שתף קטע נבחר

בדרום: "בולען" נפער בכביש ים המלח

ה"בולענים" היכו שוב: בור גדול נפער בכביש ים המלח, בנתיב בו עוברות משאיות רבות. למרבה המזל, איש לא נפגע. באזור יש כבר כ-350 בולענים. במועצה האזורית תמר מזהירים מאסון ודורשים מהמדינה להתמודד עם התופעה

האדמה שוב פערה את פיה באזור ים המלח: "בולען" חדש נפער אתמול (יום ה') בשעות הבוקר על כביש ים-המלח. למרבה המזל, איש מהנהגים לא נפגע כתוצאה מכך.

 

בולענים הם בורות עפר גדולים, שנפערים לאורך חופי ים המלח בגלל תהליכים בקרקע וסחף של מי שטפונות. באזור קיימים מעל 350 בולענים, שגרמו עד כה לנזקים של מיליוני דולרים.

 

הבוקר התגלה בולען חדש שנפער על כביש 90, כביש ים המלח המוביל ממלונות ים המלח אל צומת הערבה.

 

הבולען, בגודל של כ-2x2 מטרים, נפער בסמוך לכניסה למפעלי ים המלח. מדובר בציר מרכזי של תנועת משאיות המובילות חומרים וסחורות ממפעלי ים המלח למרכז הארץ וחזרה. 

 

מאז תחילת השנה התגלו כ-30 בולענים חדשים באזור. בולען נוצר כתוצאה מהמסה של מלח תת-קרקעי. כתוצאה מכך נוצר חלל שיוצר קריסה של אדמה פנימה, עד שהשכבה העליונה קורסת גם היא פנימה.

 

"ומה אם אוטובוס היה נופל?"

 

הנזקים של הבולענים נאמדים כאמור במיליוני דולרים. זאת, בגלל הימצאות מקומות "מועדים לפורענות". כך למשל נסגר כבר ב-1999 חלק ניכר מחניון עין גדי לאחר שנפערו בו בולענים.

 

גם אזור גדול מהמטעים נסגר בשנת 2000 והקיבוץ הפסיק לעבד אותם. בנוסף, אזורי פיתוח שלמים שתוכננו הוקפאו. הפגיעה היא גם בתשתיות, למשל בקווי ביוב שהמועצה האזורית תמר נאלצת להעתיק ממקומם.

 

"המדינה לא לוקחת אחריות בנושא הביטוח על הבולענים", אמר ל-ynet ראש המועצה דב ליטבינוף. לדבריו, "אם חס וחלילה היה נופל לבולען אוטובוס עם ילדים או עם תיירים, אז אבוי לנו מה היה קורה. אנחנו דורשים מהמדינה פתרון הנדסי, פתרון בהעתקת תשתיות, ביטוח, ופיצוי למקומות שנפגעו".


פורסם לראשונה 15/07/2004 23:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל גולדמן
הבור נפער בציר מרכזי של תנועת משאיות
צילום: יובל גולדמן
צילום: יובל גולדמן
"המדינה לא לוקחת אחריות"
צילום: יובל גולדמן
מומלצים