שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ראש השב"כ: עשרות יהודים מייחלים למות שרון
  בדיון בוועדת חוץ וביטחון אמר דיכטר: "יש חומר מודיעיני על קבוצה של עשרות יהודים, רובם מיהודה ושומרון וחלקם נטמעים בנוער הגבעות". למתנקש הפוטנציאלי יש "נגישות לידע צבאי וביטחוני". ראש השב"כ הודה כי אם היה מדובר בפלסטינים, הם היו שוהים במעצר מנהלי. והאם יש לקיצונים נשק? "לא כזה שאינו חוקי". על ערביי מזרח ירושלים: ארבעה מכל אלף מעורבים בטרור

  האיומים על חייו של ראש הממשלה מוחשיים מתמיד - כך עולה מדבריו של ראש השב"כ, אבי דיכטר, בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת.

   

  "יש חומר מודיעיני על עשרות יהודים שמייחלים למותו של ראש הממשלה, ומסביבם יש עוד 150-200, במעגל החיצוני שאולי מסכימים להם רעיונית", כך

  אמר היום (ג') דיכטר לחברי הוועדה. לדבריו, "רובם מיהודה ושומרון, חלק קטן מהם ברצועת עזה. חלקם מוטמעים בנוער הגבעות".  

   

  דיכטר אפיין את האיום מפני הימין הקיצוני: "קומץ פעילים המגיח מעת לעת, אחרי תקופת דגירה ארוכה, עם אידיאולוגיה אנטי-ממלכתית, שנוקט שימוש באלימות להשגת יעדים פוליטיים. הוא בעל נגישות לידע צבאי וביטחוני, שמבצע פעילות מחתרתית וחשאית, עם דה-לגיטימציה לאנשי ביטחון ובעלי תפקיד ציבורי. היעד המוצהר - הפסקת תוכנית ההתנתקות".

   

   

  חבר-הכנסת חיים רמון (העבודה) שאל את ראש השב"כ: "אם היה מדובר בפלסטינים שהיה לגביהם את אותו חומר מודיעיני, האם הם היו נעצרים מעצר מינהלי?". דיכטר השיב בחיוב, ולא הוסיף.

   

  לדברי רמון, "מדובר בקבוצה קיצונית מאוד, שפועלת נגד מוסדות המדינה. הם מסוכנים יותר מ-600 הפלסטינים שנמצאים במעצר מינהלי, כי הם רוצים לחסל את הדמוקרטיה. יש בעיות משפטיות המונעות את מעצרם, ולכן יש להתאים את החוק במהירות, כי אם הם יצליחו לרצוח ראש ממשלה פעם נוספת הסכנה לדמוקרטיה תהפוך נוראית".

   

  ח"כ שאול יהלום (מפד"ל) ביקש לדעת, האם יש בידי אותה קבוצת יהודים נשק. ראש השב"כ השיב בעמימות: "אין בידיהם נשק לא חוקי". יהלום אמר כי הוא מניח שמדובר בקבוצת מסיתים המפוזרים בכל הארץ, ולא בריכוז אחד.

   

  אנשי ימין קיצוני הגיבו: "דיכטר מכין את הקרקע למעצרים מינהליים, ולחיסול של פעילי ימין בידי צלפים של צה"ל. זה לא ירתיע אותנו, אנו נמשיך לפעול נגד התוכניות המטורפות של שרון ונגד הממשלה".

   

  יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שמעון פרס, אמר בתגובה: "זה מזעזע, יש לעשות הכל על מנת להסיר את האיום מראש הממשלה".

   

  "מכפיש ציבור שלם"

   

  בשבועות האחרונים הזהיר ראש השב"כ מפני האיום על חייו של שרון, לקראת מימוש תוכנית ההתנתקות. הדברים התקבלו בזעם רב בקרב המתנחלים, שטענו כי דיכטר "סימן" אותם ויצר הכללה מוטעית. 

   

  ראש הממשלה עצמו התייחס לאחרונה לסוגייה, כשאמר: "מוזר שכל חיי נלחמתי למען יהודים, ועכשיו צריך להגן עליי מפניהם". הוא דרש משר המשפטים לפיד לעקור את ההסתה מן השורש. היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ערך סדרת דיונים בנושא, לאחר שגם המושג "דין רודף" עלה מן האוב.  

   

  סיעת האיחוד הלאומי קראה היום לראש השב"כ לפעול נגד הגורמים שלטענתו "מייחלים באופן אקטיבי לרצח ראש הממשלה". בהודעת הסיעה נאמר: "עליך לפעול במלוא האמצעים על מנת לנטרל את מתכנני הרצח הפוליטי הבא ולא, עליך להתפטר - אם בשל כשלונך בביצוע התפקיד ואם בשל הכפשת ציבור שלם של אזרחים שומרי חוק וסדר".

   

  ח"כ אבשלום וילן מיחד-מרצ קרא ליועץ המשפטי "לפתוח בחקירות, כולל מעצרים מינהליים, של המועמדים הפוטנציאליים לרצח ראש הממשלה". לדבריו, "סיעת האיחוד הלאומי צודקת בטיעונה שחייבים לפעול נקודתית נגד המטורפים והרוצחים הפוטנציאליים, ואסור להכפיש ציבור שלום. יחד עם זאת הקריאה להתפטרות ראש השב"כ היא מגוחכת ומקוממת". 

   

  "איראן מנסה להפוך את ערביי ישראל לאויבים"

   

  דיכטר התייחס בוועדה גם לטרור הפלסטיני. על-פי הנתונים שמסר, מתחילת 2003 סוכלו 81 פיגועים, לעומת 36 שיצאו לפועל. בסך-הכל נרשמו 178 הרוגים ו-847 פצועים. מאז מבצע "חומת מגן" ב-2002 הוצאו 5,954 מחבלים ממעגל הטרור, 5,054 מהם נעצרו ונחקרו. לדברי ראש השב"כ, ארבעה מכל אלף ערבים במזרח ירושלים מעורבים בטרור.

   

  דיכטר הוסיף: "איראן מבקשת להפוך את ערביי ישראל לגיס חמישי". לדבריו, בשנת 2004 ניכרה התגברות במעורבות של ערביי ישראל בטרור. 


  פורסם לראשונה 20/07/2004 12:27

   

  בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס ואטילה שומפלבי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומוייסקי
  נטמעים בנוער הגבעות. דיכטר
  צילום: אלכס קולומוייסקי
  צילום: שאול גולן
  רוצים לחסל את הדמוקרטיה. רמון
  צילום: שאול גולן
  צילום: מיכאל קרמר
  לא ריכוז אחד. יהלום
  צילום: מיכאל קרמר
  מומלצים