שתף קטע נבחר

כלא מעשיהו: עובדים זרים מוחזקים שנים בתאים מחניקים

חברי הוועדה לבעיית העובדים הזרים של הכנסת קיימו היום ביקור פתע בכלא מעשיהו ונדהמו לפגוש עובדים זרים, חלקם כלואים בארץ במשך שנים, ללא כל פיתרון באופק. יו"ר הוועדה, ח"כ רן כהן, החליט לכנס דיון של הוועדה בהשתתפות השופטים המאשרים את המשך החזקתם של העובדים בארץ

העובדים מוחזקים בתנאים קשים: חברי ועדת הכנסת לבעיית העובדים הזרים קיימה היום (ה') ביקור פתע בכלא מעשיהו ברמלה, בעקבות ריבוי התלונות על מעצרי שווא של עובדים זרים חוקיים, ועמדו מקרוב על התנאים הקשים שבהם מוחזקים העובדים.

 

הנהלת הכלא סירבה בתחילה להתיר את כניסת יושבי ראש הוועדה, ח"כ רן כהן וח"כ אלי בן-מנחם ורק לאחר התערבות נציב שירות בתי הסוהר, יעקב גנות, הותרה כניסת הוועדה לכלא.

 

חברי הוועדה הופתעו כשמצאו בכלא אזרחים זרים הכלואים יותר משנה, ללא כל פתרון הנראה באופק. אחד מהם, אזרח רוסי, ולדימיר אוקאיניץ', המכונה על ידי סגל הכלא "סימפטיה", נמצא בכלא כבר יותר משש שנים. הוא מסרב לשוב לרוסיה וטוען שברצונו להישאר בישראל.

 

אדם נוסף, מרטין דמיור, מסרב לומר מה אזרחותו ומתעקש שהוא ישו, נמצא בכלא כבר יותר משנה. דימיור הוא ככל הנראה אזרח בלגי או הולנדי, אך התעקשותו שלא לחשוף את פרטי זיהויו מונעת את גירושו מהארץ.

 

כהן אמר שייכנס דיון של הוועדה לאחר שנכח בתנאים הקשים בהם מצויים העובדים הזרים בכלא. לדבריו, בכל תא מוחזקים שמונה עובדים הכלואים בתאים חמים ולא מאווררים במשך 22 שעות ביממה. הוא יזמן לדיון המתוכנן גם את שופטי בית הדין למשמורת המאשרים את מעצרם ואחזקתם של העובדים הזרים הכלואים במתקני שירות בתי הסוהר ומשטרת ההגירה.

 

"הם לא פושעים" 

 

איש מהעובדים הזרים שפגשו חברי הוועדה לא ידע להגיד מהו המצב הרפואי שלו. כהן אמר במהלך הביקור כי "העובדים הזרים האלו אינם פושעים ואין סיבה להחזיקם בתנאים כל כך קשים". כהן דיבר עם גנות על הטבת תנאי הכליאה של העובדים הזרים, וביקש להחיל על העובדים את חוק זכויות החולה.

 

הוועדה פגשה בעובדת זרה ממולדביה שחוששת לחזור למולדתה לאחר ששילמה שם כ-5,000 דולר עבור הגעתה לארץ. היא סיפרה בבכי לוועדה שאם תגורש למולדביה לא תהיה לה כל דרך להחזיר את הכסף. היא לא ידעה לספר אם מעסיקה בארץ נענש.

 

כהן ובן מנחם שאלו את הנהלת הכלא כמה מעסיקים של שוהים לא חוקיים פלסטיניים יושבים בכלא ונמסר להם ש-67 מעסיקים כלואים, אך אף מעסיק של עובד זר לא חוקי אינו יושב בכלא.

 

בתום הסיור אמר כהן ש"המצב בו עובדים זרים, שכל מבוקשם להתפרנס, הם היחידים שמשלמים את המחיר אינו נתפס ואינו בריא לחברה הישראלית. העבריינים העיקריים בכל המערכת המכונה עובדים זרים הם המעסיקים, ואותם צריך לשים מאחורי סורג ובריח".

 

בן-מנחם אמר ש"קשה לראות אדם שיושב בכלא שש שנים ללא פתרון, וצריך לראות איך מונעים מצב שאנשים ללא מדינה נכלאים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
כלואים בתא מחניק במשך 22 שעות (ארכיון)
צילום: שאול גולן
צילום: ג'רמי פלדמן
כהן. "אין סיבה להחזיקם כך"
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: דרור זיסמן
בן מנחם. "שש שנים בלי פתרון?"
צילום: דרור זיסמן
מומלצים