שתף קטע נבחר

שכם: צה"ל התנקש בבכיר בגדודי אל-אקצה

צה"ל התנקש בירי טילים בבכיר בגדודי חללי אל-אקצה בשטחים, חליל מרשוד. נהג המונית שבה נסע, עווד אבו זייד, נהרג אף הוא. פלסטיני נוסף, מוחמד עאסי, נפצע אנושות בפיצוץ במחנה הפליטים בלאטה. גורמי ביטחון: מרשוד היה מעורב בפיגועים רבים. רק שלשום אמר ל-ynet: "לא תהיה הפסקת אש חד-צדדית של הפלסטינים"

התנקשות בשכם: מסוקים של חיל האוויר תקפו אמש (יום ב') במחנה הפליטים בלאטה בשכם מונית שבה נסע חליל מחמוד זוהיר עראישה מרשוד (24), פעיל תנזים בכיר, האחראי לפיגועים רבים נגד אזרחי ישראל וחיילי צה"ל. מרשוד נהרג, ועמו נהרג גם נהג המונית עווד אבו זייד. פעיל נוסף, מוחמד עאסי, נפצע אנושות.

 

בעקבות ההתנקשות אמרו בצה"ל כי לאחר שעלו בתוהו כל המאמצים לעצור אותו ולסכל את פעילות הטרור, שבה היה מעורב, הוחלט על הפעולה. במערכת הביטחון הבהירו: "צה"ל ימשיך ויפעל נגד כל גורם המתכנן מעורב או מבצע פעולות טרור נגד אזרחי ישראל". 

 

מרשוד שימש מפקד גדודי חללי אל-אקצה במחנה הפליטים בלאטה, ונחשב לאחד מבכירי גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, בשטחים. במכונית נפצע אנושות פלסטיני נוסף.  


התנקשות חליל מרשוד
שברי המכונית ההרוסה (צילום: איי.פי) 

  

גורמים במערכת הביטחון סיפרו שהאיש היה אחראי לפיגועים רבים בישראל, ונחשב לאחד מבכירי המבוקשים. בין השאר, הוא שיגר מחבלים מתאבדים, אחת מהן אשה, אם לשבעה ילדים ממחנה הפליטים בלאטה, שנתפסה. כמו כן בימים האחרונים עמד מאחורי תשתית שניסתה להחדיר מחבל לביצוע פיגוע התאבדות בירושלים.  

 

בין היתר היה מרשוד מעורב בשליחתם של מחבלים מתאבדים לפיגוע ביישוב ברכה שסוכל בעקבות פעילות צה"ל, במרס 2003. באוקטובר 2003 היה אחראי לפיגוע התאבדות במינהלת התיאום והקישור בטול כרם, בו נפצע חייל.

 

בנובמבר 2003 גייס מרשוד מחבל שפוצץ את עצמו סמוך לכוח צה"ל בכפר עזון ובחודש שעבר, ימים אחדים לאחר ההתנקשות בחיי חבריו, היה מעורב בהכנת מכונית תופת ובהעמסתה ב-100 ק"ג חומר נפץ, שהיתה אמורה להתפוצץ סמוך לעמדת צה"ל בכפר סאלם בסמוך לשכם. הפיגוע סוכל.

 

שלשום אמר ל-ynet: נמלא את החלטות ערפאת

 

בכיר בגדודי חללי אל-אקצה באזור שכם אמר ל-ynet: "בהתנקשות הזו חיסלה ישראל כל אפשרות לרגיעה. כל הסכם להפסקת אש לא יחייב מעתה את הארגון, שרואה את כל הדרכים פתוחות, לנקום את חיסול בכיריו".

 

מרשוד שוחח רק שלשום עם ynet ואמר: "הארגון מחוייב למלא אחר החלטות ערפאת, ויש להתחשב בעמדותיו בכל הסכם שייערך". עוד אמר מרשוד כי "לא תהיה הפסקת אש חד-צדדית של הפלסטינים, אם לא יהיה צעד דומה של ישראל".

 

זו ההתנקשות הראשונה בפעילים פלסטינים מאז תחילת מאי. בפעם הקודמת, התנקש צה"ל לפני כחודש וחצי במפקדי הארגון הקודמים באזור שכם, האשם אבו חמדן ונאדר אבו ליל, מירי טילים לעבר מכוניתם ליד בית החולים הלאומי בשכם. עמם נהרגו שני פעילי פתח נוספים. 

 

שלושה חודשים לפני ההתנקשות בחייהם, שאירע ביום משאל מתפקדי הליכוד, העניקו אבו ליל ואבו חמדן ראיון בלעדי ל-ynet ממקום המסתור שלהם, ואמרו בין השאר: "פיגועים לא עולים הרבה כסף. קצת מים, קצת חומר, קצת ברגים ולוחם פטריוטי שמוכן להקריב את עצמו - והפיגוע יוצא לדרך. אלף שקל לכל היותר הורגים 20 ישראלים - לעומת הישראלים שמשלמים מאות אלפי דולרים על טילים כדי לחסל אחד מאיתנו". 


פורסם לראשונה 14/06/2004 21:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
זה מה שנשאר
צילום: איי פי
התנקשות לפני כחודש וחצי. נאדר אבו ליל
מומלצים