שתף קטע נבחר

בראדעי על ישראל: לא הוגן שלכמה מדינות מותר גרעין

ראש הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית קורא לישראל לשקול שיחות על פירוק מנשק גרעיני, "גם אם אינה מודה שאין לה נשק כזה"

"על ישראל להתחיל להתייחס ברצינות לשיחות בדבר התפרקות מנשק גרעיני במזרח התיכון, גם אם אינה מודה שהיא מחזיקה בנשק שכזה". כך אמר הבוקר (יום א') ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, מוחמד אל-בראדעי, המבקר במוסקבה.

 

בשיחה שקיים עם כתבים במקום אמר אל-בראדעי כי נושא ההתפרקות מנשק גרעיני יעמוד במרכז ביקורו בישראל, שייערך בשבוע הבא.

 

לדבריו, "אנחנו צריכים להיפטר מכל הנשק להשמדה המונית במזרח התיכון. ישראל מסכימה עם זה, אבל סבורה שזה יכול להיעשות רק לאחר חתימה על הסכם שלום. אני חושב שאפשר לעשות שילוב ולנהל שיחות על הגרעין במקביל לשיחות בנושא הסכם השלום".

 

את הצעתו הסביר אל-בראדעי בכך שקיום שיחות בדבר הנשק הגרעיני יתרמו להרגעת הרוחות באיזור. "יש במזרח התיכון הרגשה של אי-שוויון ביטחוני. שיחות על הגרעין יעזרו לשמור על היציבות ויתרמו לבניית האמון בין המדינות השונות".

 

לדבריו, "יש משהו לא הוגן בכך שנאסור על מדינות מסוימות להחזיק בנשק גרעיני, ונאפשר זאת לאחרות. זה כמו שנרשה לאזרחי מדינה אחת לעשן בחופשיות, בעודנו שולפים את הסיגריות מפיהם של אזרחי המדינות האחרות".

 

עוד אמר אל-בראדעי כי במהלך ביקורו אין בכוונתו להפעיל לחץ על ישראל על מנת שתודה בפיתוח נשק גרעיני. "זה ברור לכל שלישראל יש יכולת גרעינית, גם אם אין ברשותה נשק גרעיני. אם ישראל תחשוף או לא תחשוף יכולת זו, מדובר בהחלטה שלה בלבד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לא לוחץ. אל-בראדעי
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
הכור בדימונה
צילום: איי אף פי
מומלצים