שתף קטע נבחר

פרופ' רמי רחמימוב

"מהפכת המוח" - הספר

ב-50 שנה האחרונות התפתחות המחקר בחקר המוח הובילה למהפכה מדעית וחברתית. מבחינה חברתית הדבר משפיע ביום-יום כאשר אנשים שעד לפני 50 שנה היו סגורים בבתי מחסה או בבית-משוגעים, עכשיו יוצאים לחברה ומתפקדים. מחקרים מראים כי ל- 6 עד 7 אחוזים מהאוכלוסייה חולים במחלת הדיכאון וכי אחוז אחד סובל מסכיזופרניה. ההשתלבות בחברה נובעת במישרין מהמהפכה המדעית.

 

לספר שלושה חלקים:

החלק הראשון איך מערכת העצבים במוח מתקשרת. עושר עצום של תקשורת במערכת העצבים, שנעשית על ידי שידור של תא אחד וקליטה של תא שני. בשנים האחרונות גילו את הטרנסמיטר החומר האחראי להעברת הקולטים והפולטים.

 

החלק השני עוסק בשאלה איך הפגיעה בתהליכים הבסיסים משפיעה על כל מחלה. מהי בעצם הפגיעה הביולוגית. פגיעה בתהליך השידור והקליטה עשויה לגורם להרבה מחלות: דיכאון, סכיזופרניה, פרקינסון, אלצהיימר ועוד.

 

החלק השלישי עוסק בהשפעה של סמים על המוח. הסמים משפיעים על מערכת התקשורת. קוקאין והרואין גורמים נזקים לתקשורת הבין תאית. אבל התקשורת בגוף יודעת להתגונן והיא משנה את המערך הגנטי של התאים, זה מה שגורם להתמכרות. הקוקאין גורם לכך שהטרנסמיטים הפולטים לא קולטים וכך נוצרת רמה גבוהה של הטרנסמיטים בחיבור בין תאי עצב. מצב זה גורם לתחושה נפלאה, גורם לו להרגיש טוב. אבל התא הקולט יודע שהוא מקבל גירוי יותר מבדרך כלל והוא נותן פקודה למנגנון לייצר פחות תגובה כזאת, היוצרת "הרגשה טובה". כך, שאדם לוקח סם הוא מרגיש אמנם מצוין אך כשהוא לא צורך את הסם הוא מרגיש רע ופחות טוב כי הגוף איבד את היכולות הטבעית לייצר את התחושה. סמים קשים גורמים לשינוי המנגנון הגנטי. אקסטזי נחשב בטעות לסם קל אך הוא גורם למוות של תאים במוח.

הסם האחרון זה חשיש/מריחואנה. מסתבר שהמוח מסוגל לזהות מולקולות בחשיש משום שהן דומות מאד למולקולות הנמצאות בו עצמו. במוח יש דברים כמו חשיש האחראים לתקשורת עם המערכת העצבית והחיסונית. ברגע שצורכים את החשיש ההתקשרות מופרת ולכן נפגעת, למשל, בצורה משמעותית היכולת לנהוג. לא ידוע על שינוי במערך הגנטי.

 

פרופ' רמי רחמימוב הוא המדען הראשי של משרד הבריאות, חתן פרס ישראל ומחבר הספר "מהפכת המוח", התארח בתכנית מספר 101.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רמי רחמימוב
מסע מופלא
אל מסתרי מוחנו
מומלצים