומתנות, תקופת התחייבות ועוד משתנים. האם ההבטחות מהפרסומות אכן משתלמות?

  התחרות הלוהטת בין ספקי האינטרט משחקת לטובת הצרכן, והגולשים הישראלים נהנים לכאורה ממחירים נמוכים מתמיד. אבל האם ספקי האינטרנט והתשתית אכן מספרים לנו את כל האמת? לא בטוח.

   

  אין זה עניין של מה בכך, מדי כמה שבועות אנו מתבשרים על מבצע חדש לחיבור לאינטרנט. בכל פעם מדובר במבצע חסר תקדים, זול בצורה יואת דופן,

  ומשתלם להפליא. בוודאי יותר מהמבצע של שבוע שעבר, שאין טעם אפילו להשוותו למבצעים של החברות המתחרות. לאור הבלבול השורר ביחס לתמחור, סקרנו את עלויות החיבור האמיתיות לאינטרנט רחב הפס בישראל.

   

  013 ברק הכריזה אתמול (א') על "מבצע חסר תקדים: חיבור לאינטרנט במהירות 750 קילובייט "ב-35 שקל לחודש בלבד". החברה ציינה בהודעה לעיתונות כי "המבצע הוא ההצעה האטרקטיבית ביותר בשוק האינטרנט בישראל". אך חישוב מהיר מגלה כי עלותה של החבילה אינה 35 שקלים, אלא 85 שקלים, זאת מאחר ועלינו לשלם גם לספק התשתית (בזק וכבלים), עובדה שתמיד מוצנעת או נעלמת מהפרסומות, כפי שמלמדת טבלת השוואת המחירים בין ספקי האינטרנט של ynet.

    

  ותיק מול חדש

   

  אחד הדברים שמרגיזים גולשים רבים היא האפליה בין לקוחות ותיקים וחדשים. מכיוון שהספקים עסוקים בצבירת מספר לקוחות גדול ככל האפשר, נדמה שלעיתים הם מתעלמים במופגן מאותם הלקוחות הוותיקים. מבצעי החיבור מתייחסים רובם ככולם ללקוחות חדשים, בעיקר כאלה שעברו מספק אחר.

   

  הלקוחות הוותיקים לעומתם, שמחוברים לחברה כבר חודשים או שנים, עשויים למצוא עצמם לעיתים מקופחים בצורה ניכרת. בתחילת ימי האינטרנט המהיר בארץ, לפני כשלוש שנים, עמד מחירה של חבילת חיבור במהירות 500 קילוביט על כ-140 שקל לחודש.

   

  כיום עומד מחירה הממוצע של חבילה דומה על כ-100 שקלים, כאשר פעמים רבות היא אינה משתלמת כלל, ועדיף לשדרגה לחבילה במהירות 750 קילוביט, שתעלה כ-120 שקל בממוצע. אם אתם נמנים על אותם הוותיקים, המביטים בעיניים כלות בחברים שהתמהמו להתחבר וכעת חוסכים עשרות שקלים בחודש - זה הזמן לבחון מחדש את תנאי המנוי ולבצע הערכה מחודשת של כדאיותו.

   

  ההמלצה שלנו: אם הסתיימה תקופת ההתחייבות שלכם לספק האינטרנט (לרוב מדובר בחצי שנה), הרימו טלפון והתמקחו על המחיר. גולשים רבים מדווחים כי הצליחו להשיג הפחתה משמעותית במחיר החבילה הקיימת. "השוט" שלכם מול הספקים הוא משמעותי: איום במעבר לספק מתחרה, המציע מחירים זולים יותר. בכל מקרה, לא כדאי להצטרף לחבילות הכוללות תקופת התחייבות ארוכה של יותר מחצי שנה כלפי ספק האינטרנט.

   

  גדול מול קטן

   

  כמובן שישנם הבדלים בעלויות החיבור בין חמשת ספקי האינטרנט הגדולים, נטוויז'ן, אינטרנט זהב, בזק בינלאומי, 013 ברק ו-012 קווי זהב. אולם גם השוואה בין המחירים שמציעים אלה לעומת ספקים קטנים יותר תגלה הפרשים משמעותיים למדי.

   

  חשוב לשים לב, כי בתום תקופת ההתחייבות, "מזנקים" דמי המנוי החודשיים כלפי מעלה. למשל, אינטרנט זהב מציעה חבילת חיבור לכבלים במהירות 750 קילוביט במחיר 49 שקלים, אך בתום חצי השנה הראשונה, עליה מתחייבים לאינטרנט זהב, עולה מחיר החבילה ל-79 שקל. ספקי האינטרנט אינם טורחים להודיע למנויים על סיום תקופת ההתחייבות ועל עליה במחיר החבילה, לה הסכים המנוי עם ההצטרפות השירות, ולכן נדרשת ערנות.

   

  דוגמה נוספת: בזק בינלאומי מציעה חבילה במהירות 750 קילוביט במחיר 49 שקל לחודש במשך חצי השנה של ההתחייבות, אך המחיר קופץ ל-79 שקל לחודש עם תום תקופת ההתחייבות. כאשר מוסיפים לכך את העלות החודשית לבזק, עבור התשתית, בסך 50 שקל, מגלים כי הגולש משלם 99 שקל בחודש בחצי השנה הראשונה, ו-129 שקל בחודש בחצי השנה השנייה. נציין שוב: 013 ברק מציעה חבילה במהירות דומה ב-85 שקלים בחצי השנה הראשונה, 109 שקלים בחודש החל מהחודש השביעי.

   

  הטבות ותוספות

   

  כמעט כל ספק אינטרנט או תשתית בארץ, טומן ידו באגף אחר של התקשורת האלקטרונית. HOT מספקת טלוויזיה בכבלים, בזק מספקת שיחות טלפון, 012 קווי זהב, 013 ברק ובזק בינלאומי מספקות שיחות לחו"ל, נטוויז'ן מציעה מצלמות רשת לחלק מהמבצעים, ואילו אקטקום מציעה כתובת IP קבועה לכל מנוי.

   

  אם אתם זקוקים לאי אלו מההטבות, ונוהגים להיעזר בשירותיו של ספק זה או אחר לצורך צפיה בטלוויזיה, עריכת שיחות טלפון בארץ או בחו"ל, הקמת שרת אינטרנט או כל עניין אחר, תוכלו בוודאי לחסוך עוד כמה שקלים אם תכניסו גם את ההטבות הללו לשקלול העלויות החודשיות הסופי.

   

  אין לכם מנוי לכבלים/לווין למשל? החלטתם להחליף ספק אינטרנט/תשתית? זה הזמן לנצל זאת ולהרוויח פעמיים: HOT למשל, מציעה (באמצעות ספקים שונים) חבילות חיבור משולבות לאינטרנט ולטלוויזיה, במחירים אטרקטיביים למדי. חלק מהספקים מציעים חבילות מושכות לא פחות למנויי חברת yes. בזק מצידה, מציעה 1,000 דקות שיחה במתנה למנויי ADSL שישכנעו מי מחבריהם להירשם לשירות אף הם.

   

  לבצע השוואת מחירים

   

  כאשר משווים מחירים אפשר לראות בבירור כי עצם העובדה שספק זה או אחר הכריז על "אינטרנט מהיר ב-19.90 שקל" אינה מבטיחה כי מדובר במחיר הסופי שתשלמו בכל חודש עבור היכולת לגלוש במהירות, ומאחורי ההבטחה מסתתרות להן עלויות נוספות ומשמעותיות. תמיד מומלץ לקרוא את האותיות הקטנות של כל מבצע, לברר מהם התנאים להתחברות ולהתנתקות כאחד, ולבצע השוואת מחירים, הנוגעת לספקים אחרים, לספק תשתית אחר, להטבות וכדומה, וכוללת שקלולים רלוונטיים.

   

  לצורך השוואת מחירים כדאי להיכנס לטבלת השוואת המחירים בין ספקי האינטרנט של ynet, שתפקידה לסייע לכם לגלות כמה באמת תשלמו עבור החיבור בכל חודש. בטבלה תוכלו לצפות בכל חבילות האינטרנט הזמינות היום, בקרב כל ספקי האינטרנט וספקי התשתית, ולהחליט איזו חבילה משתלמת ביותר עבורכם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "אינטרנט מהיר: כמה זה עולה לנו?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים