שתף קטע נבחר

אולמרט: "טעינו ונכשלנו בטיפול במגזר הערבי"

שר התמ"ת מבטיח: הממשלה תשקיע בהקמת אזורי תעשייה חדשים בנצרת, באום אל פחם ובכפר כנא, תכלול את נצרת בתוכנית ויסקונסין ותקים מרכז תקשוב בדליית אל-כרמל

"משרד התעסוקה החליט להפוך את אזור נצרת לאחד מ-5 המוקדים שבהם נפעיל את תוכנית ויסקונסין". כך הצהיר אתמול (ד') שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, אהוד אולמרט, בכנס של אוניברסיטת תל-אביב, שעסק ביזמות ופיתוח כלכלי במגזר הערבי בישראל, "האוכלוסייה הלא-יהודית היא יעד מרכזי לכל תוכנית לחיזוק התעסוקה".

 

"אין לנו הרבה כסף לפיתוח אזורי תעשייה חדשים בכלל", אמר אולמרט, "אבל את המעט שיש לנו אנחנו צריכים לתמוך כמה שיותר באזורי התעשייה הלא-יהודיים. אני מתחיייב בזאת שהממשלה תתמוך באזור התעשייה שסטף ורטהיימר ויזמים אחרים מקימים בנצרת. אנחנו נשקיע גם בהקמת אזור התעשייה באום-אל-פחם, ובהרחבת אזור התעשייה בכפר כנא".

 

"אנחנו מנהלים בימים אלה מלחמה לא פשוטה מול משרד האוצר", אמר אולמרט, "בשביל להרחיב את התמיכה באזורי תעשייה במגזר היהודי והלא-יהודי כאחד. התקציבים בנושא הזה ירדו בכ-60%, ונעשתה החלטה מטופשת, להקטין את ההנחה על עלות הקרקע מ-50% ל-30%. עד שלא נצליח במלחמה הזאת, אני לא יכול להבטיח כאן שום דבר על סכומים ספציפיים של תמיכה, אבל אנחנו נתמוך".

 

כן הבטיח אולמרט, המשמש גם כשר התקשורת: "משרד התקשורת יקים מרכז תקשוב בעיר הכרמל, הקמה בימים אלה מסביב לעוספיה ולדליית אל-כרמל. עיר הכרמל תהיה אחד האזורים הראשונים שיקבלו מרכז תקשורת".

 

אולמרט: "טעינו ונכשלנו במגזר הערבי"

 

שר התמ"ת אולמרט כיהן בשנים 1993-2003 כראש עיריית ירושלים, העיר בעלת האוכלוסייה הערבית הגדולה והענייה בישראל. בתקופת כהונתו הוקמו בירושלים שניים ממרכזי ההיי-טק החשובים בישראל, אך העירייה לא השקיעה שקל אחד בפיתוח תעשייה במגזר הערבי.

 

אולמרט לא הזכיר את כהונתו בירושלים בנאומו, אך אמר: "אנחנו טעינו ונכשלנו בכל הטיפול במגזר הערבי. מדינת ישראל עשתה בתחום הזה מחדלים אדירים. הדרך הטובה ביותר לשלב את האוכלוסייה הערבית מוכת האבטלה בחברה הישראלית היא השקעה בפיתוח תעשייה ויזמות, יצירת הזדמנויות בתחום הכלכלה והתעסוקה ופיתוח משאבים. הרשויות גילו לכל הנושאים האלה אדישות והתנערות, והסתפקו בהפרכת סיסמאות שמאחוריהן לא עמד שום דבר".

 

"בסוף שנות ה-80 כיהנתי כשר לענייני מיעוטים", סיפר אולמרט, "הגשתי לממשלה תוכנית רב שנתית לשיפור המצב במגזר הערבי. התוכנית כללה הקצאת אדמות להקמת תעשייה ביישובים ערביים, הקמת תשתיות ביוב ושיפור בתקציב הכבישים. שום דבר מאלה לא נעשה. ואולם, נדמה לי שהממשלה הנוכחית מתייחסת לאוכלוסייה הערבית אחרת לגמרי. הראיה לכך היא, שוועדת השרים לענייני לא-יהודים היא הוועדה הפעילה ביותר בממשלה, ובקרוב אנחנו נרגיש את תוצאות פעילותה".

 

המרכז היהודי ערבי לפיתוח כלכלי מוסר בתגובה: "המרכז מברך את השר אולמרט על ההכרה בטעויות העבר ועל הנכונות לתקנן. המרכז מצפה מהשר, שאכן יפעל להקמתם של אזורי תעשיה משותפים לאוכלוסיה הערבית והיהודית. אנו מקווים כי במסגרת גיבוש תקציב 2005, המתרחש בימים אלו, יבואו לידי ביטוי הצרכים הכלכליים והאחרים של האוכלוסייה הערבית, מה שיביא לקידומו של המגזר הערבי לאחר שנים של הזנחה."

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל הדרי
אולמרט: טעינו ונכשלנו
צילום: ישראל הדרי
מומלצים