שתף קטע נבחר

פרשת הנגבי: הולנדר ישקול להשעות עובדים

נציב שירות המדינה נועד היום עם היועץ המשפטי לממשלה, בניסיון לגבש דרך למאבק במינויים. על הפרק: השעיית בכירים במשרד לאיכות הסביבה שידעו על מעלליו של השר - והחרישו

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ונציב שירות המדינה, שמואל הולנדר, נפגשו היום (א') כדי לגבש דרך למאבק במינויים הפוליטיים בדרגות הזוטרות. זאת בעקבות הדו"ח החמור של מבקר המדינה, השופט אליעזר גולדברג, בעניין המינויים במשרד לאיכות הסביבה תחת כהונתו של צחי הנגבי.

 

השניים דנו בין השאר באפשרות להשעות בכירים שסייעו לשר הנגבי במינויים הפוליטיים, או שידעו עליהם - והחרישו.

 

בתום הפגישה דווח שהיועץ המשפטי לממשלה הודיע לנציב שירות המדינה כי במהלך השבוע יקבל החלטה בדבר אופי החקירה שתיפתח נגד הגורמים המעורבים במינויים הפוליטיים והמינויים הבלתי תקינים במשרד לאיכות הסביבה, כפי שעולה מהדו"ח המיוחד של מבקר המדינה.

 

לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה יקבל את החלטתו, יבחן נציב שירות המדינה, בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה, את הצורך בהפעלת סמכויותיו לגבי ההליכים המשמעתיים, לרבות שקילת הליכי השעייה נגד עובדי מדינה.

 

לאור התופעות שחשף מבקר המדינה במשרד לאיכות הסביבה, הנחה נציב שירות המדינה את הגורמים המקצועיים בנציבות לערוך לאלתר בכל משרדי הממשלה ויחידות הסמך בדיקה מקיפה של המינויים שהתבצעו בשנים האחרונות על ידי המשרדים עצמם בשל היותם, על פי הדין והוראות התקשי"ר, בסמכותם. זאת, על מנת לבדוק את תקינותם ועמידתם בכללי המינהל והנורמות המתחייבות בשירות המדינה.

 

היועץ המשפטי לממשלה ונציב שירות המדינה סיכמו כי לאחר קבלת ממצאי הבדיקה, יכין צוות משותף לנציבות שירות המדינה ומשרד המשפטים הוראות והנחיות נוספות להגברת הפיקוח והבקרה על תקינות המינויים שבסמכות המשרדים.

 

בפגישה הוחלט כי נציבות שירות המדינה תפתח בבדיקה יזומה ביתר משרדי הממשלה, כדי לברר אם קיימות בהן תופעות דומות לזו שנחשפה בדו"ח המבקר. בנוסף, יופץ חוזר ריענון לכל הסמנכ"לים במשרדי הממשלה, בו יובהרו הנהלים באשר למינויים ותפקידים במשרדים. כמו כן ייערך כנס שבו ייטלו חלק עובדי המדינה הרלוונטיים לנושא – יועצים משפטיים למשרדי הממשלה, סמנכ"לים ועוד – וגם בו יובהרו הנהלים.

 

בדו"ח המבקר, שהיה חסר תקדים בחריפותו, מתואר הנגבי כמי ש"דרס ברגל גסה את החוק", והפך את משרדו ל"לשכת עבודה" עבור אנשי מרכז הליכוד ובני-משפחותיהם. בעקבות הדו"ח החמור סערה המערכת הפוליטית, והועלו דרישות להשעות את הנגבי ולהעמידו לדין.

 

מחרתיים אמור מזוז לכנס שוב את צוותו ואת אנשי הפרקליטות, כדי להחליט האם יש מקום להגיש כתב אישום נגד השר. במשרד המשפטים מדגישים כי אין קשר בין הפגישה שנערכה היום לבין ההכרעה הצפויה. לאור העובדה שאת דברי הביקורת הקשים ניסח שופט מוערך, נראה שהיועץ יתקשה לעבור לסדר היום.  

 

אלא שאם אכן יוחלט על חקירה פלילית, כלל לא ברור היכן וכיצד זו תתבצע, שכן כיום משמש הנגבי כשר לביטחון פנים - קרי, הוא השר המופקד על המשטרה ומערכת אכיפת החוק. כמו כן, ראש אגף החקירות, ניצב משה מזרחי, ממתין עדיין להכרעתו של הנגבי בעניינו שלו, בעקבות פרשת האזנות הסתר.  


פורסם לראשונה 29/08/2004 07:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
אלוף המינויים. הנגבי
צילום: אבי כהן
צילום: סבסטיאן שיינר
הכדור במגרשו. מזוז
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: דן בלילטי
נציב שירות המדינה, שמואל הולנדר
צילום: דן בלילטי
מומלצים