שתף קטע נבחר

בכיר המוסד לשעבר לרמטכ"ל: שכחת את טוהר הנשק

רב-אלוף יעלון התארח במועצה לשלום וביטחון. שמואל טולידנו, לשעבר ח"כ וסגן ראש המוסד, עלה לבמה ותקף: "בציבור יש תחושה קשה שהצבא בפיקודך איבד כליל את הערך המקודש של טוהר הנשק". הרמטכ"ל לא נשאר חייב: "אני מסתכל במראה, וגם אחרי שאפרוש אומר שכל החלטה באה לחסוך את ההתאבדות עליך. כל מי שרוצה להחליף אותי - מוזמן"

סערה פרצה אמש (יום א') בעת הרצאת הרמטכ"ל בפני חברי המועצה לשלום ולביטחון ברמת-גן. סגן ראש המוסד לשעבר, אחד מוותיקי העמותה, הטיח ברב-אלוף משה יעלון מילים קשות בנושא "טוהר הנשק". הרמטכ"ל, שזעם על הדברים, השיב בחריפות, ויריבו נטש את האולם בזעם.

 

אמש החל בהרצאה של הרמטכ"ל, שכללה התייחסות לטרור הפלסטיני, המצב בגבול הצפון והמצב העולמי והאזורי. ההרצאה עברה בשקט וללא הערות ביניים. בשלב השאלות ביקש שמואל טולידנו, לשעבר סגן ראש המוסד, חבר-כנסת ויועץ לשלושה ראשי ממשלה (גולדה מאיר, לוי אשכול ויצחק רבין) לומר מספר מילים, שהכין מבעוד מועד על גבי כרטיסיות.

 

טולידנו עלה לבמה, תפס את מקומו של הרמטכ"ל ליד דוכן הנואמים ואמר: "ישנה בציבור תחושה שקשה להפריכה, שצה"ל בפיקודך איבד כליל את הערך המקודש של טוהר הנשק".

 

למשמע המשפט, האולם רגש וחברי המועצה ביקשו להוריד את טולידנו מהבמה, אולם הוא המשיך ואמר כי צה"ל הורס בתים ומתעלל בפלסטינים במחסומים. האלוף במיל' דני רוטשילד, העומד בראש המועצה, ביקש מטולידנו להפסיק את נאומו ולשאול שאלה, כשבאולם נשמעו שאגות "בוז". טולידנו ניסה להמשיך בדבריו, אך לבסוף שאל: "מה תעשה כדי להחזיר את צה"ל להיות מוסרי, ולא צבא נטול נשמה וחמלה כפי שהוא היום?"

 

הרמטכ"ל האזין לדבריו של טולידנו ובפניו ניכרה ארשת כעס. "כל מי שרוצה להחליף אותי, אני מזמין אותו לשבת בכל דיון לגבי כל פעולה צבאית", אמר, בנימה תקיפה בהרבה מזו המונוטונית שליוותה את נאומו.

 

"תעמולה שקרית של אמנסטי"

 

רב-אלוף יעלון התייחס לחלק מהדילמות המוסריות לגבי הפעלת הכוח בזמן נאומו, ואמר כי הדברים נשקלים בכובד ראש. "במדינת ישראל לא יכול רמטכ"ל לעשות דברים שאינם עולים בקנה אחד עם הערכים המוסריים של החברה, כי אלה שמתחתיו לא ירצו לבצע את זה, ואלה שבבית לא יאפשרו זאת. מי שנשען על תעמולה שקרית פלסטינית, כולל עלילות דם על כביכול טבח בג'נין, בחאן יונס וברפיח ואטום לדיווחים שלנו, מקבל תמונה אחרת. אני מצר על כל חף מפשע שנפגע וכל אחד כזה, מבוגר, ילד או אישה, מתוחקר בלשכת הרמטכ"ל. אצלי."

 

כדוגמה ציין הרמטכ"ל את דו"ח אמנסטי האחרון, בו דווח על הילדים הרבים שנהרגו בזמן האינתיפאדה. לדבריו, שמות רבים מתוך הדו"ח מוכרים לו, ומדובר בילדים שנהרגו בפעילות טרור נגד ישראל. "זו רק דוגמה אחת לדיווחים השקריים המופצים כלפי ישראל. אני מסתכל במראה גם היום וגם מחר, וגם אחרי שאסיים את התפקיד שלי אומר שכל החלטה שקיבלתי באה לחסוך את ההתאבדות עליך", אמר יעלון, כשהוא מביט בטולידנו.

 

בעקבות הדברים יצא טולידנו בהפגנתיות מן האולם, כשהוא אומר שמבחינתו, הוא פורש מהמועצה לשלום ולביטחון. הוא ביקש להבהיר שאינו תומך בסרבנות, אולם לדעתו, צה"ל פועל במקרים רבים בצורה חמורה, שפוגעת באוכלוסייה חפה מפשע.

 

בתום הדברים ביקש האלוף במיל' רוטשילד מהרמטכ"ל התנצלות על האירוע, ואמר כי דבריו של טולידנו אינם מייצגים את דעתם של יתר חברי המועצה לשלום ולביטחון. רוטשילד הוסיף לאחר מכן כי לדעתו, יש להוציא את האיש משורות המועצה. "זה היה מביש", הסביר. "זה הפתיע אותי ולא כך יש לפעול. לא ציפיתי לכך. אמנם מדובר באדם רב פעלים בעברו, עם עבר מפואר, אך הווה פחות מפואר. גם אם יש ביקורת, יש דרך להביעה. לדעתי, הדרך בה בחר אינה ראויה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
מסתכל במראה. יעלון
צילום: עמית שאבי
צילום: חנן גרינברג
מה עם טוהר הנשק? טולידנו
צילום: חנן גרינברג
צילום: גבי מנשה
לא מייצג. רוטשילד
צילום: גבי מנשה
מומלצים