שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  לפיד: ההשקפות של מזוז וארבל, שונות אבל ראויות

  שר המשפטים אמר כי איננו מתכוון לשקול פתיחת הליך להדחת עדנה ארבל מבית המשפט העליון - "יש התנגשות האידאולוגית בין שתי ההשקפות, שתיהן טובות, שתיהן ראויות". לפיד רמז לתמימות של מזוז - "אמרתי לו שהבעיה לא היתה בדעתנות המשפטית. אך אולי היה צריך לעבור אצלי קורס בתקשורת בזה אני מבין יותר ממנו"

  שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, הבהיר אחר הצהריים (יום ה') כי הוא איננו מתכוון לשקול פתיחת הליך להדחת עדנה ארבל מבית המשפט העליון. לפיד קבע: "לארבל יש קונספציה – כשאני רואה כסף רב עובר מיד אחת ליד אחרת ואין לי הסבר למה – הנחתי היא שיש שוחד ועכשיו אחפש ראיות". שר המשפטים אמר את הדברים בכנס של לשכת עורכי הדין בתל אביב.

   

   

  לדברי השר, "בא מני מזוז וראה את הדברים מהכיוון ההפוך לארבל. מזוז אומר אם יש לי שורה של הוכחות לשוחד אני רואה בכך שוחד, זאת ההתנגשות האידאולוגית בין שתי ההשקפות, שתיהן טובות, שתיהן ראויות ולדעתי אין פגיעה באינטגריטי של אף אחד.

   

  "איני חושב לרגע שהיועץ המשפטי הביע אי אמון בפרקליטות המדינה. הוא הביע תרעומת נגד התנהלות פרקליטת המדינה בכך ששבועיים לפני כניסתה לתפקיד יצרה לו עובדות שהוא צריך להתמודד איתן. על כך הוא יכול לבוא אליה בטענה".

   

  השר ניסה להמעיט מערך המחלוקת ואמר: "לא פעם קורה שבית משפט מחוזי שולח מישהו לבית הסוהר והעליון מזכה, אז מה עושים? מפטרים את שופטי בית המשפט המחוזי, תולים אותם? בתוך משרד המשפטים יש פרקליט מדינה ויועץ משפטי שמעליו והוא הקובע".

   

  "אולי שמזוז יעבור אצלי קורס בתקשורת"

   

  השר לפיד רמז לתמימות של מזוז שלא הבין איזו סערה דבריו יעוררו: "אמרתי למזוז שהבעיה לא היתה בדעתנות המשפטית. אך אולי היה צריך לעבור אצלי קורס בתקשורת בזה אני מבין יותר ממנו. כנראה שאנשים צנועים ונחבאים אל הכלים לא מודעים לדברים שנשמעים להם לגמרי תמימים ובלתי מזיקים".

   

  לפיד מתח ביקורת על פוליטיקאים שלטענתו רואים במערכת המשפט רק מכשול למילוי מהווייהם הלא כל כך חוקיים. יש להם תחושה קשה נגד המכשול בבג"ץ שהם עושים משהו עקום. מבחינה זו אכן נגרם נזק גדול למערכת הזאת. אני אנסה לכבות את האש ככל שעולה בידי. לסיום דבריו אמר לפיד שניסה ללכת כאמור בין הטיפות למרות תמיכתו הבולטת יותר במזוז: "אין לי צל של ספק שארבל במזוז פעלו בתום לב. גם אם יש חילוקי דעות בעניין חשוב ומפורסם זה לא אומר שלא פעלו בתום לב.

   

  האם דין בוזגלו כדין ראש ממשלה?

   

  בפתח דבריו אמר כי איננו זוכר סערה כזו במערכת המשפט והוסיף כי תפקידו הוא לייצב את הספינה המתנדנדת בים הסוער תוך שמירה על תדמיתה בעיני הציבור: "כוחה נובע מאימון הציבור ואם האמון נפגע מערכת המשפט לא תוכל למלא את מקומה לכן תופעת הימים האחרונים מדאיגה אותי מאוד".

   

  השר לפיד אמר כי הוא מגבה לחלוטין את דו"ח היועץ המשפטי לממשלה: "לא בכל יום חשוד ראש הממשלה במדינה דמוקרטית בקבלת שוחד ולא בכל יום צריך יועץ משפטי להחליט החלטה שלה השפעה הכרחית על התהליך הדמוקרטי.

   

  "שואלים אם דין בוזגלו הוא כדין ראש הממשלה. מבחינת בית המשפט ברור שכן אך מבחינת חשיבות העניין ודאי שזה לא שווה. למה להעמיד פנים שזה שווה שהיועץ המשפטי אם החלטתו היתה הפוכה - היא היתה מדיחה ראש ממשלה נבחר זה לא עניין של מה בכך של פיקנטריה מפלגתית. העובדה שהיועץ המשפטי בממשלה הוא האיש המוסמך להחליט עניינו של ראש הממשלה מוכיח שהוא לא כמו בוזגלו כי אותו יכול להעמיד לדין פרקליט מחוזי בעוד שאת ראש הממשלה רק היועץ המשפטי".

   

  השר לפיד הגן על החלטת היועץ מזוז ואמר: "החלטתו המנומקת היטב ומבוססת רק על הראיות אך אני שותף לדאגה לגבי הקשר בין הון לשלטון בישראל. השאלה היא אם מישהו נתן שוחד ביודעין ואם מישהו קיבל שוחד ביודעין, זאת שאלה משפטית".

   

  לפיד ניסה ללכת "בין הטיפות", ולטעון כי דברי מזוז אין משמעותם התקפה נגד ארבל והפרקליטות.

   

  השר אמר בציניות: "יש פה ראש הממשלה חשוד, שופטת שניסתה להטות דין לפי פרשנות של חלק מהפוליטיקאים, חגיגה. אני טוען שיש פה מחלוקת משפטית וקונספטואלית בין מזוז לארבל. לא מעט שיחות היו לי עם ארבל על משפטי שוחד של אישי ציבור".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עמית שאבי
  לפיד. לייצב את הספינה
  צילום: עמית שאבי
  צילום: אלכס קולומויסקי
  עדנה ארבל
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מומלצים