שתף קטע נבחר

ה-FDA מזהיר: קשר בין נוגדי דיכאון להתאבדות ילדים

מנהל המזון והתרופות האמריקאי עשוי לדרוש מחברות התרופות להוסיף אזהרה כי התרופות נוגדות הדיכאון עלולות לעורר מעשי אובדנות

יש קשר ברור בין טיפול בנוגדי דיכאון בילדים לבין סיכון מוגבר להתאבדות, כך קבע בסוף השבוע מנהל המזון והתרופות האמריקאי. הצהרה זו באה לאחר ניתוח מקרי התאבדות ילדים שטופלו בנוגדי הדיכאון. הארגון שוקל עתה לדרוש מחברות התרופות להוסיף אזהרה כי התרופות עלולות לעורר ניסיונות אובדנות.

 

על אף הסיכון המוגבר המסתמן מניתוח הנתונים, הדגיש ראש החטיבה הפסיכיאטרית ב-FDA, ד"ר תומס לורגן כי "הנתונים אינם שחור או לבן, ואין עדיין תשובה ברורה ומוחלטת" באשר לקשר המדויק בין מקרי האובדנות לנטילת התרופות נוגדות הדיכאון.

 

אשתקד הצהירו רשויות הבריאות בבריטניה כי רשימה ארוכה של תרופות נגד דיכאון מגבירות התנהגות אובדנית אצל ילדים ובני נוער, וכי כולן, פרט לפרוזאק, אינן מתאימות לצעירים הסובלים מדיכאון.

 

בחודש מרס האחרון דחק ה- FDA ברופאים בארה"ב לבחון בקפידה את כל סימני האזהרה להתנהגות אובדנית בקרב המטופלים, עוד לפני מרשם התרופות נוגדות הדיכאון. הסיבה: תרופות נוגדות דיכאון עלולות לגרום לחרדה, עצבנות ועוינות בחלק מהמטופלים. חלק אחר של המטופלים השרוי בדיכאון עמוק וחסר המוטיבציה לבצע בפועל התאבדות, עלול בעקבות השיפור במצבו האנרגטי, להוציא לפועל את המחשבות האובדניות.

 

מסקנות ה-FDA מסתמכות על 25 מחקרים שכללו 4,000 ילדים ובני נוער. ה- FDA ניתח את המחקרים בחודש פברואר השנה ולאחרונה ערך ניתוח נוסף שלהם, בשיתוף אוניברסיטת קולומביה בארה"ב.

 

מהתוצאות עלה כי אלה שטופלו בנוגדי דיכאון, היו בסיכון גבוה פי 1.8 להוציא לפועל מחשבות אובדניות, לעומת קבוצת בקורת שטופלה בפלסבו (תרופה ללא מרכיב כימי פעיל). עם זאת ציינו החוקרים, כי רוב ניסיונות האובדנות התרחשו בנחקרים בעלי עבר של מחשבות אובדניות עוד טרם המחקר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
נוגדי דיכאון וילדים. קשר להתאבדויות
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים