שתף קטע נבחר

ראש ה-CIA החדש: פורטר גוס

יו"ר הוועדה לענייני מודיעין בבית הנבחרים האמריקני, בן 65 מפלורידה, ייכנס בקרוב לנעליו של ג'ורג' טנט, שפרש על רקע הביקורת על סוכנות הביון בעקבות מחדלי ה-11 בספטמבר. הנשיא בוש שיבח: "ל-CIA יהיה עוד מנהיג חזק בדמות גוס. הוא מוכן כראוי למשימה, ומביא הרבה ניסיון לעבודה הקריטית הזו". המינוי טעון אישור בקונגרס ונראה שהדמוקרטים לא מתכוונים להקל על המהלך

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, בחר בציר הרפובליקני בבית הנבחרים, פורטר גוס, לתפקיד ראש ה-CIA. הערב (יום ג') הוא הודיע על כך רשמית בבית הלבן. 

 

גוס, בן 65 מפלורידה, מכהן כיו"ר ועדת בית הנבחרים לענייני מודיעין. הוא נחשב למועמד הבולט ביותר להחליף את ג'ורג' טנט בתפקידו כראש סוכנות הביון האמריקנית.

 

ההדלפות המוקדמות מהבית הלבן היו שבוש ימתין עם מינוי ראש ה-CIA החדש עד לאחר הבחירות לנשיאות. אבל הנשיא בוש הפתיע, כשגרם לרשתות הטלוויזיה להפסיק את תוכניות הבוקר שלהן ולעבור בשידור חי למדשאת הבית הלבן, שם הציג את המועמד שלו להחליף את ג'ורג' טנט הפורש. מינויו הסופי של גוס טעון אישור של הקונגרס.

 

בוש הסביר בבית הלבן: "גוס מכיר את את ה-CIA מפנים ומבחוץ, הוא מכיר את ההיסטוריה של הארגון. על מנת להפסיק את הרג אזרחינו עלינו להכיר את האויב הכי טוב שאפשר".

 

לדבריו, "ל-CIA יהיה עוד מנהיג חזק בדמות גוס. הוא מוכן כראוי למשימה, ומביא הרבה ניסיון לעבודה הקריטית הזו. הוא קצין מודיעין לשעבר עם עשורים של ניסיון, שמכיר את הסוכנות ויודע מה דרוש כדי לחזקה. הוא מבין את החשיבות של מודיעין אנושי. הוא יוודא שאנשי ה-CIA יוכלו ויוכשרו לעבודה הקשה של להכיר את האויב מקרוב". 

 

"מחטף של הנשיא"

 

גוס, בעבר איש שירותי הביון האמריקנים, לרבות ה-CIA, זוכה להערכה רבה על מקצועיותו ואישיותו ומינויו יאושר בסנאט. עם זאת, נראה שהדמוקרטים יהפכו את השימוע למינוי ראש ה-CIA בסנאט לחלק ממסע הבחירות לנשיאות ויטענו למחטף של הנשיא, במקום להמתין עד לאחר הבחירות ולאפשר לנשיא הנבחר, למנות אדם כלבבו. באחרונה מתח גוס ביקורת נוקבת נגד ה-CIA והעומד בראשו ג'ורג' טנט.

 

גוס הוא ציר בית הנבחרים מאז 1989 ויו"ר ועדת המודיעין בבית. קודם לכן הוא היה איש מודיעין בצבא. ב-CIA הוא שרת תשע שנים החל משנת 1962. איש אינו חולק על מומחיותו, אבל בעיני לא מעטים גוס עצמו הוא חלק מהבעיה, ולא מהפתרון.

 

ועדת המודיעין בראשה עמד נתונה לביקורת, על כך שלא ביקרה את סוכנויות הביון על התנהלותן ערב ה-11 בספטמבר ואחרי הפיגועים.

 

"עמדותיו פוסלות אותו לתפקיד"

 

בבית הלבן אומרים שהמטרה היתה לשגר מסר של יציבות, למרות הבחירות, במלחמה בטרור. אלא שהסנטור הדמוקרטי הבכיר בוועדת המודיעין בסנאט, ג'ון רוקפלר, הודיע בעבר שאם גוס יהיה המועמד לתפקיד לראש ה-CIA, הוא יצביע נגדו. גוס השמיע בעבר עמדות מאוד מפלגתיות, הפוסלות אותו, לדעת רוקפלר, לשמש בתפקיד. בין השאר הוא מתח ביקורת פומבית קשה על נאומים של קרי בנושא ביטחון.

 

ההערכה היא שהמינוי של גוס יעבור בסופו של דבר, אחרי מאבק פוליטי של ערב בחירות. מקורבי קרי רומזים כי אם קרי יבחר לנשיא, הוא ידאג להחליף את גוס באיש שלו.

 

ההחלטה של הנשיא בוש לבחור בו למרות הכל, היא קריאת תיגר על הדמוקרטים ונכונות להפוך את הסנאט לזירת התגוששות של ערב בחירות. בוש יאמר שהטרור הוא הנושא "הכי חשוב", גוס הוא האיש המתאים ביותר ו"נראה את הדמוקרטים מעיזים" להכניס פוליטיקה למערך הביון.

 

אולם אפילו ועדת החקירה המיוחדת לאירועי ה-11 בספטמבר מתחה ביקורת על ועדת המודיעין של בית הנבחרים בראשה עמד גוס.

 

גוס זוכה להערכה רבה של הנשיא בוש. הוא היה אמור לסיים את תפקידו בראשות ועדת המודיעין בגלל מגבלות של קדנציה של שש שנים. לבקשת בוש, המשיך גוס לעמוד בראשות ועדת המודיעין.

 

ההכרעה של בוש נעשתה על רקע הגשת הדו"ח של ועדת החקירה לאירועי ה-11 בספטמבר, אשר המליצה על הפקת לקחים רבים בארגון.

 

גוס התבטא בשבוע שעבר בנוגע לשינויים שנדרשים לאור ארועי ה-11/9: "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לערוך שינויים בצורה עיוורת או חפוזה". לדבריו, יש ליצור איזון בין קבלת החלטות מהירה ועיכובים מיותרים.

  

טנט עזב את תפקידו ב-11.7, ומאז כיהן בפועל כראש הארגון ג'ון מק'לאולין.


פורסם לראשונה 10/08/2004 15:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
גוס. הראש הנכנס
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
ג'ורג' טנט. הראש היוצא של ה-CIA
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
בוש. בעקבות הדו"ח
צילום: רויטרס
מומלצים