שתף קטע נבחר

נציגי העבודה: "המו"מ לאחדות נראה מת, לא רציני"

"התפוצצה" פגישת המו"מ בין נציגי הליכוד והעבודה. המחלוקת המרכזית היא סביב דרישתה של העבודה לדחות את מועד הגשת התקציב לממשלה מה-15 באוגוסט למועד אחר. ח"כ בן אליעזר: ""המו"מ נמצא במבוי סתום. לא נהיה שותפים לתקציב שלא נשתתף בעיצובו"

חריקות בדרך לממשלת האחדות: אחר הצהריים (יום ב') הסתיימה במבוי סתום פגישת צוותי המשא ומתן של העבודה והליכוד שנערכה בכפר המכבייה. 

 

לאחר הפגישה נערכו התייעצויות של צוות המו"מ של מפלגת העבודה עם היו"ר ח"כ שמעון פרס.

 

ראש הצוות הכלכלי-חברתי בצוות המשא ומתן הקואליציוני של העבודה, ח"כ בנימין בן אליעזר, אמר בתום התייעצות עם יושב ראש המפלגה, שמעון פרס: "אני עדיין חושב שהמו"מ נמצא במבוי מאוד סתום. לא נהיה שותפים לתקציב שלא נשתתף בעיצובו".

 

גורמים בצוות המו"מ בעבודה התבטאו אף ביתר חריפות ואמרו: "לא פוצצנו את המו"מ, אבל כרגע המשא ומתן נראה מת. אין שום דבר רציני".

 

במהלך הפגישה היום בכפר המכביה, הציעו אנשי הליכוד לאנשי העבודה להשפיע על עיצוב התקציב לאחר שייכנסו לממשלה, ודחו בפועל את הדרישה של אנשי העבודה לדחות את הנחת התקציב על שולחן הממשלה מה-15 באוגוסט למועד אחר.

 

כמו כן, בעבודה אומרים כי בליכוד התייחסו בזלזול לדרישות הכלכליות הפרטניות. כך למשל באשר לדרישת העבודה להגדיל את קצבת הגימלאים ב-2%, הליכוד הציע להוסיף 2%, כאשר אחוז אחד יתווסף בשנה הבאה ואחוז נוסף ב-2006. בעבודה אומרים כי בליכוד דחו את הדרישות בנושאי הסיעוד, הרשויות המקומיות ונושאים שקשורים לפריפריה.

 

בתום פגישת ההתייעצות אצל פרס פורסמה הודעה בה נכתב: "העבודה לא תצביע על תקציב שלא תהיה שותפה לעיצובו, והיא עומדת על כך שיש לבצע את השינויים הבאים: ביטול הגזירות החדשות על הסטודנטים (העלאת שכר הלימוד ב-23% יחד עם הצמדה למדד), ביטול הגזירות על הקשישים ולגמלאים, החזרת מענקי הדיור לעולים ולמשפחות חד-הוריות, העמדת תקציבי האיזון לרשויות המקומיות על מיליארד שקל במקום 750 מיליון שקל".

 

עוד נמסר בהודעה כי עד כה סוכם במו"מ על סיוע למגזר הכפרי, כי תובטח קליטת אקדמאים ערביים ודרוזים בשירות המדינה, יזורז אישור תוכניות המיתאר במגזר הערבי בשנת 2005, ויובטח התקציב לפיתוח התשתיות במגזר הערבי, הדרוזי, הבדואי והצ'רקסי, הממשלה תדאג לפיתוח הנגב והגליל כיעדים בעדיפות לאומית, ויוגדל התקציב לכלל תנועות הנוער.

 

לסיכום ההודעה, נמסר ממפלגת העבודה כי הם מצפים וממתינים לתשובות הליכוד בשאר הנושאים והדרישות.

 

הליכוד: "לפי שעה זה נגמר רע"

 

בצהריים דחו אנשי הליכוד את בקשת העבודה לדחות בשבוע את הנחת התקציב על שולחן הממשלה, אך אמרו לנציגי העבודה כי יוכלו להשפיע על התקציב לאחר שייצטרפו לממשלה.

 

אנשי העבודה יצאו וסירבו לדבר עם העיתונאים, בדרכם לדווח ליושב ראש מפלגת העבודה שמעון פרס על תוכן הפגישה. אחד מחברי צוות המו"מ של הליכוד אמר ל-ynet: "לפי שעה, זה נגמר רע".

 

אמש נפגשו ראש הממשלה, אריאל שרון, ויו"ר העבודה, שמעון פרס, בירושלים בנסיון למצוא פיתרון מהיר למחלוקות. שרון הציע שהצוותים ייפגשו בהשתתפותם של מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אילן כהן, והממונה על התקציבים באוצר, קובי הבר.

 

המחלוקת המרכזית היא סביב דרישתה של העבודה לדחות את מועד הגשת התקציב לממשלה מה-15 באוגוסט למועד אחר. פרס הציע אמש לדחות בשבוע את הגשת התקציב, אולם שרון סירב. העבודה מבקשת את דחיית התקציב על מנת להשפיע על עיצובו של תקציב 2005, בעיקר בנושאים החברתיים.

 

בתוך כך, במפלגת העבודה גוברת ההתנגדות של הבכירים להמשך ניהול המשא ומתן עם הליכוד. 4 חברי כנסת הודיעו היום כי הם דורשים את השהיית השיחות ואת כינוס לשכת מפלגת העבודה לדיון בהשלכות המשא ומתן.

 

ח"כ מתן וילנאי אמר כי "העבודה קבעה לעצמה כמה קווי הגנה חברתיים עליהם יש לעמוד במשא ומתן. לנוכח ההתעלמות של ראש הממשלה מהדרישות אני קורא להשהות את המשא ומתן ולא לחזור לשולחן עד לקבלת תשובות ברורות באשר לדרישות אלו. הגיע הזמן ששרון יבין כי הנושא החברתי איננו מס שפתיים של מפלגת העבודה לצורך מו"מ, אלא נושא מרכזי ולא פחות מרכזי מהנושא המדיני".

 

גם ח"כ אפרים סנה דרש מפרס לכנס בדחיפות את לשכת המפלגה על מנת לקבל דיווח מצוות המשא ומתן בדבר המגעים.

 

ואילו יו"ר המשמרת הצעירה במפלגת העבודה, ערן חרמוני, תקף היום בחריפות את יו"ר העבודה ואמר: "פרס הפך להיות חסיד של אריאל שרון, וזחילתו לממשלה גורמת נזק אדיר למפלגה". במשמרת הצעירה מתכננים לפתוח בקמפיין תקשורתי וציבורי נגד הצטרפות העבודה לממשלה.

 

אגב, הפגישה של צוותי המשא ומתן כמעט ולא התקיימה - לאחר שמנכ"ל משרד ראש הממשלה, אילן כהן, הודיע לדליה איציק בבוקר כי אינו יכול להגיע. איציק איימה להשהות את המשא ומתן עד להודעה חדשה אם ייעדר - וכהן נכנע.


פורסם לראשונה 09/08/2004 12:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
בן אליעזר. מבוי סתום
צילום: אפי שריר
צילום: איי פי
שרון. סירב לדחות
צילום: איי פי
צילום: אלכס קולומויסקי
איציק. איימה לבטל
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים