שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רפלקסולוגיה: להעלים כאבי ראש, שיניים וצוואר בלחיצה

  לוחצים על הבוהן - וכאב הראש נעלם. מעסים את העקב - ואין כאב בטן. הרפלקסולוגיה טוענת שכפות רגלינו משקפות את הגוף כולו, ושבאמצעות לחיצות ועיסויים עליהן אפשר להיפטר מהרבה מיחושים, בלי רופא ובלי תרופות

  אנחנו חונטים אותן למשך יום שלם בנעליים סגורות ובגרביים מהבילים, לא מטפחים ומפנקים אותן בקרם נעים כשצריך, לא נותנים להן מנוחה. אז מה הפלא שאנחנו גם לא נעזרים בהן כדי למגר כאבי ראש, גב ושיניים?

   

  אבל מתברר שכפות הרגליים שלנו מלאות בבלוטות פלא ובנקודות סופר רגישות, שיכולות לרפא את תחלואינו בשיטה לא קונבנציונלית. "אני באמת לא יודעת איך זה עובד", צוחקת הרפלקסולוגית רחל לזר ממרכז בריאות האישה ברמת אביב. בכל פעם אני מופתעת מחדש להיווכח שהשיטה עובדת".

   

  לזר מטפלת בכאבים באמצעות לחיצות ועיסויים, ולטענתה כל אחד יכול ללמוד לטפל בעצמו, בחבריו ובבני משפחתו. "כשכואב לנו הנטייה האוטומטית היא לקחת כדור או ללכת לרופא", אומרת לזר. "אני מציעה לשכב וללמד את הגוף שלנו לתקן את ה'קלקולים' שלו מתוכו. לא מדובר על מקרים קשים, שמצריכים שימוש באנטיביוטיקה, אלא במיחושים".

   

  תורת הרפלקסולוגיה טוענת שהגוף שלנו משתקף בכף הרגל. "רפלקסולוגיה מגיעה מהמילה 'רפלקשן', שפירושה השתקפות", מסבירה לזר. "אנחנו מאמינים שדרך איבר כל כך פשוט אפשר לקרוא את איברי הגוף. את מה שמתחולל בגוף ניתן לראות גם בלשון, בעין, באוזן ובכף היד, אבל בכף הרגל קל יותר לטפל משום שזהו איבר גדול יחסית, ובדרך כלל הוא חלק ונגיש".

   

  לזר מחלקת את כף הרגל לארבעה יסודות: האצבעות הן אוויר, כרית כף הרגל היא אש, הקשת (החלק השקוע) הוא מים והעקב הוא אדמה. "אצל אנשים שעסוקים בהישרדות אישית או כלכלית רואים אצבעות קפוצות ומכונסות, מחופרות. אצל אנשים אופטימיים שפניהם לעתיד רואים רווחים בין האצבעות. האש מצביעה על עשייה. כרית כף רגל גדולה מעידה על יכולות ניהול גדולות. המים זו הנטייה לקחת דברים ללב ולהילחץ. אצל אנשים היסטריים יש המון חריצים וקמטים בחלק השקוע של הרגל. לנשים שלוקחות ללב יש אזור מים גדול ורחב שנוגס באזור האש. העקב מדבר על אדמה, על רחם והולדה, על יחס לילדים".

   

  - נניח שכואב לי הראש ואני לוחצת על נקודות לא מתאימות ברגל. אני יכולה לפגוע באיברים חיוניים אחרים?

   

  "לא, אין סכנה כזאת. לפעמים יכולות להיות תופעות לוואי כמו שלשול, אבל רוב הסיכויים שלא תגיעי לתגובות כאלה. וגם אם כן, מה רע בזה? הגוף מנקה את עצמו מרעלים. בזמן טיפול מקצועי יכולות להופיע כל מיני תופעות: אי נוחות או נחת רוח, פיהוקים, חיוכים, מתח בזוויות הפה, פחד או חרדה, התכווצויות שרירים בלתי רצוניות, הזעה, רגיעה עד כדי הירדמות, הרגשת רעב, התעוררות מינית, צורך דחוף במתן שתן".

   

  - לא עדיף כבר לקחת אקמול?

   

  "אני מתארת ריאקציות קיצוניות, שלא מתרחשות בבית. אבל בסופו של דבר הן תגובות טובות, כי זהו ביטויו של הגוף להרחקת רעלים טובה ומהירה".

   

  טיפול בכתב חרטומים

   

  המצרים העתיקים היו כנראה הראשונים שהשתחררו מרעלים באמצעות לחיצות על הבוהן. תחריט משנת 2300 לפנה"ס גילה את סוד הרגליים ובכתב החרטומים שבו נאמר "אל תכאיב לי" - ללמדנו שהחששות נשארו אותם חששות גם אחרי רבבות שנים. המטפל, מצידו, השיב בכתב החרטומים: "מעשי יגרמו לך לשבח אותי". כאמור, דבר לא השתנה.

   

  בתחילת המאה הנוכחית קבע רופא אמריקאי שאת הגוף חוצים 10 קווי אורך אנרגטיים, שנקראים מרידיאנים, ודרכם זורמת אנרגיה מכפות הרגליים אל הראש. אותו רופא גם גילה שלחץ שמופעל על הבהונות גורם להרדמה מקומית בכף היד, בכתף, בלסת ובפנים. הוא התחיל לבצע ניתוחים קטנים תוך שימוש בלחץ מתון על הבהונות, כשהוא נעזר בגומיות ובאטבים. מאוחר יותר הוסיפה יוניק אינגהם, מעסה ופיזיותרפיסטית אמריקאית, קווי רוחב בגוף האדם: קו חגורת הכתפיים, קו המותניים וקו רצפת האגן. הקווים האלה עוברים בצורה שווה גם בכפות הרגליים. בעיקרון, איברים שנמצאים בצד ימין של הגוף ייראו בכף רגל ימין ולהיפך.

   

  - אם כואבת לי אוזן ימין אני יכולה ללחוץ רק על נקודות ברגל ימין?

   

  לזר: "לא מומלץ להסתפק באחת מכפות הרגליים. צריך לעסות את שתיהן עם דגש על הימנית".

   

  לזר ממליצה לבצע טיפול שאינו עולה על 50 דקות. "זה לא נכון להציף את הגוף בבת אחת", היא מסבירה. "אחרי טיפול צריך לעשות הרפיה, כדי לתת לגוף להטמיע את השינויים בתוכו ולקלוט את התיקונים".

   

  איך ללחוץ כדי להירפא

   

  כאבי ראש: הראש שלנו משתקף באצבעות הרגליים. הבהונות הן הראש והצוואר ולחיצות קלות אך עקשניות עליהן ישחררו ממתחים מיותרים. לזר: "אנחנו חיים במדינה מטורפת ואין לנו זמן להירגע ולטפל בעצמנו. בבית, מול הטלוויזיה, אפשר להתחיל בלחיצות קצובות על קצה הבוהן ולרדת לשורש שלה. המתחים הנפשיים והפיזיים מתחילים מלמעלה, מהקודקוד, ומתפשטים לעורף ולכתפיים. כמעט כל כאבי הראש נגרמים מכתפיים תפוסות, משום שאז לא מגיעה זרימת דם נאותה לקרקפת ונוצרות חסימות בעורף".

   

  לזר מציעה להתמקד בכל אצבעות הרגליים וללחוץ בתנועת זחל (כן, כמו שאתם מדמיינים) לכל אורך האצבעות, מלמעלה למטה וחוזר חלילה, עד הזרת ובחזרה. אחרי שלוחצים כל אצבע יש 'לסחוט' אותה ולדמיין שאנחנו אוחזים משהו מגעיל ביד ולהעיף החוצה. "ככה אנחנו זורקים החוצה את האנרגיות השליליות, מעיפים מאיתנו פקק של עומסים". אני לוחצת ופתאום נורא כואב לי. יכול להיות שאני מזיקה לעצמי? "איפה שכואב - שם יש בעיות. זה כאילו שכתוב לך על האצבע 'תלחצי'. צריך ללחוץ עם האצבע או לעסות. אם זה כואב מדי אז להרפות קצת, אבל צריך להתעכב על הכאב".

   

  נדודי שינה, סחרחורת וכאבי אוזניים: מי שסובל מנדודי שינה, מסחרחורת או מחוסר שיווי משקל צריך ללחוץ בשקע שבין האצבע השלישית לרביעית (הבוהן היא הראשונה, שתדעו איך לספור). צריך ללחוץ ולעסות בתנועות סיבוביות. • כאב גרון: מזהים את הקו הדמיוני על כף הרגל, בדיוק בין האצבע הראשונה לשנייה? תלחצו. זה מרידיאן.

   

  כאב שיניים: אמצע הלילה והטוחנת עושה בעיות? צריך ללחוץ בדיוק מתחת לציפורן הבוהן, במקום שבו היא נגמרת. לחיזוק האפקט כדאי ללחוץ בתחתית שאר הציפורניים. "זה פועל ואני כל פעם בהלם אמיתי שזה פועל", מתפעמת לזר.

   

  כאבי צוואר וגב תפוס: כל הצד החיצוני של הבוהן הוא השתקפות של חוליות הצוואר. "מאוד נכון לעבוד על חוליות הצוואר דרך כף הרגל", טוענת לזר. "ישנן 7 חוליות עדינות והרבה יותר בטוח לטפל בהן דרך כף הרגל ולא באופן ישיר. צריך ללחוץ על צד זה עד לעצם שמתחת לבוהן. מהעצם ומטה, עד לפיקה, זהו עמוד השדרה".

   

  כאבי בטן, עצירות, גזים: דמיינו את האות ב' משורטטת בכתב (לא בדפוס!) באמצע כף הרגל הימנית. עכשיו דמיינו את האות ב' כשהיא הפוכה, בכתב ראי, על כף רגל שמאל. "להתחיל בלחיצה על ה'רגל' של האות ב' ולהישאר בלחיצה", אומרת לזר. "במקרה של גזים כדאי לעסות בעדינות את האזור שבתוך הב'. אם יש שלשול אסור לגעת ברגל, צריך לתת לגוף להתנקות".
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שלום בר טל
  כאב שיניים? לחצו בדיוק מתחת לבוהן
  צילום: שלום בר טל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים