שתף קטע נבחר

קנס לאיתמר בן-גביר בגלל כרזות נגד האפיפיור

בית המשפט דחה את בקשת התביעה להטיל על פעיל הימין הקיצוני עונש מאסר: "אם ניטול מהנאשם את הזכות להשמיע את דעתו, במה נהיה שונים ממדינות שאין אנו רוצים להימנות עימן?". בן-גביר בתגובה: "ההחלטה מתווספת לשורה של פסקי דין שבהם שולחים בתי המשפט מסר שלא ייתכן להפלות אותי לרעה על רקע דעותי והשקפותי"

בית משפט השלום בירושלים גזר היום (א') קנס כספי בסך 1,300 שקלים על פעיל הימין הקיצוני, איתמר בן גביר, בגין הפצת מודעות הקוראות לסילוקו מהארץ של האפיפיור, יוחנן פאולוס השני, בעת ביקורו בישראל בשנת 2000.

 

בית המשפט דחה את בקשת המשטרה להטיל עונש חמור יותר על בן גביר, וקבע: "אמנם דעותיו של הנאשם אינן מקובלות, אך אם ניטול את הזכות להשמיען, במה נהיה שונים ממדינות שאין אנו רוצים להימנות עימן, המונעות חופש הבעת דעה?".

  

האפיפיור, יוחנן פאולוס השני, הגיע לביקור רשמי בישראל לפני כארבע שנים. בעת הביקור תלה בן גביר ברחבי ירושלים, מודעות הקוראות לסלק את האפיפיור ו"לבטל את מסע הצלב".

 

במודעות נקרא הציבור להתנגד לביקור "עבודה זרה". עוד נכתב כי האפיפיור הוא דמות אנטישמית שפעלה נגד עם ישראל.

 

בן גביר נעצר על-ידי משטרת ירושלים, והיה במעצר בית עד שהסתיים ביקור האפיפיור והוגש נגדו כתב אישום בגין השחתת פני מקרקעין. לאחר שהורשע ביקשה המשטרה להחמיר איתו ולהטיל עליו קנס כספי גדול, וכמו גם לחייבו בעבודות לתועלת הציבור ולהטיל עליו מאסר על תנאי.

 

אלא ששופט בית משפט השלום, יחזקאל ברקלי, דחה את בקשת המשטרה, והטיל על בן-גביר קנס כספי של 1,300 שקלים בגין הפצת המודעות. בהחלטתו ציין השופט כי הוא מסכים שהדעות שמבטא בן גביר אינן מקובלות, והוסיף כי הוא גם מוכן לומר שבחלקן הגדול הן מסלידות ומקוממות. עם זאת, כתב השופט: "אם ניטול ממנו את הזכות להשמיען, במה נהיה שונים ממדינות שאין אנו רוצים להימנות עימן, המונעות את חופש הבעת הדעה?".

 

בתגובה לפסק הדין אמר בן גביר: "ההחלטה מתווספת לשורה של פסקי דין שבהם שולחים בתי המשפט מסר לפרקליטות ולמשטרה, שלא ייתכן להפלות אותי לרעה על רקע דעותי והשקפותי. בדקתי ולא מצאתי כתב אישום פלילי אחד בגין הדבקת מודעות, ומצער שדווקא נגדי בוחרת המדינה להגיש כתבי אישום כאלה. הם רוצים לשבור אותי, אבל זה לא יעזור להם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
לא ישברו אותי. איתמר בן גביר
צילום: גלי תיבון
צילום: איי פי
האפיפיור יוחנן פאולוס השני
צילום: איי פי
מומלצים