שתף קטע נבחר

בעקבות התקרית בצפון: הודחו מפקד גדוד וקצין הקשר

בפיקוד הצפון הסתיים תחקיר האירוע שבו נהרגו לפני שלושה שבועות סמל איתי אילוז ורס"ר אבישי קוריסקי במוצב נורית. הוחלט להדיח את מפקד גדוד שחף, קצין בדרגת סגן אלוף, ואת קצין הקשר בגדוד בדרגת סגן. מפקד עוצבת הגליל, תת-אלוף יאיר גולן, יקבל הערה פיקודית. לא יינקטו צעדים נגד סגן מפקד גדוד שחף, שתדרך את החיילים ולא ידע לאן הם נוסעים

המסקנות והשאלות הקשות: מפקד גדוד שחף, קצין בדרגת סגן אלוף, וקצין הקשר בגדוד בדרגת סגן, הודחו מתפקידם בעקבות התקרית הקשה שהתרחשה לפני שלושה שבועות במוצב "נורית", ובה נהרגו סמל איתי אילוז (21) מעפולה ורס"ר אבישי קוריסקי (24) מנצרת.

 

 

בתום תחקיר שנערך בפיקוד הצפון נקבע עוד כי קצין הקשר האוגדתי יועמד לדין משמעתי וכמו כן מפקד עוצבת הגליל, תת-אלוף יאיר גולן, יקבל הערה פיקודית. מפקד מוצב נורית ומפקד פלוגת המילואים, האחראים על המוצב, יקבלו הערה פיקודית. 

 

קצין בכיר בפיקוד צפון הסביר כי קצין הקשר של גדוד שחף הועבר מתפקידו בשל העובדה שהחליט לשלוח את אילוז למשימה, בניגוד להנחיות ובניגוד למצב ששרר בגזרה, ואילו ההחלטה לגבי מפקד הגדוד ניתנה בעקבות האחריות הפיקודית שלו על אי-ביצוע ההנחיות הפיקודיות.

 

איתי אילוז ואבישי קוריסקי נשלחו לתקן אנטנה בבוקר שבו הוכרזה כוננות גבוהה בצפון מחשש שחיזבאללה יפגע בחיילים, יממה לאחר איומיו של מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, לנקום בישראל בעקבות ההתנקשות בחייו של ע'אלב עוואלי, בכיר צבאי בדרום לבנון.

 

התחקיר חשף שרשרת כשלים בשילוח שני החיילים למוצב, בזמן שהיתה התרעה שיתכן ויהיה ניסיון לפגוע בחיילים בירי צלפים. עוד עולה מהתחקיר כי רק לאחר 40 דקות ששני החיילים נפגעו, החלו לחפש אותם, חיפוש שנמשך לפחות עוד כחצי שעה. לפיכך, מרגע שהחיילים נפגעו ועד שנמצאו עברה שעה ועשר דקות.

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף משה (בוגי) יעלון, שקיבל את המסקנות הגדיר את האירוע כ"חמור וקשה", וציין כי מדובר בכישלון מבחינת שילוח המשימה, הבקרה והשליטה על המשימה בזמן אמת, וזאת בניגוד להנחיות הקיימות, "באופן שיצר נקודת תורפה מבצעית".

 

הכשלון: שלב אחר שלב

 

ב-19/7, יום לפני היום שבו נהרגו שני החיילים, דובר על אפשרות לתיקון התקלה במוצב נורית. קצין הקשר של גדוד שחף (גדוד מודיעין שדה), התקשר למפקד העמדה, ושוחח עמו על אפשרות של הגעת טכנאים למקום, אולם בסופו של דבר סוכם שלא יישלחו טכנאים בגלל המצב בשטח.

 

ביום שלמחרת, על אף הסיכום, החליט קצין הקשר הגדודי לשלוח את סמל איתי אילוז לתיקון התקלה, ללא תיאום עם מפקדי העמדה, והזכיר לו לקחת עמו שכפ"ץ וקסדה. לפני הנסיעה, קיבלו אילוז והנהג תדרוך מסגן מפקד הגדוד, אולם בתחקיר התברר כי סגן מפקד הגדוד לא ידע לאן מועדות פניהם של החיילים, ונתן להם תדרוך כללי לגבי הנסיעה.

 

כאן מתעוררת השאלה הראשונה: כיצד לא בירר סגן מפקד גדוד שחף עם החיילים את מהות נסיעתם. ייתכן שאילו ידע שאילוז אמור להגיע למוצב נורית, היה אוסר על כך, וכך היה נמנע אירוע קשה. הסמג"ד, קצין בדרגת רס"ן, לא ננזף ושמו לא מופיע ברשימת הקצינים שנגדם הוסקו מסקנות אישיות.

 

איתי אילוז והנהג הגיעו לבירנית, ומשם אספו את רס"ר אבישי קוריסקי. בנקודה זו מתעוררת השאלה השנייה בפרשה: מי שאישר את נסיעתו של קוריסקי היה קצין ציוד הקשר, שחשב שהוא נוסע לגדוד שחף. בגדוד קיימת הנחייה שבכל מקרה, המג"ד חייב לאשר כל נסיעה. למרות שקצין ציוד הקשר חשב שקוריסקי נוסע לגדוד שחף, היה עליו לאשר זאת עם המג"ד, דבר שלא עשה.

 

קוריסקי ואילוז הגיעו למוצב נורית, הזדהו כאנשי קשר של האוגדה, ועלו לעמדה שבה היו אמורים לתקן את האנטנה. אחד החיילים במקום הבחין בהם, אולם לא הייתה שום אינדיקציה שהשניים מתכוונים לעלות לגג.

 

בשעה 10:45 התרחש ירי הצלפים, ממנו נפגעו שני החיילים. בשלב זה, איש לא ידע כי השניים נפגעו וכי הם מדממים למוות על הגג. קצין הקשר של גדוד שחף ניסה ליצור קשר עם אילוז, אך ללא הצלחה. בגדוד הקשר שממנו יצא קוריסקי התבצעה בדיקת נוכחות, ואז התגלה חסרונו. אחד החיילים במקום נזכר שקוריסקי יצא שעתיים מוקדם יותר.

 

בגדוד הקשר התחילו להבין שאיתי נמצא במוצב, ויצרו קשר עם המפקדים במקום. יותר משעה לאחר הירי, התגלו גופותיהם של שני החיילים על גג המבנה.

 

כאמור, סגן מפקד גדוד שחף אינו מופיע ברשימת הקצינים שכלפיהם הוסקו מסקנות אישיות, ואילו קצין ציוד הקשר שאישר לקוריסקי לצאת מן הגדוד בניגוד להנחיית המג"ד, יועמד לדין משמעתי בלבד.

  

קיבל הערה פיקודית והגיע לדווח למשפחות

 

תת-אלוף גולן, שקיבל הערה פיקודית, הגיע אחר הצהריים לבתיהם של בני משפחות החיילים שנהרגו בתקרית במוצב נורית, ומסר להם את תוצאות התחקיר שנערך לנוכח המחדל.

 

אביו של החייל איתי אילוז, משה, אמר כי מבחינתו "התחקיר מדויק ואמין. אין לי שום טענות כלפי אף אחד יותר. אני אפילו מצטער על מפקד האוגדה, שלמרות שעשה את המוטל עליו קיבל הערה".

 

הוא הוסיף כי עונשם של המג"ד והמפקד הישיר של בנו, שהודחו מתפקידם, מקובל עליו. "הם טעו בהחלטות ובשיקולים וקיבלו את מה שמגיע להם". על השאלה האם לא היה מקום, לדעתו, להעמידם לדין, אמר: "הוועדה קבעה מה שקבעה, החליטה מה שהחליטה, ואנחנו מקבלים את זה".

 

אחיו של איתי ז"ל, עדיאל, אמר בעקבות ממצאי החקירה: "לנו, הצדק כבר לא יועיל. בפעם הבאה צריכים להיות יותר חכמים".

 

אביו של רב סמל אבישי קוריסקי, מארק, אמר כי אינו מעוניין להגיב בתקשורת על ממצאי החקירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
אירוע חמור. הרמטכ"ל
צילום: אלכס קולומויסקי
גלי תיבון
מסקנות התחקיר. האלוף גנץ
גלי תיבון
צילום: דובר צה"ל
רס"ר אבישי קוריסקי
צילום: דובר צה"ל
צילום: עמית מגל
סמל איתי אילוז
צילום: עמית מגל
צילום: אפי שריר
מוצב נורית
צילום: אפי שריר
מומלצים