שתף קטע נבחר

יממה לפני תום הכהונה: מת נשיא אוסטריה

הנשיא, חבר המפלגה השמרנית, לקה ביום שני בהתקף לב והיה מאושפז מאז בבית חולים בווינה. יורשו: היינץ פישר, סוציאל-דמוקרט שנבחר בבחירות בחודש אפריל

נשיא אוסטריה תומאס קלסטיל, מת הלילה (יום ד') בגיל 71, יממה לפני תום כהונתו - כך דיווחה סוכנות הידיעות האוסטרית מפי רופאיו.

 

קלסטיל, שלקה ביום שני האחרון בהתקף לב ונזקק להחייאה, אושפז בימים האחרונים במחלקה לטיפול נמרץ בבית חולים בווינה.

 

הטלוויזיה האוסטרית דיווחה אף היא על מותו של הנשיא בהודעה ראשונית: "תומאס קלסטיל מת היום כתוצאה מהתקף הלב הפתאומי בו לקה ביום שני". מאוחר יותר נמסר כי קלסטיל מת מקריסת מערכות.

 

הנשיא האוסטרי היה צפוי כאמור לסיים מחר כהונה שנייה בת שש שנים. יורשו בתפקיד הוא היינץ פישר, סוציאל-דמוקרט שנבחר בבחירות שהתקיימו באוסטריה בחודש אפריל.

 

קלסטיל, כמו עמיתו הקנצלר וולפגנג שיסל, הוא חבר המפלגה השמרנית האוסטרית. למרות היותם בני אותה מפלגה, מתח בשנת 2000 קלסטיל ביקורת על שיסל, שבחר לשתף בקואליציה את מפלגת החופש של הלאומן הימני-קיצוני יורג היידר. המהלך גרם למדינות רבות להטיל סנקציות דיפלומטיות על אוסטריה לאורך שמונה חודשים.

  

בכוחו של קלסטיל היה אז לפזר את הממשלה, אולם הוא בחר שלא לנקוט בצעד התקדימי, והשביע את השרים תוך הבעת חוסר שביעות רצון ניכרת.

 

קלסטיל, שכיהן בעבר כשגריר אוסטריה בארה"ב, זכה לקרדיט על שיקום תדמיתה של אוסטריה, שספגה נזק בשל קודמו בתפקיד, קורט וולדהיים. וולדהיים עורר מחלוקת לאחר שנתגלה כי הסתיר את שירותו באחת מיחידות האס.אס הנאצי.

 

בביקור שערך קלסטיל בישראל במהלך כהונתו הראשונה, הביע הנשיא המנוח הזדהות עם קורבנות השואה. קלסטיל נאם בכנסת והביע חרטה על תפקיד ארצו במערכת הנאצית. נאומו בכנסת היה רק אחד מני רבים בהם הסתייג ממעשי הנאצים, והביע זעזוע על התפקיד ששיחקה אוסטריה במערכת ההשמדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הנשיא המנוח. לא זכה לסיים כהונה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הנשיא הנכנס. פישר
צילום: איי פי
מומלצים