שתף קטע נבחר

התחקיר: מוחמד א-דורה לא נפגע כנראה מאש צה"ל

אלוף פיקוד דרום, יום טוב סמיה, הגיש היום את תוצאות התחקיר לגבי נסיבות מותו של הילד מוחמד א-דורה, שהפך לסמל האינתיפאדה החדשה. על פי התחקיר, ככל הנראה נפגע הילד מאש פלסטינית

"מוטל ספק ביחס לאפשרות הפגיעה בילד ובאביו על ידי חיילי צה"ל". כך עולה מתחקיר אלוף פיקוד דרום, יום טוב סמיה, לגבי נסיבות הריגתו של הילד הפלסטיני, מוחמד א-דורה, שהפך לסמל האינתיפאדה החדשה. במקביל עולה מהתחקיר אפשרות סבירה לכך שהילד נפגע מירי של פלסטינים במהלך חילופי האש באזור צומת נצרים. האלוף סמיה הציג היום (יום ב') את מסקנות התחקיר במסיבת עיתונאים שערך בתל אביב.

הילד נהרג מצרור יריות, וצלף צה"ל ירה יריות בודדות

מהתחקיר עולה כי המקום בו נהרג הילד, הוא בתוך גזרת הירי של עמדת הצלף, אלא שהצלף ירה ירי בודד בלבד, ועל פי צילומי הטלוויזיה, נהרג הילד מצרור יריות.
ניתוח זוויות הירי מחזק את הסברה כי מאחורי החבית במקום האירוע, היה שטח מוגן מספיק כדי להגן על האב והילד. גם ניתוח סימני הירי בקיר מעלה את הסברה כי החורים בו נוצרו מירי בזוית הגדולה ב-60 מעלות, כזו שלא היתה אפשרית בירי מתוך מוצב צה"ל, אלא רק מאזורים מהם ירו הפלסטינים.
האלוף סמיה אף הדגיש כי בראיונות בתקשורת סיפר האב, ג'מאל א-דורה, כי בנו נורה בגב ובראיונות אחרים אמר כי קרבי בנו נשפכו על המדרכה. מכאן מחזק האלוף את הטענה כי הירי בוצע מאחורי האב ובנו, עמדה ממנה ירו שוטרים פלסטינים.

האלוף סמיה הביע תמיהה לגבי נוכחותו של הילד במקום הירי

בתום הצגת תוצאות התחקיר, העלה האלוף סמיה מספר שאלות שנותרו ללא מענה, שעוררו מחאה בקרב הכתבים הזרים. כמו כן, התעורר ויכוח בינו לבין מנהל המשרד הישראלי של הערוץ הצרפתי, שארל אנדרלין.
האלוף טען כי בקשתו לקבל את הסרט המלא מהאירוע, באורך של כ-40 דקות, נענתה בשלילה על ידי אנדרלין, וכי הצבא קיבל רק סרט באורך של שלוש דקות. עם זאת, ציין האלוף, כי אין יסוד להניח כי רשת הטלוויזיה הצרפתית נהגה באופן בלתי אובייקטיבי או בלתי אתי. אנדרלין, שנכח במסיבת העיתונאים, אמר כי העביר לצה"ל את הסרט וכי ההפסקות בסרט הן קטיעות של המצלמה, ולא עריכה. הוא הוסיף כי הצלם הפלסטיני שצילם את האירוע עובד ברשת כבר 12 שנה וכי אין לו ספק שהצלם נהג ביושר מקצועי והעביר את הסרט כפי שצולם.
בהמשך הביע האלוף תמיהה לגבי מעשיו של הילד בצומת בו התנהל ירי, ושאל מדוע לא עזבו האב ובנו את הצומת במשך שלושת רבעי שעה, בעוד שרבים אחרים עשו כן. בנוסף שאל האלוף סמיה כיצד הצלמים והשוטרים הפלסטינים, שראו את המצב, לא נקטו בצעדים כדי לסייע לחילוץ האב והבן.
גורמים בפיקוד דרום התייחסו גם לתקרית מביכה שאירעה במהלך ביצוע התחקיר. אחד המומחים האזרחיים בו נעזר צה"ל, המהנדס יוסף דוריאל, התראיין במהלך ביצוע התחקיר. בתגובה הוציא אותו האלוף סמיה מצוות החקירה. דוריאל, טוענים הגורמים, התראיין לעיתונות גם לאחר שעזב את צוות החקירה, ופגע באמינותה, שכן הציג עצמו כאחראי למהלכה. האלוף סמיה אמר כי התחקיר הוצג לרמטכ"ל שאול מופז ביום ו', ואושר על ידו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
AP
הילד מוחמד אל דורה, ואביו, תחת אש
AP
צילום: דודו פריד
סמיה מציג את תוצאות התחקיר. הילד נורה בגבו על ידי פלסטינים
צילום: דודו פריד
מומלצים