שתף קטע נבחר

"אם עימאד פארס היה יהודי אשכנזי, הוא לא היה נשפט"

ראש המועצה לביטחון לאומי, האלוף גיורא איילנד התייצב בבית הדיון הצבאי בקריה והעיד למען פקודו לשעבר, אלוף משנה עימאד פארס שהורשע בהתנהגות בלתי הולמת: "כאשר קצין דרוזי נשפט, הוא צריך להוכיח את עצמו יותר מאחרים"

"אם עימאד פארס היה קצין יהודי אשכנזי, המשפט שלו לא היה קורה", כך אמר אתמול (ב') ראש המועצה לביטחון לאומי, האלוף (מיל') גיורא איילנד, בעדות אופי על אלוף משנה עימאד פארס, מפקד חטיבת גבעתי לשעבר שממתין לגזר דינו לאחר שהורשע בעבירות של התנהגות בלתי הולמת.

 

איילנד השתמש בעדותו במילה "אשכנזי", כדי להראות את הפער ביחס לעדה הדרוזית, אך בפרוטוקול הדיון, נעשה שימוש במילים רכות יותר.  

 

שורה של קצינים בכירים עלו לרגל לבית הדין הצבאי המיוחד בקריה על מנת להעיד לטובת אל"מ פארס. בין הקצינים, האלופים דורון אלמוג, לשעבר אלוף פיקוד הדרום, ראש אגף המבצעים, ישראל זיו, המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, יואב גלנט, ראש חטיבת המבצעים, תא"ל גדי שמני ומפקדי גדודים בחטיבת גבעתי. כמו כן העידו בשם ההגנה גם הורים שכולים שסיפרו על היחס החם שקיבלו מפארס לאחר מות יקירם.

 

אל"מ פארס, הורשע בסוף חודש מאי השנה בהתנהגות בלתי הולמת בארבעה מתוך שבעה סעיפי אישום בשורה של פרשיות בהם היה מעורב. התביעה דרשה את הורדתו של פארס בדרגה, דבר שעלול להוביל לסיום שירותו בצה"ל. בית הדין יגזור את דינו ב-1 ביולי 2004.

 

"אני אדפוק לך את הצורה"

 

באחד המקרים, הרשיע אותו בית הדין בהתנהגות בלתי הולמת באירוע שהתרחש במאי 2002 במסעדה בעכו. פארס, שהגיע למקום עם ג'יפ אזרחי שכור, בחר להחנות את הרכב על המדרכה. בעימות שהתפתח בין הקצין לשוטרים שהגיעו למקום, אמר פארס: "אני אפרק לך את הצורה". בין השוטרים במקום לפארס, מח"ט גבעתי דאז, התפתח ויכוח קולני שכלל גידופים קשים.

 

באירוע זה זוכה פארס מאישום תקיפה. במקרה אחר, שהתרחש ביוני 2002 בציר כיסופים ברצועת עזה, הורשע פארס לאחר שכינה את חיילי החפ"ק שלו "אפסים, דפוקים בשכל". אירוע אחר בו הורשע התרחש במחסום, התעלם הקצין מהוראות שוטר לעצור לאחר שנסע בשולי הכביש.

 

ראשון עדי ההגנה היה אלוף (מיל') איילנד, שהיה מפקדו של פארס בחטיבת גבעתי בתחילת שנות ה-90. איילנד ציין כי אלמלא המשפט, פארס כבר היה מקבל דרגת תת-אלוף ושיבח מאוד את מקצועיותו של פקודו לשעבר. על האירוע בעכו אמר איילנד על השוטרים "אני לא משוכנע שהיה מקבל אותו יחס אם היה מפקד חטיבה שאינו דרוזי".

 

"כאשר קצין דרוזי נשפט, הוא צריך להוכיח את עצמו יותר מאחרים, העין נוטה להיות מאבחנת יותר מאשר לאנשים אחרים".  

 

"סמל ודוגמה לחיקוי"

 

אלוף פיקוד דרום לשעבר, דורון אלמוג, שיבח גם את פארס וסיפר כי הנאשם בהיותו מח"ט פיקד במשך שנתיים על 50 מבצעים. "אני חושב שלצה"ל לא היה מח"ט כזה".

 

האלוף ישראל זיו אמר: "לכל אחד יש מעידה פה, מעידה שם. אחד נהיה ראש ממשלה, אחד נהיה רמטכ"ל, אחד שר ביטחון. צריכים לשפוט הכל בתמונה האמיתית. עימאד הוא סמל ודוגמה לחיקוי".

 

בין עדי ההגנה היה גם ניצב חסיין פארס, בן דודו של הנאשם, והמפקד הבא של משמר הגבול, שאמר כי העדה הדרוזית היא חלק אינטגרלי ממדינת ישראל. "יש פער חברתי, אנו נלחמים בפער החברתי, אנחנו אומרים שיש אור בקצה המנהרה כמו במינוי שלי".

 

ניצב פארס הוסיף כי המשפט תופס תשומת לב רבה אצל הצעירים הדרוזים. "הצעירים דיברו על זה כל הזמן, לא היה אף קצין דרוזי במלחמה ושואלים מה יקבל קצין דרוזי. קשה מאוד לקבל את זה".

  

סניגורו של פארס, עו"ד אבי עמירם, אמר ל-ynet: "לעניות דעתנו, עצם העובדה שנמנעה מפארס דרגת תת-אלוף עד כה היא עונש מספיק חמור, הוא הורשע בעבירות הפחות חמורות, וצריך להמשיך ולתרום לצה"ל".

פורסם לראשונה 21/06/2004 22:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
עימאד פארס. דיון על מוצאו
צילום: שאול גולן
צילום: דוברות משטרת  ישראל
חסיין פארס. העיד למען קרוב משפחתו
צילום: דוברות משטרת ישראל
צילום: שאול גולן
איילנד. צריך להוכיח עצמו יותר
צילום: שאול גולן
צילום: רענן כהן, דובר צה"ל
גדי שמני. העיד למען פארס
צילום: רענן כהן, דובר צה"ל
צילום דובר צה"ל
האלוף זיו. סמל ודוגמה לחיקוי
צילום דובר צה"ל
מומלצים