שתף קטע נבחר

לקראת שביתת האסירים הביטחוניים: כלא נפחא פונה

במסגרת ההיערכות לשביתה פונו שני אגפים בכלא, בו נמצאים בכירי האסירים הביטחוניים. בנוסף הוחלט כי אם תפתח השביתה, ייפגעו פריבילגיות שונות הניתנות לאסירים. האסירים טוענים כי הסיבה לשביתה היא הסירוב לדרישותיהם השונות. בשב"ס סבורים דווקא כי מדובר בחלק ממאבקי הכוח ברשות הפלסטינית

שירות בתי הסוהר החל היום (ד') לפנות שני אגפים בכלא נפחא, בו כלואים אסירים ביטחוניים. זאת במסגרת הערכות השב"ס לשביתת הרעב בה צפויים האסירים לפתוח בשבוע הבא. 


את שביתת הרעב מתכננים האסירים להתחיל כבר ביום ראשון הקרוב. השביתה תחל בכלא נפחא, ומשם תתפשט לשאר בתי הכלא בארץ. על השביתה החליטו האסירים לאחר ששב"ס סירב מסיבות ביטחוניות לרשימת דרישות שהגישו האסירים. בין הדרישות, הנוגעות כולן להסדרי ביקורים וקשר עם העולם שמחוץ לכלא, ישנן גם דרישות לביקורים משפחתיים ללא מחיצת זכוכית, טלפונים ציבוריים ומעבר בין האגפים השונים בכלא.


בשב"ס טוענים כי בעבר ניצלו האסירים את הביקורים על מנת להעביר מסרים עם הוראות לביצוע פיגועים לאנשיהם. בנוסף נדחתה הבקשה לאפשר לאסירים להתקשר מהכלא בטלפונים ציבוריים ולהפגש עם אסירים השוהים באגפים אחרים.


בכל בתי הכלא בהם כלואים אסירים ביטחונים הוכרזה כוננות גבוהה בעקבות איום השביתה. במסגרת ההערכות לשביתה הוקמה ועדה בה שותפים נציגי השב"ס ונציגי ועדת האתיקה של משרד הבריאות, שתקבע מתי יהיה ניתן להאכיל אסירים ששובתים רעב בניגוד לרצונם. בנוסף, נערכו שינויים במשמרות הסוהרים בבתי הכלא.


בשב"ס אף החליטו כי אם תפתח השביתה, יוגבלו הפריבילגיות הניתנות לאסירים, בהן אחזקת טלוויזיה ורדיו בתאים, לימודים ועוד. השבוע אישרו השב"ס וגורמי הביטחון ביקורים של משפחות אסירים שהיו מנועות כניסה לישראל. ביקורים מעין אלה עשויים אף הם להפגע כתוצאה מהשביתה.


כאמור, היום יפונו שני אגפים בכלא נפחא, בהם שוהים כ-200 אסירים ביטחוניים. האסירים יפוזרו בכל בתי הכלא בארץ. זאת במטרה להחליש את מעמדם, את יכולת התקשורת שלהם ואת השפעתם על האסירים. שני האגפים המופנים יאוכלסו על ידי אסירים פליליים.


משב"ס נמסר כי האסירים פותחים בשביתה למרות שיפורים רבים שקיבלו בתנאי המחייה שלהם. עוד נמסר כי האסירים מקיימים קשר דו-סיטרי עם ארגוני הטרור, ומסייעים לביצוע פעילויות חבלניות כגון תקיפת אנשי סגל בשב"ס וניסיונות לחטוף סוהרים. בנוסף, מציינים בשב"ס כי הסיבה לשביתה נעוצה במאבק האסירים על דעת הקהל ברחוב הפלסטיני.


בכלא נפחא, הנמצא דרומית למצפה רמון, כלואים 850 אסירים ביטחוניים. מרבית האסירים בכלא שפוטים למאסרי עולם, ונחשבים לאסירים "עם דם על הידיים". מנהיגי האסירים הביטחוניים יושבים בכלא נפחא, משם הם מנהיגים את אלפי האסירים הביטחוניים הנמצאים בבתי הכלא של השב"ס ובבתי הכלא הצבאיים - עופר, מגידו וקציעות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים