שתף קטע נבחר

22 מאסרי עולם למשלח המחבל לפיגוע בדולפינריום

ראאד חוטרי גייס את המחבל המתאבד שביצע את הפיגוע בדולפינריום ביוני 2001 בו נרצחו 21 בני אדם. מאסר עולם נוסף נגזר עליו בגלל פציעתם של מאה בני אדם. השופטים: "הוא הגפרור שהצית את התבערה. הוא אבי אבות הזוועה, הראוי לעונש המרבי במסגרת המקובל לרוצחים המוניים"

22 מאסרי עולם נגזרו היום (ה') על ראאד חוטרי, פעיל ארגון החמאס שהיה מעורב בביצוע פיגוע ההתאבדות בדולפינריום ביוני 2001, בו נרצחו 21 בני אדם.

 

ביום שישי, ה-1 ביוני 2001, סמוך לשעה 23:30 בלילה, היו כ-130 איש במועדון "דולפי" ברחבת הדולפינריום בתל אביב. המחבל המתאבד, סעיד חוטרי, הגיע למועדון ופוצץ את עצמו. כתוצאה מהפיגוע, נרצחו 21 בני אדם ונפצעו כ-110.

 

בין ההרוגים והפצועים היו נערים ונערות, עולים חדשים וותיקים, בעלי אזרחות ישראלית ובעלי נתינות זרה. כמעט כולם היו צעירים. 

 

 

בבית המשפט הצבאי בסאלם שבשומרון, ניתן היום גזר דינו של ראאד חוטרי, שהיה מעורב בפיגוע. מגזר הדין עולה כי למעלה מחודש לפני הפיגוע פנו המחבל המתאבד ואדם נוסף אל חוטרי וביקשו לרכוש עבורם מספר רימוני יד לצורך "פעילות צבאית".

 

חוטרי, שהיה פעמיים בין כתלי הכלא בשל פעילות טרור, נענה לבקשתם והציע להם לבצע פיגועי התאבדות בשטח מדינת ישראל. הוא הורה להם להמתין להודעה ממנו והזהיר אותם כי אין לשוחח אודות הפיגוע המתוכנן בטלפון.

 

מספר ימים לפני הפיגוע, הודיע חוטרי לשניים כי ההכנות לפיגוע יסתיימו תוך ימים ספורים. ביום הפיגוע הוא נפגש עם חברו של המחבל המתאבד ומסר לו כי על המחבל להיפגש עמו בתום תפילת יום השישי במסגד.

 

כמו כן הבהיר לו חוטרי שאין כל אפשרות שגם הוא יבצע פיגוע וכי חברו נבחר לבצע את הפיגוע בהיותו מתאים יותר. אבל עם זאת, סיפק לו הנאשם נשק לבצע פיגועי ירי ואף עדכן אותו על ההכנות לביצוע פיגועים המוניים נוספים בכפר סבא וברעננה.

 

לאחר אותה שיחה, נפגש המחבל המתאבד עם הנאשם שעות ספורות לפני הפיגוע ולאחריו, הודיע הנאשם לחברו של המחבל המתאבד כי הפיגוע בוצע.

 

"הוא אבי אבות הזוועה"

 

"האם יעלה על הדעת שלא לראות בנאשם כמי שאחראי באופן ברור כשמש להתרחשות הזוועה?" שאלו השופטים, וקבעו: "בעינינו הוא אבי אבות הזוועה, הראוי לעונש המרבי במסגרת המקובל לרוצחים המוניים".

 

עוד כתבו השופטים כי "ברור מסקירת מעשיו של הנאשם כי הוא הגפרור שהצית את התבערה...ברור שהוא זה ששילח את המחבל לדרך המוות. הנאשם אף לא התאפק ובמקביל להתרחשות הפיגוע אף עדכן את חברו של המחבל המתאבד כי האחרון לא יחזור עוד, מה שמעיד על כך שידע במדויק את צעדיו האחרונים של זה.

 

אין זה מיותר לשוב ולציין כי הנאשם אף ניסה 'לפצות' את אותו חבר על כך שלא נשלח אף הוא לטבוח בהמונים, אלא שלחו לביצוע פיגוע ירי".

 

"מרכיב מרכזי במכונת הרצח"

 

השופטים הוסיפו: "כל אלה מעידים כאלף מונים על כך שהנאשם שימש כמרכיב מרכזי במכונת הרצח שהובילה לטבח בדולפינריום, הן במעשיו והן במעורבותו בפרטי התוכנית השטנית לאורך כל שלבי התגבשותה והביצוע".

 

השופטים ציינו כי "אם אדם כזה אינו ראוי לעונש המרבי במסגרת המקובל לרוצחים המוניים, תמהים אנו מתי אחראי לרצח המונים יקבל עונש כזה...משכך, בסופו של יום, גוזרים אנו, ללא כל ספקו של ספק בליבנו, על הנאשם מאסר עולם בגין כל נשמה שגדע".

 

בית המשפט גזר עונש מאסר עולם נוסף בשל יותר מ-100 הפצועים שנפצעו בפיגוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רוייטרס
הפיגוע בדולפינריום
צילום רוייטרס
צילום איי פי
טקס לזכר ההרוגים
צילום איי פי
מומלצים