שתף קטע נבחר

עושים כושר כמו שצריך: קובעים את מטרות האימון

לא מספיק להתחיל להתאמן, צריך גם להגדיר מטרות וללכת על פיהן. רק כך אפשר להגיע להישגים משמעותיים. עושים כושר כמו שצריך - כתבה שניה בסדרה

כשמדברים על תכנון מטרות בכלל ותכנון מטרות באימון הגופני בפרט, אני נזכר בדוגמא אותה נתן חונך פדגוגי שלי מוינגייט. הוא לקח את אחת הסצנות המפורסמות מהספר "עליזה בארץ הפלאות", על מנת להמחיש את חשיבות קביעת המטרות. בסצנה הזו פוגשת עליזה את חתול הצ'שייר, כשהיא עומדת בפני הצטלבות דרכים ואינה יודעת באיזה משעול עליה להמשיך:

עליזה: "האם תוכל לומר לי בבקשה, באיזו דרך אני צריכה לבחור?"

החתול: "הדבר תלוי רבות במקום אליו את רוצה להגיע".

עליזה: "לא ממש איכפת לי לאן".

החתול: "אם כך, לא משנה באיזו דרך תבחרי".

 

אין זה משנה, אם אתם ספורטאי עילית או שאתם עוסקים בספורט לשם הנאה ושיפור איכות החיים. המתאמנים, הקובעים לעצמם מטרות והשואפים להשיגן, יכולים ומסוגלים להתרכז יותר, להיות בעלי ביטחון עצמי גבוה יותר, לחוות פחות חרדה, להגיע לביצועים ספורטיביים טובים יותר ולמצוא סיפוק רב יותר בתוצאות שלהם. קביעה מוקדמת של מטרות, עשויה אף לעזור לך להבין טוב יותר לאן אתה חותר להגיע.

 

קביעת מטרת האימון שלכם

 

הדבר הראשון שעליכם לעשות לפני התחלת אימון גופני, הוא לקבוע את מטרת האימון אליה אתם שואפים להגיע. ברגע שיש בידיכם מושג ברור על מטרת האימון, יקל עליכם הדבר לבנות את הדרך להשגת המטרה. זה לא אומר שאתם צריכים להגיע למטרה המפורטת לפרטי פרטים כבר בהתחלה. פשוט, קבעו בבירור את התוצאה הנחשקת. הנה מספר טיפים שיסייעו לכם להגדיר את המטרה:

 

 1. בחרו מטרה קלה עד כמה שאפשר למדידה.
 2. קבעו את המטרה באופן חיובי (ביטוי המטרה אמור להיות במשפט חיובי).
 3. השתדלו להיות מדויקים עד כמה שאפשר בקביעת המטרה.
 4. בחרו מטרות אופרטיביות הקשורות יותר לביצועים האישיים שלך, בניגוד למטרות הקשורות לתוצאות כלליות. כך לדוגמא, משקולן למשל, ישים לעצמו למטרה להרים בתחרות משקל יעד מסוים ולא לקבוע שהמטרה היא ניצחון כל המתחרים, מאחר ואין לו שליטה על היכולות והביצועים של מתחריו.
 5. אתגרו את עצמכם. יחד עם זאת, השתדלו להיות מציאותיים. הדרך למטרת העל בנויה מהרבה ניצחונות קטנים.

 

 • קבעו יעדים שתעמדו בהם: קבעו יעדים הגיוניים לטווח הקצר לצורך השגת מטרת העל לטווח הארוך- קביעת יעדים אופרטיביים אישיים לטווח הקצר, מאפשרת לכם לחשוב כיצד להגשים את מטרות העל בצורה יעילה. השתדלו להגדיר יעדים מציאותיים שיאתגרו ויניעו אתכם להשיגו. פירוק מטרת העל ליעדים אופרטיביים לטווח הקצר, גורמת לכל יעד ספציפי קרוב, להיראות קל ובר השגה. השתמשו בכל יעד כמנטרה אישית, עליה תוכלו לחזור לשם הגברת המוטיבציה, הישארות והתרכזות בדרך הנכונה. כך, כאשר אתם מצליחים לעמוד בכל אחד מהיעדים לטווח הקצר, אתם צוברים ביטחון ומרגישים שתהליך השגת מטרת העל ארוכת הטווח כבר החלה.

 

 • תכתבו את זה: העלו את המטרה והיעדים על הנייר. ברגע שקבעתם את מטרת העל ואת היעדים האופרטיביים להשגתה, עליכם להעלות אותם על הנייר. העלאת המטרות והיעדים על הנייר, תגרום למטרה להיות ויזואלית ומוחשית יותר ותעזור לכם להיות מאורנים יותר, מרוכזים יותר, ובהרגשת שליטה על הדברים.

 

 • לכו על תאריך: קבעו תאריך מטרה. קביעת תאריך מטרה תכריח אתכם להשתמש בזמן העומד לרשותכם בצורה חכמה יותר. ללא קביעת תאריך מטרה, אתם עלולים לדחות את הדברים ולומר לעצמכם כי תתאמנו מאוחר יותר ו/או ביום אחר.

 

 • רק מילה טובה: עבדו על המוטיבציה שלכם, שמצויה בתנועה מתמדת, למעלה או למטה. המטרה היא, להגיע למצב בו המוטיבציה לאימון תמיד תגבר. לשם כך, עליכם להעניק לעצמכם זרם בלתי פוסק של תמריצים. הקיפו את עצמכם בתמיכה רגשית חיובית של חברים, משפחה, מאמנים, חברים לעבודה ומתאמנים אחרים. מילה טובה או טפיחה על השכם של חבר או אדם קרוב יכולה לעשות רבות, ולהשאיר אתכם על הדרך הנכונה לעבר מטרות האימון שלכם. ההתמדה והעקביות באימון ובתפריט התזונה, היא דרך נוספת להגביר את המוטיבציה. כאשר אתם נכנסים למומנטום האימון, אתם מרגישים שאתם נמצאים בתוך תהליך המניע את עצמו מאליו.

 

 • בדקו את עצמכם: שאלו את עצמכם לאחר כל אימון, האם הוא קידם אתכם לעבר המטרה? אם תוכלו לומר שהאימון באמת הועיל, סמנו זאת כצעד לקראת הגשמת מטרת העל. התאנו בידיעה שהשאלה תבוא, כך תעודדו את עצמכם לעשות מאמץ אמיתי יותר במהלך כל האימון.

 

 • תגמלו את עצמכם: כולם אוהבים להיות מתוגמלים. הציפייה לתגמול, היא אחד ממרכיבי המוטיבציה הגדולים ביותר. העניקו לעצמכם תגמול קטן עבור כל צעד מוצלח (עמידה ביעד אופרטיבי לטווח הקצר), שאתם עושים לעבר מטרת האימון שלכם, ותגמול גדול כאשר אתם משיגים את מטרת העל שלכם. עבדתם קשה לשם כך, ועליכם לחגוג את המאורע.

 

אין זה משנה, אם אתה ספורטאי עילית או מתאמן חובבן המנסה להיכנס לכושר כחלק מאורח חיים בריא. המלצות פשוטות אלו, יעזרו לכם לקבוע את מטרות האימון המותאמות לצרכים שלכם. לשאיפה לעבר מטרת אימון רשמית יש יתרונות רבים. יחד עם הגעה למראה טוב יותר, לרמת כושר גופני גבוהה יותר ולבריאות טובה יותר, אנשים השואפים להשיג את מטרותיהם הם מרוכזים יותר, חווים פחות מתח, מגיעים לביצועים גופניים טובים יותר ומוצאים סיפוק רב יותר מהתוצאות אליהן הם מגיעים.

פורסם לראשונה 22/06/2004 18:36
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
רק אם תגדירו לעצמכם את המטרה, תגיעו אליה
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים