שתף קטע נבחר

מערת נטיפים חדשה

בהרי יהודה מסתתרים סודות בלתי מגולים

מערת הנטיפים בהרי יהודה היא היפה והגדולה ביותר שהתגלתה מאז התגלתה מערת שורק (שנמצאת ליד בית שמש). פתח המערה נחשף ע"י פיצוץ בעבודות לסלילת כביש וכעת אחרי שמופתה היא נמצאת בתהליכי בניה ושיקום. המערה בנויה כאולם וגודלה 40/60 מטרים.

 

היחידה לחקר מערות קיימת כבר 24 שנים ושייכת לאוניברסיטה העברית.

חוקרים ביחידה חוקרים מערות בכל הארץ ובעצם את כל מה שקשור בעולם התחתון – גיאולוגיה, ארכיאולוגיה, נטיפים וכו'.

בארץ כמה עשרות מערות נטיפים ידועות, אך רק בודדות הן יפות, מרשימות ועשירות בנטיפים כמו המערה החדשה.

 

 

כיצד נוצרו הנטיפים במערה?

לפני מאה מליון שנים, בתקופת הקנומן, כיסה ים רדוד וחם את רוב שטחי הארץ. על קרקעית הים הצטבר חומר רב, רובו שלדי בע"ח ימיים כמו שבלולים וצדפות. החומר הצטבר והתלכד לשכבות בגובה 750 מטרים, של סלעי גיר ודולומיט.

לפני 35 מליון שנה, בתקופת המיוקן, כוחות תת קרקעיים שפעלו על קרום כדור הארץ לחצו על שכבות הסלע וקימטו אותן. כתוצאה מהקימוט נוצר רכס הרי יהודה שהתרומם מעל פני הים.

הגיר והדולומיט הם סלעים שבנויים מגבישים צמודים והדוקים שהופכים אותם בלתי חדירים למים כמעט לחלוטין. אבל, בגלל התרוממות השכבות וקימוטן נוצרו סדקים שמאפשרים למים לחדור אל תוך הסלע ולהמיס אותו.- תהליך המסת הסלע נקרא קארסט.

המים שהמיסו את הסלעים הרחיבו אותם ויצרו חלל שהלך וגדל.

עם התחממות האקלים בכדור הארץ, קצב ההמסה של הסלע קטן והחל תהליך הפוך של היווצרות נטיפים.

בכל פעם שמגיעה טיפה של מים ובה גיר מומס אל קיר המערה, נפלט ממנה הפחמן הדו חמצני שהיא מכילה והגיר שבה מתגבש. (המים מתחברים עם פחמן דו חמצני שנפלט משורשי הצמחים, חיבור זה מקנה להם תכונות חומצתיות שמאפשרות להם להמיס את הסלעים). כך מביאות הטיפות אחת אחרי השניה, משקעי הגיר שמצטברים בצורות שונות.

 

אלו סוגי נטיפים יש במערה?

במערה ישנם נטיפים התלויים מהתקרה ובנוסף ישנם זקיפים שנוצרים מטפטוף מים על רצפת המערה. ישנם עמודים שהם תוצר של חיבור בין נטיף וזקיף. כל הנ"ל צבועים בצבע אדום משום שהמים ממיסים תחמוצות ברזל ומשקיעים אותם בנטיפים.

 

מתי התגלתה המערה?

בפברואר

 

איזה נזק נגרם לה בעקבות הפיצוץ?

התקרה שלה נפלה כתוצאה מהפיצוץ אך מכיוון שמדובר במערה גדולה, ישנם הרבה נטיפים בצדדים שלא נפגעו.

 

כיצד תשוקם המערה?

המערה כנראה לא תיפתח לתיירים. סביר שיסגרו את התקרה שלה וישאירו פתח נעול שהגישה אליו תהיה רק לאנשי היחידה לחקר מערות. בתהליך שייקח אלפי שנים תשתקם תקרת הנטיפים של המערה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תסתכלו טוב טוב
על כל הנטיפים
ועל כל הזקיפים
כי המערה החדשה בהרי יהודה
תיפתח כנראה...
רק עבור החוקרים
מומלצים