שתף קטע נבחר

סגן הרמטכ"ל: בנות רבות לא מתגייסות "כי אין אתגר"

האלוף גבי אשכנזי גילה: 30% מהבנות היהודיות בכל שנתון מצהירות כי הן דתיות, חלקן הגדול "בגלל שלא רוצות להגיש קפה ולהיות פקידות". אשכנזי אמר כי אחת המטרות של צה"ל היא "לאתגר את הבנות". כ-40 אחוז מכלל הבנים לא מתגייסים בכל שנתון. ח"כ יתום: "הנתונים מדאיגים, נגיש שוב את חוק 'שירות לאומי לכל' שנפל בכנסת". ח"כ שריד על אשכנזי: "לא נזקפת לחובתו שום 'השפרצה' פוליטית"

בנות רבות לא מתגייסות לצה"ל בשל חוסר אתגר. סגן הרמטכ"ל, האלוף גבי אשכנזי, חשף הבוקר (יום ג') בישיבת ועדת חוץ וביטחון של הכנסת נתונים על מימדי ההשתמטות משירות בישראל 2004.  

 

סגן הרמטכ"ל הגיע לוועדת חוץ וביטחון לישיבת פרידה, לקראת פרישתו מן התפקיד ואמר כי אחת המטרות החשובות של צה"ל היא למצוא תפקידים שיאתגרו את הבנות "שלא כולן רוצות להגיש קפה ולהיות פקידות".

 

האלוף אשכנזי סקר בפני חברי ועדת חוץ וביטחון את השינויים האסטרטגיים בצה"ל וכן את השינויים המבניים. לשאלה לגבי שיעור המתייסות בקרב הבנות, נקב האלוף אשכנזי במספר 30 אחוז, לדבריו שיעור זה מצביע על הבנות שאינן מתגייסות מטעמי דת, אולם הוא כולל בתוכן גם את אלה שמצהירות רשמית כי סיבת אי גיוסן היא דת, אולם בפועל חלקן מעדיפות שלא ללבוש מדים בגלל חוסר האתגר שמצפה להן בשירותן הצבאי.

 

לדברי האלוף אשכנזי, נעשות בצה"ל תוכניות שונות באשר למקצועות של הבנות, כמו הורדת מספר הפקידות והכוונתם לתפקדים מעניינים ומתאגרים יותר. יש לציין כי אחוז נוסף של בנות לא מתגייסות מטעמים אחרים כגון אי התאמה, סיבות רפואיות ועוד.

 

הבנים: כ-40 אחוז לא מתגייסים

 

ביחס לבנים, אמר האלוף אשכנזי כי  38 אחוז מהם לא מתגייסים, (כשנתוני הבנים מתייחסים לכלל הציבור). הסיבות: "תורתם אומנותם" (9 אחוזים), סיבות רפואיות, רישום פלילי ואזרחים ערבים.

 

חבר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ אהוד יתום (ליכוד) אומר בתגובה כי "הנתונים מאוד מדאיגים. חייבים לפעול בדרכים שונות וליצור מנגנון שיאפשר לאלו שאינם משרתים בצבא אפיקים חדשים ותרומה למדינה, כמו שירות לאומי לקהילה ולחברה".

 

ח"כ יתום הוסיף: "חבל שחוק 'שירות לאומי לכל' שהעליתי במשותף עם ח"כ דני יתום, נפל בהצבעה במליאת הכנסת. נפעל להעלותו שוב. לא יעלה על הדעת שבמדינתנו רווית המטלות, לא יתרמו חלקים רבים מהאזרחים את תרומתם".

 

גיוס הבנות - במגמת ירידה

 

ממחקר שנערך בענף ידע מגדרי בצה"ל במסגרת עבודה של יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים (יוהל"ן) עולה כי בשנת 2002 שיעור המתגייסות בקרב חייבות הגיוס עמד על 59.3%. נתוני הגיוס בשש השנים האחרונות מצביעים על מגמת ירידה בשיעור המתגייסות אשר הגיעה לשיא בשנת 2002.

 

שיעור המתגייסות לצה"ל מקרב חייבות הגיוס:

 

1997 - 63%

1998 - 63.6%

1999- 63.4%

2000- 62.1%

2001 - 61.5%

2002 - 59.3%

 

במחקר נכתב כי הסיבה העיקרית לאי גיוס לצה"ל הינה הצהרה על אורח חיים מסורתי/דתי.

 

בדיקה בנושא מצביעה כי ב-2002 שיעור הלא מתגייסות מטעמי דת עומד על 29.8%, בדומה לנתונים שהציג האלוף אשכנזי לגבי שנת 2003. מהמחקר עולה כי שיעור הבנות שאינן מתגייסות מטעמי דת (על פי סגן הרמטכ"ל כוללת הקבוצה גם את אלה שלא מוצאות אתגר בצה"ל, אך מצהירות על דת/מסורת כסיבה לאי ההתגייסות במגמת עלייה):

 

שיעור הלא מתגייסות מטעמי דת:

 

1997 - 25.8%

1998- 26.2%

1999- 26.5%

2000- 27.9%

2001- 28.3%

2002 -29.8%

 

שריד: אשכנזי הכי הגון במטכ"ל

 

 

האלוף אשכנזי זכה היום לשבחים רבים מצד חברי הכנסת על תפקודו ולשאלת כתב ynet לא פסל את האפשרות שיחזור למשכן, ולא במדים.

 

אשכנזי אמר לחברי הכנסת: "מדובר היום בצבא שעושה יותר בפחות, כלומר, מגביר את היעילות האפקטיבית שלו בפחות משאבים".

 

סגן הרמטכ"ל אמר עוד כי הצבא עובר שינויים עמוקים כתוצאה משינוי בסביבה האסטרטגית, פיתוח יכולות טכנולוגיות ואילוצי תקציב שהביאו לתהליך שמזעזע את המערכת. לדבריו, 5,500 אנשי צבא קבע, מתוכם 1,500 אזרחים עובדי צה"ל יפוטרו עד סוף השנה.

 

חבר הכנסת יוסי שריד (יחד) אמר בישיבת פרידה של ועדת חוץ וביטחון מסגן הרמטכ"ל, האלוף גבי אשכנזי: "סגן הרמטכ"ל הוא אולי האיש היותר הגון והפחות פוליטי במטכ"ל של היום".

 

שריד הוסיף: "אינני זוכר שום התבטאות שלו שבאה לרצות מישהו שם למעלה. לא נזקפת לחובתו שום 'השפרצה' פוליטית, וזה נדיר מאוד במחוזותינו. הצירוף בין הגינות, מקצועיות וא-פוליטיות של קצין בכיר בצה"ל לא מבשר טובות באשר לתפקידו הבא, ואני מקווה שאני טועה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
סגן הרמטכ"ל. הבנות לא מתגייסות
צילום: אפי שריר
צילום: חיים הורנשטיין
חיילת חי"ר. לא רוצות קפה
צילום: חיים הורנשטיין
צילום: תומריקו
שריד. "בלי 'השפרצה' פוליטית"
צילום: תומריקו
צילום: אתר הכנסת
יתום. בעד חוק "שירות לאומי לכל"
צילום: אתר הכנסת
מומלצים