שתף קטע נבחר

מזוז יודיע אחה"צ על מסקנותיו בתיק שרון

היועץ המשפטי ימסור את החלטתו בעניין הגשת כתב-אישום נגד ראש הממשלה, כפי שהמליצה פרקליטת המדינה היוצאת. שעה קודם לכן הוא מודיע לשרון ולפיד. הערכה: התיק ייסגר מחוסר ראיות מספיקות להרשעה, והמגעים עם מפלגת העבודה ייכנסו להילוך גבוה. אך בכך לא יהיה סוף פסוק: שריד וכבל הבהירו שיעתרו לבג"ץ

הדרמה המערכת הפוליטית והמשפטית בעיצומה: היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, יפרסם אחר הצהריים (יום ג') את מסקנותיו בעניין תיק שרון בפרשת האי היווני. 

 

בשעה 17:00 יופיע מזוז מול מצלמות הטלוויזיה, וימסור בשידור חי האם החליט לקבל את המלצת פרקליטת המדינה היוצאת, עדנה ארבל, בעניין הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה ובנו גלעד בפרשת השוחד, או שהחליט לסגור את התיק. 

 

שעה לפני ההודעה הדרמטית יתקשר מזוז לראש הממשלה ולשר המשפטים, ויבשר להם באופן אישי על החלטתו.  

 

 

בימים האחרונים הושלמה כתיבת ההחלטה, שגובשה בידי מזוז בסיוע צוות משפטנים ובהם עוזרו של היועץ, רז נזרי, סגן ראש המחלקה לחקירת שוטרים, עו"ד שלמה למברגר, ראש המחלקה הכלכלית בפרקליטות, שמעון דולן וסגן היועץ לענייני חקיקה, יהושע שופמן.

 

גורמים משפטיים מעריכים שמזוז יסגור את התיק מחוסר ראיות מספיקות להשגת הרשעה בבית-המשפט. עם זאת, נראה שאין בכוונתו להציג דו"ח ציבורי, כפי שוודאי היה עושה קודמו בתפקיד, אליקים רובינשטיין. "היועץ אינו רואה עצמו מחנך או מטיף", אומרים גורמים במשרד המשפטים.  

 

שר המשפטים יוסף לפיד אמר לקראת פרסום ההחלטה: "מגוחך לחשוב שהיועץ המשפטי יושפע מלחצים ציבוריים, מאיומי בג"ץ ומדיבורי פוליטיקאים. הוא מחליט על פי הבנתו המשפטית וזה הדבר היחיד שקובע את עמדתו".

 

בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא בירושלים, הוסיף לפיד: "מבחנה של דמוקרטיה היא בכך שגורלו של ראש הממשלה תלוי במערכת המשפט, אך גורלה של מערכת המשפט אינו תלוי בגורלו של ראש הממשלה".

 

יו"ר יחד, יוסי ביילין, הודיע כי הוא מקבל מראש כל החלטה של היועץ המשפטי בעניינו של ראש הממשלה. "ברור לי שכל החלטה שיקבל מזוז לא תינתן בקלות דעת, אלא לאחר שקילת כל הראיות והסיכוי להרשעה בבית המשפט", אמר ביילין, שהוסיף כי הוא "סומך על שיקול הדעת המקצועי והענייני של היועץ".

 

הקרב יעבור לבג"ץ

 

החלטת היועץ המשפטי לא תהיה בבחינת סוף פסוק בפרשה: חברי-הכנסת יוסי שריד (יחד-מרצ) ואיתן כבל (עבודה) כבר הבהירו כי יעתרו לבג"ץ, אם אכן יוחלט על סגירת התיק. גם מהתנועה לאיכות השלטון נמסר ל-ynet כי לאחר לימוד מסקנותיו של מזוז, אפשר שיגישו עתירה.

 

במקרה זה, מזוז יצטרך להתמודד עם השאלה, מדוע החליט לדחות את המלצת הפרקליטות, שכבר הכינה טיוטת כתב אישום בפרשה.   

 

דווקא לאחר פרסום ההחלטה, יחלו השאלות שעמן ייאלץ להתמודד ראש הממשלה שרון, שכן על-פי ההערכות, ההחלטה תכלול גם פירוט של התנהלותו בפרשה - וזו צפויה להעלות תהיות נוספות, מעבר לאלו שכבר הועלו עד היום. 

 

למרות זאת, שרון צפוי לצאת מחוזק מן ההחלטה, ולפתוח בקרב הבא - על הרחבת הקואליציה השבירה. מפלגת העבודה הבהירה כי לא תקיים מגעים על כניסה לממשלה קודם שתוסר העננה המשפטית מעל ראשו של ראש הממשלה. לאחר פרסום מסקנות היועץ, המו"מ עמה צפוי להיכנס להילוך גבוה.   


פורסם לראשונה 15/06/2004 10:16

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילן מרסיאנו, אטילה שומפלבי ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
הודעה דרמטית. מזוז
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: איי פי
ינשום לרווחה? שרון
צילום: איי פי
יעתור. שריד
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: עמית שאבי
לא יושפע. לפיד
צילום: עמית שאבי
מומלצים