שתף קטע נבחר

012 קווי זהב תובעת מפיץ דואר זבל

התביעה הראשונה מסוגה תוגש מחר נגד מפיץ הספאם הישראלי אמיר גנס, שנדרש לשלם עשרות אלפי דולרים. על פי כתב התביעה, גנס שלח מאות אלפי הודעות באמצעות השרתים של 012

ספק האינטרנט 012 קווי זהב תובע מפיץ דואר זבל, אשר על פי הטענה שלח מאות אלפי הודעות ספאם באמצעות שרתי הדואר של החברה. מדובר בתביעה ראשונה מסוגה המוגשת בישראל על ידי ספק אינטרנט.

 

ספקי האינטרנט בישראל טוענים זה זמן רב כי פעולות הזבלנים מסבים להם נזק רב המתבטא בעומס על שרתי הדואר ובצורך לתגבר את צוות עובדי ה-Abuse, שתפקידם לעקוב אחר פעילויות בלתי לגיטימיות ברשת, אך 012 קווי זהב היא הספק הראשון הפונה לבית המשפט בבקשה לנקיטת צעדים נגד זבלנים.

 

התביעה תוגש מחר באמצעות משרד עורכי הדין של חיים רביה, המתמחה בעבירות אינטרנט ומחשב, לבית המשפט השלום בכפר-סבא כנגד מפיץ דואר הזבל אמיר גנס, מנהל החברה New Approach ואחד הספאמרים הגדולים בישראל, על פי 012 קווי זהב.

 

הטענה: גנס שלח ספאם למאות אלפי תיבות

 

על פי כתב התביעה, גנס הפיץ כמות גדולה של זבל למאות אלפי תיבות דואר דרך שרתי 012 קווי זהב במהלך חודש מאי, 2004. עקב הפצת דואר הזבל על ידי גנס, נחסמו שרתי דואר אלקטרוני של 012 למשלוח דואר, לאחר שהוכנסו ל-"רשימות שחורות" באינטרנט. גנס נדרש לשלם פיצויים בסך עשרות אלפי דולרים.

 

עוד נטען בכתב התביעה, כי עקב כמויות הדואר העצומות שהצטברו במערכת הדואר של 012 קווי זהב, בעקבות פעילותו של גנס, הואטה פעילות הדואר עבור שאר הלקוחות. כתוצאה מהפעילות החריגה שנבעה מהכמויות הענקיות של הספאם, 012 קווי זהב טוענת כי נאלצה להוסיף שרתי דואר חדשים.

 

על אף שהחברה נערכה לחסום ולנתק את מפיץ הספאם, ופעלה לניקוי ושיקום שרתי הדואר של החברה, נגרמו לה וללקוחותיה נזקים כבדים, במישרין ובעקיפין", נמסר מ-012 קווי זהב. בכתב התביעה נטען כי גנס הפר את הסכם המשתמש שלו, הפר סעיפים בחוק החוזים, חוק מחשבים, חוק עוולות מסחריות, פקודת נזיקין, חוק איסור לשון הרע, חוק עשית עושר ולא במשפט, חוק התקשורת, חוק העונשין, וחוק יסוד כבוד אדם וחרותו.

 

נוסף על תביעת הפיצויים, 012 קווי זהב תדרוש מבית המשפט להוציא צו מניעה נגד אמיר גנס שיאסור עליו משלוח 'דואר זבל' דרך 012 קווי זהב.

 

"הכוונה היא להרתיע זבלנים"

 

"מטרת התביעה אינה כיסוי נזקים בלבד", אומרת סטלה הנדלר, מנכ"ל 012 קווי זהב, "הכוונה ליצור פעולת הרתעה אפקטיבית כלפי הזבלנים. ידוע שכיום כ- 65% מתעבורת הדואר האלקטרוני היא דואר זבל, דבר המקשה מאוד על הגולשים ברשת...אנו מתכוונים להמשיך ולתבוע זבלנים שיפגעו בנו ובאיכות השירות שאנו מעניקים ללקוח 012 קווי זהב".

 

"זו הפעם הראשונה שאני שומע על התביעה. 012 קווי זהב לא פנו אלי בעניין הזה", אומר בתגובה אמיר גנס, "כמובן שאגיב במישור המשפטי לאחר שאראה את התביעה. אין שום עבירה על החוק בפעולות שלי. אם גרמתי נזק - שיוכיחו זאת. גם 012 קווי זהב שולחים פרסומות לגולשים בדואר האלקטרוני. מה ההבדל? אני לא חושש ולא מוטרד מאף תביעה של ספק בתחום דואר אלקטרוני, בעיקר כמשודבר במתחרים שמנסים לפגוע בי באמצעות תביעות משפטיות".

 

ספקי אינטרנט גדולים בארה"ב, בהם מיקרוסופט, AOL ו-Earthlink, רודפים זבלנים במישור המשפטי בשנתיים האחרונות, במקביל לשימוש בכלים טכנולוגיים נגד ספאם.

 

גם מיקרוסופט ישראל נקטה לאחרונה בכמה צעדים נגד מפיצי דואר הזבל, בהם הגשת תלונה פלילית נגד זבלן ישראלי שהפיץ באינטרנט דואר זבל שתוכנו יחסי מין עם בעלי חיים, ושלחה מכתבי התראה למפיצי דואר זבל נוספים, כהקדמה לפעולות משפטיות נוספות שבכוונתה לנקוט כנגד הזבלנים, לרבות תביעות משפטיות.

 

"נגיש תביעות אזרחיות בעילות נזיקין שונות וכן עילות מכוח חוק הגנת הצרכן", אמרה אתמול ל-ynet עו"ד שי-לי שפיגלמן, היועצת המשפטית של מיקרוסופט ישראל, "אנחנו מתייחסים למאבק הזה ברצינות רבה ונקדיש מאמצים רבים למען הצלחתו".

 

למעבר  לאיזור הסיקור המיוחד "מטפלים בזבל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פי סי מגזין
תביעה ראשונה נגד זבלן ישראלי
צילום: פי סי מגזין
מומלצים