שתף קטע נבחר

האחים לבנת בעד מדינת ישראל

מטוס הפוגה של סרן ארנון לבנת הופל במלחמת ששת הימים. 37 שנים לאחר מכן נחשף כי בקברו מונחות ככל הנראה "עצמות חיה" וכי הצבא ידע והסתיר. בסוף השבוע הוציאו בניו, המוזיקאים אביב ואריק לבנת, שיר ובו ובה הם מבקשים: תתעוררו!

בתחילת יוני פורסמה ב"ידיעות אחרונות" כתבת תחקיר תחת הכותרת "שקרים שסיפרנו למשפחה שכולה". בכתבה פרס העיתונאי רונן ברגמן את סיפורו של סרן ארנון לבנת, סגן מפקד טייסת, שמטוס הפוגה שלו הופל בשטח אויב במלחמת ששת הימים.

 

37 שנים לאחר שארונו הובא לקבורה בישראל גילתה משפחתו כי הצבא הסתיר מהם את העובדה שגופתו לא נמצאה מעולם. בזמן שבקברו של לבנת הונחו, כך על-פי ממצאי התיק הפתולוגי, עצמות של "חיה גדולה", נערכו עדיין חיפושים חשאיים לאיתור גופתו. בתכתובת פנימית בין ראש לשכת מפקד חיל האוויר דאז, דוד עברי, לבין ראש להק ציוד בחיל, נכתב בזמנו: "יש לשמור את הנושא חסוי עקב הבעיות שיתעוררו עם היוודע הדבר למשפחה". לפני כשנה נודע הדבר באקראי למשפחה שניסתה מאז ללא הועיל לקבל הסברים ממפקד החייל היוצא, סגן הרמטכ"ל האלוף דן חלוץ, שסירב להיפגש איתם.

 

כחודשיים לאחר חשיפת הפרשה מוציאים בניו של סרן לבנת, המוזיקאים אביב ואריק לבנת,  סינגל שמתייחס לנושא בזהירות - ומבקש ממנהיגי ישראל, הצבא וכל מי שאוחז בכוח להגשים את החלום של מייסדי המדינה - להקים מדינה בריאה יותר מזו הקיימת.

 

מעטיפת הסינגל, ששמו "תוקם מדינת ישראל", נשקפת דהויה תמונת ארכיון מטקס סיום קורס הטייס של סרן לבנת. את הדרגות החדשות עונד לכתפיו של הטייס הצעיר והגאה ראש הממשלה דאז, דוד בן גוריון. בשיר עצמו מושתל הנאום המפורסם של בן-גוריון מכריז על הקמת המדינה: "אנו עומדים, אני מאמין ככה, לפני ימים גדולים, אבל גם לפני סכנות חמורות. בעוד ימים אחדים כפי שאני מאמין, תוקם מדינת ישראל".

 

"הדהים אותנו לראות איך המילים של בן-גוריון כל-כך אקטואליות לימינו אנו", אומר הבן אריק, "גם היום אנחנו הרי עומדים בפני סכנות חמורות וימים לא קלים וגם היום, אני מאמין, שלפנינו ימים גדולים".

 

אבל אתם בעצם אומרים שמדינת ישראל לא קיימת?

 

"מדינת ישראל לא קמה כמו שהיתה אמורה לקום, זה נכון, העובדה היא שכלום לא השתנה לאורך השנים. עדיין הסכנות קיימות, עדיין הבעיות הן אותן הבעיות ולאורך כל השנים אנשים מתים פה. אין תובנות".

 

השיר הוא תולדה של הסיפור האישי שלכם?

 

"זה התחבר למציאות שלנו עם כל מה שקרה והתחושה הכללית שדברים מתנהלים פה בצורה לא בריאה. כל התחושות האלו נכנסו למוזיקה שזו הדרך היחידה שלנו למחות, זו אמנם דרך מוגבלת, כלומר לא ביכולת שלה להעביר תחושות אלא בכוח שלה לשנות, אבל זו דרכנו".

 

זה דיאלוג בין מנהיגי העבר לאלה העומדים היום בראש המדינה?

 

"בין המתים לבין החיים, בין אלה שיש להם פרספקטיבה, שרואים את הכל ממרחק ומבינים שיכול להיות יותר טוב. זו סנונית ראשונה מתוך פרוייקט שלם שישלב מוזיקה מקורית שלנו וחומרים היסטוריים".

 

למרות הטקסט הקשה, זה שיר אופטימי עם מוזיקה מרככת שמאוד שונה מכל מה שעשיתם עד היום. למה לרכך?

 

"כי המסר אופטימי. הדגש הוא על 'לפני שיהיה מאוחר מדי', כלומר שעוד לא מאוחר לשנות אם הם רק יתעוררו. זה כמו לנזוף בילד אבל להבין שכל העתיד לפניו וזו התוכחה שאמורה להביא לימים טובים יותר. האינטרפרטציה המוזיקאלית קצבית והפזמון האינסטרומנטלי הוא כמו של שיר ניצחון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עטיפת הדיסק
דוד בן גוריון וסרן ארנון לבנת
עטיפת הדיסק
האחים לבנת: לפני שיהיה מאוחר מדי
לאתר ההטבות
מומלצים