שתף קטע נבחר

התרסקות המטוסים ברוסיה: שני ישראלים בהרוגים

בהפרש של דקות ספורות בלבד, אבד הקשר עם שני מטוסי נוסעים רוסים. זמן קצר לאחר מכן התברר כי המטוסים ככל הנראה התפוצצו באוויר. על שני המטוסים היו כ-89 נוסעים ואנשי צוות שאיבדו את חייהם - ביניהם דוד כהן וטנגיס (אלי) יעקבשווילי, ישראלים יוצאי גרוזיה. ברוסיה טוענים כי לפי שעה אין ראיות למעשה טרור, ונבדק חשד לתקלה טכנית חמורה

שני אזרחים ישראלים בין ההרוגים בהתרסקות המטוסים הלילה (יום ד') ברוסיה: בין 89 ההרוגים נספה גם דוד כהן, יוצא גרוזיה בשנות ה-50 לחייו, בעל אזרחות ישראלית, שהיה על אחד המטוסים.

 

כהן התגורר בעיקר בסנט פטסבורג אך הגיע לארץ בתכיפות גבוהה, כמעט מדי חודש. אשתו ושניים מילדיו מתגוררים ברוסיה אולם בתו מתגוררת בארץ ועדיין לא ברור היכן תיערך ההלוויה. הרב מנדל פוזנר, הרב של העיר סנט-פטסבורג, ששוחח עם אשתו ובנו של כהן, אמר ל-ynet: "מדובר באדם שהיה מעורב מאוד בחיי הקהילה הגרוזינית בעיר וכן בבית הכנסת המקומי. מדובר באבידה גדולה. זו תחושה קשה מאוד. ישראלים, לצערי, עוברים מצבים כאלה הרבה מאוד, אך כאן אנחנו לא רגילים לזה". 

 

באסון נהרג גם טנגיס (אלי) יעקבשווילי, בן 43, אב לשניים, אף הוא יוצא גרוזיה ופעיל בקהילה. אחד מחברי המשפחה סיפר כי יעקבשווילי היה "אדם יוצא מן הכלל, חברותי, עשה הרבה מצוות, עזר לאנשים, כל הזמן חשב איך לעשות טוב לאחרים".


עוד סיפר כי יעקבשווילי הותיר אחריו שני בנים ושתי בנות, התגוררים בארץ ובמוסקבה. לדבריו, "עדיין לא ברור היכן תהיה ההלוויה. חברים שהיו אמורים לפגוש אותו בוולווגרד דווחו לנו שהוא נעדר, אחר כך שמענו שהמטוס שלו התפוצץ".


משרד הקליטה פתח חדר מצב לעולים לקבלת מידע בשפה הרוסית. מספר מוקד המידע הוא: 1255-08-10-10.

 

לפחות יהודי אחד נוסף בין ההרוגים. חייו של הרב זלמן יופה, חבר באיגוד הקהילות היהודיות, ניצלו בנס: הוא סיפר ל-ynet כי אמור היה להיות בטיסה שהתרסקה, אך ברגע האחרון ביקש ממנו האדם עמו אמור היה להיפגש לדחות את הפגישה ביום, וכך ניצלו חייו. "הגעתי הבוקר לבית הכנסת להתפלל ושמעתי על הפיגוע הנוראי", הוא מספר. "מיד אמרתי תודה לאל שלא הייתי במטוס. עוד לא יצאתי מהשוק, אבל אני לא יודע מה להגיד למשפחות של מי שנהרגו. אני מחזיק את כרטיס הטיסה ולא מאמין. עכשיו הכרטיס הזה יהיה אצלי תמיד".

 

פיגוע טרור מכוון או תקלות טכניות?

 

שני מטוסי הנוסעים הרוסיים יצאו הלילה בטיסות פנים משדה התעופה דמודדובו שבמוסקבה בהפרש של מספר דקות זה מזה היו ככל הנראה קורבנות למתקפת טרור, לאחר שנחטפו והתרסקו. כל 89 הנוסעים ואנשי הצוות נהרגו. באתרי ההתרסקות נמצאו "הקופסאות השחורות" של המטוסים, שאולי ישפכו אור על האירוע.

 

ברוסיה טוענים כי אין עדיין הוכחות שמדובר באירוע טרור: דובר שירות הביטחון הפדרלי אמר בצהריים כי בין האפשרויות הנבדקות להתרסקויות - תקלה טכנית, שימוש בדלק מאיכות ירודה, הפרת חוקי התדלוק וטעות אנוש של הטייסים.

 

זה קרה כמו בסרט מתח. שני המטוסים "נעלמו" מהמכ"ם בזה אחר זה. המטוס הראשון, ובו 43 נוסעים ואנשי צוות, התרסק במחוז טולה שמדרום למוסקבה. זמן קצר לאחר מכן דווח על מטוס נוסעים רוסי נוסף שאבד עימו הקשר ועל סיפונו 46 בני אדם. המטוס הזה הספיק לשדר הודעת מצוקה לפיה נחטף - לפני שנעלם. בשעות הבוקר נמצאו שרידים ממנו ליד העיר רוסטוב שבדרום רוסיה.

 

שני המטוסים היו מדגם טופולב 154. הראשון, של חברת "וולגה אביאקספרס", 

המריא ממוסקבה והיה בדרכו לעיר הדרומית וולוגוגרד. המטוס התרסק סמוך לכפר בוצ'לקי, 180 קילומטרים מדרום לבירה מוסקבה. שירותי החירום המקומיים הוזעקו למקום ודיווחו כי לא נותרו ניצולים. עדי ראייה דיווחו כי המטוס התפוצץ באוויר לפני שהתרסק. 

 

מאוחר יותר דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" כי אבד הקשר עם מטוס נוסעים אחר, של חברת "סיביר אירליינס", שהיה בדרכו ממוסקבה לעיירת הנופש סוצ'י שלחופי הים השחור. כעת נופש בעיר הנשיא פוטין. על מטוס זה היו 38 נוסעים ושמונה אנשי צוות, וצוותו הספיק לשדר הודעת מצוקה לפיה נחטף לפני שנעלם. כמה שעות לאחר מכן נמצאו השרידים, והחשד הוא כי גם הוא פוצץ באוויר.

  

בוריס מפציר, שליח הסוכנות היהודית לרוסיה, סיפר ל-ynet: "תחנת הרדיו המרכזית ברוסיה, 'אקו מוסקבה', משדרת סברה שמדובר באירוע טרור, בין היתר כי המטוסים יצאו באותו שדה תעופה, וכי נעלמו ממסך המכ"ם כמעט סימולטנית. שניהם התפוצצו כמעט בשיא הגובה".

 

מדובר ב-"11 בספטמבר רוסי"?

 

"אלו העובדות ולא צריך להוסיף פרשנות. זה לא קרה פה אף פעם, אבל רוסיה זו לא מדינה של פאניקה, הידיעות מאוד מקצועיות ומאופקות, זוהי מדינה ענקית, אין פה האינטימיות הישראלית. את המשפחות עוד לא שומעים פה. חלק מהמשפחות בוולווגורד נמצאות 2,000 ק"מ מכאן".

צילום: איי פי

 

בעקבות האירועים הורה נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ל-FSB, שירות הביטחון הפדראלי, לחקור את נסיבות התרסקות המטוסים. גורמי הביטחון במוסקבה אמרו לסוכנות הידיעות "איטר-טאס" כי אינם שוללים אפשרות כי מדובר בפיגוע טרור מתוכנן.

 

בעקבות האירועים הוגברה האבטחה בנמלי התעופה ברחבי רוסיה. ביום ראשון אמורות להתקים בצ'צ'ניה בחירות לנשיאות וייתכן שיש קשר בין אירועי היממה האחרונה להתפתחויות בצ'צ'ניה. אמש נפצעו במוסקבה שלושה בני אדם בפיצוץ מטען חבלה שהונח בסמוך לתחנת אוטובוס בדרום העיר.

 

שרון ישלח מברק תנחומים

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, צפוי לשלוח מברק תנחומים לעמיתו פוטין. גורמים מדינים אמרו ל-ynet: "טביעות האצבע מראות שמדובר בטרור איסלאמי, מבית המדרש של איראן ואל קאעידה. גם המחתרת הצ'צ'נית פועלת על פי המוטיבים האלה. רוסיה ארה"ב וישראל נמצאות בחזית אחת מול איומים דומים".

 

בכיר במחלקת המדינה האמריקנית אמר הלילה כי גם בארצות הברית עוקבים בדריכות אחרי הדיווחים מרוסיה. "אנו מודאגים מהחדשות. אנו עוקבים אחרי ההתפתחויות ומנסים לבדוק מה העובדות".

 

לפני כשלוש שנים התרסק בים השחור מטוס מדגם זהה של חברת סיביר אירליינס כשעל סיפונו 51 נוסעים ישראלים שהיו בדרכם לנובוסיבירסק. מחקירה התברר כי המטוס התרסק לאחר שיורט בטעות על ידי טיל אוקראיני.  


פורסם לראשונה 25/08/2004 01:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתרי ההתרסקות
צילום: cnn
שרידי אחד המטוסים
צילום: cnn
צילום: איי פי
מטוס טופולב מהדגם שנחטף
צילום: איי פי
צילום: איי פי
פוטין. חקירה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
11 בספטמבר של רוסיה?
צילום: איי פי
מומלצים