שתף קטע נבחר

ברצועה: המח"ט הנערץ נפצע חודשיים לפני סיום תפקידו

רגלו של אלוף משנה פנחס (פינקי) זוארץ, מפקד החטיבה הדרומית ברצועה, נקטעה חלקית בפיצוץ מטען החבלה ליד מורג. זוארץ, שנחשב למפקד נערץ, אמור היה לסיים את תפקידו בעוד חודשיים בגזרה החמה ביותר בשטחים. קצין בכיר סיפר ל-ynet: "לא פעם נפגע הג'יפ שלו מירי במהלך סיורים ברצועה, אך הוא לא סיפר למשפחתו, כדי לא להדאיגם"

"בשבילנו הוא מלך, חברמן אמיתי, איש עם המון שמחת חיים", כך סיפר הערב (יום ה') ל-ynet קצין בכיר בחטיבת הצנחנים על מפקד החטיבה הדרומית ברצועת עזה, אלוף משנה פנחס (פינקי) זוארץ, שנפצע באורח בינוני מפיצוץ מטען חבלה  ברכב סמוך להתנחלות מורג.

 

זוארץ היה אמור לעזוב בעוד כחודשיים את תפקידו, לטובת לימודים. כתוצאה מהפגיעה, נקטעה חלקית רגלו. הקצין הבכיר בצנחנים סיפר כי למרות הגזרה החמה שעליה אחראי זוארץ, "הוא מקפיד אחת לתקופה מסוימת להגיע ולהיפגש עם חבריו מהחטיבה".

 

הקצין הוסיף כי זוארץ שחקן כדוריד מהולל ובין תחביביו דיג, לזה הוא מוצא זמן לעיתים בימי שישי בלילה. "אני יודע שלא פעם ולא פעמיים נפגע הג'יפ שלו מירי במהלך סיורים ברצועה, אבל הוא אף פעם לא סיפר את זה למשפחה והעדיף שלא להדאיג אותם".

 

זוארץ, שבתחום אחריותו גם ציר פילדלפי, מפקד למעשה על הגזרה ה"חמה" ביותר בשטחים. מאז תחילת האינתיפאדה נרשם בגזרה זו המספר הרב ביותר של ניסיונות לפיגועים. זוארץ מכיר את השטח על בוריו, ונחשב למפקד נערץ על ידי פקודיו. 

 

בעבר פיקד על גדוד 101 בצנחנים, ושימש כמפקד בסיס אימונים חטיבתי בצנחנים (בא"ח) וסגן מפקד חטיבת הצנחנים. לאחר תקופת לימודים בארה"ב, הוא מונה למפקד חטיבת צנחנים במילואים, ולאחר מכן מונה לתפקידו הנוכחי.

 

"לא קולטים מה הולך פה"

 

עם תחילת מבצע "קשת בענן" ברפיח, אמר אל"מ זוארץ בראיון ל-ynet כי בתקופה האחרונה חלה עלייה בירי טילי אר.פי.ג'י לעבר הכוחות. "מאז ומתמיד נתקלנו בירי מאסיבי של טילים, אולם כעת יש רושם שמישהו אישר לאותם גורמים לפעול בצורה מאסיבית יותר".

 

הוא ציין כי "התושבים ברפיח סובלים מאוד מהמנהרות ומגורמי הטרור ולאחרונה ניסו לפגוע באחראים לחפירות", והבטיח ש"רפיח תיראה אחרת לאחר המבצע הזה".

 

לדבריו, "האזרחים נפלו קורבן לכנופיות שעוסקות בפיתוח המנהרות להברחת אמל"ח. הרשות הפלסטינית אינה עושה דבר על מנת לצמצם את העניין ומטרתנו היא ליצור פגיעה עמוקה בגורמים שעוסקים בנושא". זוארץ הדגיש את המוטיבציה הכלכלית להברחת הנשק במנהרות. בשל המחסור בנשק, הוא מאוד יקר ו"חמולות שלמות מתפרנסות מהמנהרות".

 

בראיון ל"ידיעות אחרונות" הוא אמר לאחרונה כי לפלסטינים ברצועה יש "צלפים מקצועיים, בעלי מקצוע. הם נחושים, בעלי מוטיבציה. אני לא מזלזל בהם בכלל. להפך. למדתי להעריך אותם". הוא הוסיף בראיון: "בארץ לא קולטים מה הולך פה, וזה לא נגמר. השמיים יכולים ליפול עלינו בשנייה הבאה".

 

אל"מ תורג'מן סייר לראשונה בגזרה

 

אלוף משנה יוסי תורג'מן, איש חיל השיריון, שנפצע באורח קל בפיצוץ היה אמור לחגוג היום יחד עם פקודיו את סיום תפקידו כראש מחלקת תורת חיל השיריון (תח"ש).

 

לפני עשרה ימים סיים את תפקידו ומונה על-ידי אלוף פיקוד הדרום לתפקיד ראש מינהלת ההתנתקות בפיקוד. תורג'מן, שנפגע בעיקר מרסיסים ברגליו, צמח בחיל השיריון ומילא שורה של תפקידים בחיל, כולל מפקד חטיבת שיריון במילואים.

 

בין היתר למד הנדסה ועסק בפיתוח אמצעי לחימה במפקדת זרוע היבשה. צירוף היותו איש שטח והתעסקותו באמל"ח הביא את אלוף פיקוד הדרום דן הראל לבחור בו לתפקיד ראש מינהלת ההתנתקות. הסיור בצהריים עם אל"מ זוארץ היה הראשון שלו בגזרה הדרומית, ונועד להכרת השטח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טליה רוזין, דו"צ
אל"מ זוארץ
צילום: טליה רוזין, דו"צ
צילום: איי פי
אל"מ יוסי תורג'מן
צילום: איי פי
צילום: איי פי
פינוי הנפגעים
צילום: איי פי
צילום: איי פי
רגע לאחר הפינוי
צילום: איי פי
מומלצים