שתף קטע נבחר

עזמי בשארה נגד נעמי שמר

במאמרו השבועי ביומון המצרי "אל-אהראם" תקף בשארה בחריפות את ההערות שהשמיעה המשוררת המנוחה בסרט וידאו על חייה, שזכו לתשואות סוערות מצד רבבות בעצרת בתל אביב. "השמאלציות לא מצדיקה את הגזענות", כתב. הדברים כבר עוררו תגובות פוליטיות סוערות

ח"כ עזמי בשארה נגד נעמי שמר ז"ל? במאמר באנגלית בשם "להיטי זהב" שפירסם ביומון המצרי "אל-אהראם" בסוף השבוע, יוצא חבר הכנסת בשארה נגד מה שהוא מכנה "הגזענות של המשוררת נעמי שמר".

 

בשארה כותב כי צפה בחגיגה בפארק הירקון, שבה השתתפו עשרות אלפי ישראלים שבאו לחגוג את חייה ושירתה של שמר. לדבריו, באחד מקטעי הוידאו שהוקרנו בעצרת, נראתה שמר אומרת: "מתחו עלי ביקורת על שכתבתי בשיר 'ירושלים של זהב' שכיכר השוק ריקה - ובכך הכחשתי את קיומם של הערבים בעיר".

 

בתגובה לדבריה אלה, אמר המשורר עמוס עוז כי ירושלים היתה ועודנה מלאה בערבים - גברים ונשים. על כך, אומרת שמר בסרט: "עבורי, כל מקום שאין בו יהודים הוא מקום נטוש. כל מקום בלי יהודים הוא מקום ריק".

 

בשארה טוען כי הדברים נענו במחיאות כפיים סוערות מצד קהל הרבבות במקום. הוא כותב: "ואז, אחרי שנעמי שמר השמיעה את המחשבות הגזעניות האלו, שרו הצופים יחדיו את שיריה, כשהם מתנועעים באחווה מצד לצד".

 

לדבריו, "תחושת 'ביחד' שמאלצית הפכה צידוק להערות גזעניות באופן בוטה". והוא מסכם: "אם להסיק מסקנה מתמליליה של שמר, הרי שזו כי החומה נבנתה בלבבות הישראלים זמן רב לפני שנבנתה על האדמה. החומה כבר כאן".

 

בתגובה אמר ל"ידיעות אחרונות" יו"ר הקואליציה, ח"כ גדעון סער: "בשארה לא ראוי להתייחס לנעמי שמר ז"ל ולשיריה". הוא תקף את בשארה על "חלוקת ציונים לדמוקרטיה הישראלית על ידי מי שהיה שטיח לרגליו של הדיקטטור הסורי חאפז אל-אסד והתרועע עם מנהיגי ארגוני טרור".

 

ח"כ יולי תמיר מהעבודה הביעה הבנה: "יש משהו בטענה שהחברה הישראלית פיתחה עיוורון הן כלפי ערבים והן כלפי רחוקים בקרבנו. החברה הישראלית שרה כדי לא לראות, אני מסכימה. אבל זה יותר חמור ממה שבשארה סבור: היא לא רואה אפילו את האחר שבקרבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
בשארה. "הערות גזעניות"
צילום: גלי תיבון
צילום: צביקה טישלר
שמר ז"ל. "שמאלציות של ביחד"
צילום: צביקה טישלר
מומלצים