שתף קטע נבחר

ארה"ב: תגי מעקב יוצמדו לאסירים באוהיו

אסירים בכלא רוס במדינת אוהיו יישאו משדרים דמויי שעון יד, שבתוכם יוטמעו תגי RFID, באמצעותם ניתן יהיה לעקוב אחריהם בתחומי בית הסוהר

אוהיו מצאה דרך לעקוב אחר 44,000 האסירים שבתחומה - להצמיד להם תגי RFID. מחלקת השיקום והענישה של המדינה (ODRH) אישרה פרויקט נסיוני שעלותו 415,000 דולרים, במסגרתו יוצמדו לאסירים בכלא רוס תגי זיהוי RFID מתוצרת חברת Alanco, כך מדווח אתר Silicom.com.

 

הטכנולוגיה צפויה לשמש כדי לעקוב אחר כל האסירים ב-33 בתי הכלא במדינה, זאת, באמצעות משדר בגודל שעון יד. אם אסיר ינסה להסיר את המשדר, תישלח התרעה מיידית על כך למחשבי בית הסוהר.

 

גם הסוהרים ישאו מכשירים דומים, שייתלו על חגורותיהם, על מנת לשמור על בטחונם בתוך כתלי בית הכלא. סוהר שנקלע לצרה, יוכל להפעיל אזעקה באופן עצמאי, אולם היא תופעל גם במקרה שהמשדר הוסר באלימות, או אם הסוהר הופל.

 

Alanco טוענת כי המערכת שלה מסוגלת לזהות בדיוק רב את מקומם של אסירים וסוהרים הנושאים עליהם את המכשיר, וכן לאתר את מיקומם המדויק בתוך מבנה הכלא.

 

פרויקט רוס אינו נסיון המעקב הראשון באמצעות תגי RFID, שמתבצע במתקני כליאה נוספים בארה"ב. גם בתי סוהר במישיגן, קליפורניה ואילינוי כבר משתמשים בטכנולוגיה דומה, ורוברט ר. קאופמן, מנכ"ל Alanco מסר כי הוא מצפה לחוזים עם שלוש מדינות נוספות.

 

לא רק לאסירים

 

הרשויות היפניות הודיעו לפני כשלושה שבועות על ניסוי, במסגרתו יסומנו ילקוטיהם של תלמידי בית ספר יסודי בעיר אוסאקה בתגי RFID, לצורך איתורם במקרה שילכו לאיבוד. המכשירים, שתפקידם לקרוא את השבבים, ימוקמו בשערי בית הספר ובשטח שסביבו, והשבבים עצמם יוצמדו לילקוטים, תגי זיהוי או פריטי לבוש שונים, והמערכת תאפשר להורים לקבל עדכונים שוטפים בדואר האלקטרוני או ב-SMS. 

 

בחודש יוני, הכריזה גם הנהלת פארק השעשועים "לגולנד" שבדנמרק על נקיטת צעדים דומים. במסגרת פרויקט Kidspotter שלה, יענדו כל הילדים שייכנסו לפארק צמיד ובו מוטמע שבב RFID, כך שבמקרה ויאבדו בשטח הפארק - יוכל הצוות לאתרם במהירות ולעדכן את הוריהם ב-SMS לגבי מקום הימצאם.

 

לדברי מומחים, תגי RFID טרם בשלו לשימוש מסחרי המוני, והטכנולוגיה עדיין סובלת מבעיות כמו חוסר תאימות בין יצרנים, הפרעות תקשורת ושינוי בהרגלי העבודה.

 

מה זה RFID?

 

תגי RFID (או Radio Frequency Identification) אמורים להחליף את הברקוד המופיע על גבי אריזות של מוצרים. מדובר בטכנולוגיה המבוססת על תגים קטנים המורכבים ממשדרי רדיו זעירים ומיוצרים עם אות זיהוי יחודי. את התגים ניתן לשתול כמעט בכל מקום, החל מאריזת קרטון וכלה בדף נייר. 

 

בתוך כל תג משולב מספר זיהוי ייחודי מוצפן, שאותו מסוגל מכשיר הקריאה/סקירה לזהות, בטווח של עד שני מטרים. על מנת למנוע בעיות אבטחה, הקורא מחליף תדרים באופן אקראי.  

 

הרכבת התחתית בלונדון מספקת לנוסעים קבועים כרטיסים חכמים בהם מוטמע שבב RFID, כשהחיוב נעשה באמצעות שידור רדיו. התגים משמשים גם לסימון מוצרים ברשת הכלבו וולמארט (באופן ניסיוני), במנגנוני נעילה של מכוניות, חברת הטיסות האמריקנית דלתא ועוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים