שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "כדורי הקרינה יחולקו גם לבדואים באזור הכור"
  מבהירה הועדה לאנרגיה אטומית בעקבות טענות ראשי היישובים הבדואים בנגב, כי נשארו מחוץ לרשימת מקבלי הכדורים - למרות קרבתם לכור.לאחר החלטת הממשלה מהיום, ראש עירית דימונה מברך, וראש עירית יבנה אומר: "חלוקת הכדורים כעת משולה בעיני לצורך להצטייד בחגורת הצלה, שמא הים התיכון יעלה על גדותיו". תגובות

  בועדה לאנרגיה אטומית מבהירים הערב (א') כי חלוקת כדורי הקרינה תכלול את כל הישובים הבדואים באזור דימונה. ההבהרה באה בתגובה למחאות תושבי הדרום הבדואים כאילו "נשארו מחוץ" לרשימת מקבלי הכדורים - למרות קרבתם לכור.

   

  דובר הועדה לאנרגיה אטומית, גדעון שביט, אמר ל-ynet: "חלוקת הכדורים כוללת את הפזורה הבדואית הרלוונטית ברדיוס של אותם ישובים יהודים, ע"פ אותם קריטריונים. בין הישובים הבדואים: קסייפה, ערערה, וישובים אחרים שנמצאים ברדיוס בינם לבין הכור".

   

  הבדואים זעמו

   

  מיד לאחר החלטת הממשלה מהיום לחלק כדורי "לוגול" לתושבים המתגוררים הסמוך לכור בדימונה - מחו תושבי הסביבה הבדואים כי מתעלמים מהם.

   

  הישוב הבדואי ערערה והפזורה שמסביבו מונים, למשל, כ-13,500 תושבים. ראש המועצה, טאלב אבו-ערער, אמר לפני הצהריים: "אני מתפלא על שממשלת ישראל מעיזה לקבל החלטה כל כך גזענית. זוהי החלטה של אפליה לשמה. פניתי לחברי הכנסת הבדואים והערבים בכדי שיגישו שאילתות בכנסת לגבי ההחלטה הזו".

   

  ח"כ טאלב א-סאנע אף פנה אחר הצהריים בנושא לשר הביטחון. הוא ציין שמערכת הביטחון מתעלמת מהתושבים הבדואים המתגוררים בסמוך לדימונה.

   

  דימונה: "מוטב מאוחר מאשר אף פעם" 

   

  דימונה היא העיר הקרובה ביותר לקרייה למחקר גרעיני. ראש העיר, מאיר כהן, אמר ל-ynet: "כדי לשמור על בריאות הציבור, עדיף היה לחלק את ה'לוגול' הרבה קודם לכן, תוך הסברה נכונה לציבור - אפילו אם זה היה יוצר פאניקה. מצד שני, עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא, וטוב שהגיעו למסקנה כי צריך לחלק את הכדורים".

   

  יבנה: חשוב לשמור על פרופורציות

   

  ראש עיריית יבנה, צבי גוב ארי, אמר בתגובה ל-ynet: "תושבי יבנה צריכים להמשיך ולהיות רגועים. ככל הידוע לי במרוצת השנים בהם קיים המרכז למחקר גרעיני (ממ"ג) הצטמצמה פעילותו, וכך גם רמת הסיכון.

   

  כדורי הלוגול מצויים במחסני מערכת הביטחון מזה למעלה מ- 20 שנה ואני מעריך כי ההחלטה לחלקם כעת באה במטרה להסדיר הליך טכני, ולא בעקבות מידע חדש. חשוב להתייחס לעניין בפרופורציה הנכונה".

   

  גוב ארי הוסיף: "חלוקת הכדורים כעת משולה בעיני לצורך להצטייד בחגורת הצלה, שמא הים התיכון יעלה על גדותיו".

   

  ח"כ ברונפמן: "בזבוז סרק של כספי ציבור"

   

  ח"כ רומן ברונפמן (יחד) הגדיר אחר הצהריים "תמוהה" את החלטת הממשלה לחלק כדורי קרינה: "זו החלטה תמוהה. אם אין סכנה כמו שמדווחת מערכת הביטחון, הרי שמדובר בבזבוז סרק של כספי הציבור, כמו שנעשה עם ערכות המגן במלחמת המפרץ השנייה.

   

  אם אכן יש סכנה, יש להוציאה לאור וזאת על ידי עריכת סקר אפידמיולוגי-לאומי, שיבדוק את השפעת הכדורים על בריאותם של מאה אלף תושבי הסביבה". ברונפמן אמר שבכוונתו להגיש בעניין הצעה דחופה לסדר במליאת הכנסת.

   

  דיאנה בחור-ניר, ארצי חלפון ואלי סניור
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הפזורה הבדואית בנגב. ארכיון
  צילום: לע"מ
  צילום: חיים הורנשטיין
  "מברך". ראש עירית דימונה
  צילום: חיים הורנשטיין
  הכור המדובר. ארכיון
  צילום: רויטרס
  מומלצים