שתף קטע נבחר

נשיא גרוזיה בארץ: "תמיד הערצתי את ישראל"

מיכאיל סאאקשווילי, נשיא גרוזיה שעלה לשלטון לאחר הפיכת קטיפה לא אלימה, מבקר בישראל ולא מפסיק לשבח: "ישראל מוכיחה כיצד ניתן, על אף כל הקשיים והמשברים, להנהיג מדינה"

בימים בהם חלוקת שבחים לישראל מצד גורם זר נחשבת מצרך נדיר, בא נשיא גרוזיה מיכאיל סאאקשווילי לביקור רשמי בישראל ומשמיע באזני מארחיו את המחמאה הגדולה ביותר.

 

"תמיד הערצתי את ישראל. היא מהווה דוגמא טובה מאוד עבורנו", אמר סאאקשווילי לאחר פגישה בין אנשי עסקים מישראל וגרוזיה. "מאז ימי בן גוריון ועד היום מוכיחה ישראל כיצד ניתן, על אף כל הקשיים והמשברים, להנהיג מדינה. ישראל מוכיחה כמה רחוק יכולה נחישות להגיע".

 

סאאקשווילי בן ה-36, מהצעירים במנהיגי אירופה, נבחר לתפקידו לפני מספר חודשים, לאחר שהנהיג הפיכת קטיפה בלתי אלימה בארצו והדיח את פטרונו, אדוארד שוורדנדזה, במחאה על הסיאוב והשחיתות שהעמיקו אחיזתם תחת שלטונו.

 

במסגרת ביקורו בישראל נפגש סאאקשווילי עם נשיא המדינה משה קצב, ראש הממשלה אריאל שרון ושר החוץ סילבן. לנשיא מתלווים גם שרת החוץ ושר ההגנה הגרוזינים, שנפגשו עם עמיתיהם. כמו כן קיים הנשיא פגישות לקידום קשרי העסקים בין המדינות וצפויה לו גם פגישה עם ישראלים יוצאו גרוזיה. הוא צפוי לעזוב את ישראל בשבת.

 

"גרוזיה נקייה משחיתות"

 

במפגש אנשי העסקים, בו השתתף גם שר התיירות גדעון עזרא, אמר סאאקשווילי כי גרוזיה תחת הנהגתו עוברת מהפכה של ממש, בעיקר במלחמה בשחיתות ובמבנה המשק. "גרוזיה מתפתחת כיום. עד לפני כמה שנים לא הייתי ממליץ לאף איש עסקים להשקיע בגרוזיה, כי היא היתה מושחתת מן היסוד וכלכלתה היתה הרוסה.

 

"אני גאה לומר כיום כי גרוזיה נקייה לחלוטין משחיתות. כלאנו את ראשי ארגוני המאפיה וצימצמנו ככל האפשר את המגע בין הביורוקרטיה והמערכת הכלכלית, שהייתה הגורם המרכזי לשחיתות", הוסיף סאאקשווילי.

 

"יותר מכך, גם ניקינו את המדינה מפשע, כלאנו את העבריינים והפושעים, השבנו את הסדר לרחובות וכעת גרוזיה היא ללא ספק המדינה הבטוחה ביותר בקרב מדינות ברית המועצות לשעבר", הוסיף הנשיא.

 

סאאקשווילי, שרכש את השכלתו המשפטית באוניברסיטת יוקרה אמריקנית, ציין כי ממשלתו מורכבת כמעט כולה מפוליטיקאים שהתחנכו על ברכי תרבות המערב, זאת בניגוד לממשלתו של הנשיא הקודם אשר היתה מזוהה עם הממסד הסובייטי הישן.

 

"80 אחוז מהשרים בממשלתי הם צעירים שהתחנכו במערב. שר האוצר שלנו, שהוא השר המבוגר מכולם, הוא אישיות כל כך נחשבת באיזורנו עד שאפילו נשיא רוסיה פוטין התקשר אלי כששמע על המינוי, ואמר שהיה רוצה אותו בממשלתו", אמר.

 

"יש לנו ולישראל אינטרסים משותפים ברמה הכלכלית", הוסיף הנשיא, "שתי המדינות מאמינות בכלכלה חופשית, בצמצום התערבות הביורוקרטיה בכלכלה, בהקטנת נטל המיסים וביצירת קרקע טובה לעסקים. זו השיטה הכלכלית הטובה ביותר".

 

היהודים בגרוזיה - מקור גאווה

 

סאאקשווילי התייחס גם לסוגיית האנטישמיות, שלאחרונה הרימה ראשה ברוסיה ובמספר מדינות במזרח אירופה, אמר כי הקהילה היהודית בגרוזיה היא מקור גאווה לעם הגרוזיני כולו.

 

"לא רק שאין אצלנו שום סימני אנטישמיות, אלה שהקשר בין יהודים לבין האומה הגרוזינית הוא קשר מצוין. היהודים הם אוכלוסייה מוערכת ואהובה בקרב העם הגרוזיני. ישנה מערכת של הדדיות של הבנה ואנו מאוד גאים בכך", אמר הנשיא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
דוגמא טובה. סאאקשווילי וראש הממשלה שרון
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
הפיכת הקטיפה בגרוזיה. מחאה על השחיתות
צילום: רויטרס
מומלצים