שתף קטע נבחר

תוסף המזון כרומיום נלחם בסוכרת ושומנים בדם

מחקר ישראלי חדש מראה כי כרום פיקולינאט יעיל בטיפול בחולי סוכרת, ומפחית רמות שומנים בדם. הסברה: הכרום מגביר את פעילות האינסולין, ובכך מוריד את רמות הסוכר בדם

תוסף התזונה "כרום פיקולינאט" יעיל בטיפול בעמידות לסוכר ומסייע בהפחתת רמות שומנים בדם, עך עולה ממחקר ישראלי חדש שנערך במרכז הרפואי שמואל הרופא, בשיתוף עם המרכז הרפואי אסף הרופא. המחקר פורסם בכתב העת Journal for Vitamin and Nutrition Research.

 

במחקר בראשותו של ד"ר חיים רבינוביץ, מנהל מחלקת שיקום גריאטרי במרכז הרפואי שמואל הרופא בדקו החוקרים את יעילות מתן "כרום פיקולינאט" לחולי סוכרת מבוגרים.

 

במחקר השתתפו קבוצת הבדיקה וקבוצת ביקורת. בכל קבוצה נבחרו 18 גברים ו-21 נשים חולי סוכרת ורמות שומנים גבוהות בדם (היפרליפידמיה) המאושפזים במחלקת שיקום עקב שבץ או שברים בירך, שגילם הממוצע 73 שנה.

 

בקבוצת הבדיקה קיבלו החולים 200 מיקרוגרם כרום פיקולינאט, פעמיים ביום משך 3 שבועות, נוסף על הטיפול התרופתי המקובל למחלת הסוכר, ותזונה שכללה 1,500 קלוריות ליום. בתום תקופת המחקר נצפתה ירידה משמעותית בערכי רמות הסוכר בצום, בהשוואה לרמת הבסיס. בנוסף, חל שיפור משמעותי ברמת תנודות ערכי הסוכר, מ8.2% לפני הטיפול ל7.6%- לאחר מתן הטיפול.

 

החוקרים גילו גם ירידה ברמות השומנים: רמות הכולסטרול ירדו מערכי 235 מיליגרם לדציליטר בממוצע, ל-213 מיליגרם לדציליטר ובנוסף נרשמה גם מגמה של הפחתה בערכי השומנים בדם מסוג ה"טריגליצרידים".

 

המרכיב המסייע - כרום

 

הרכיב המרכזי במחקר זה הוא הכרום, מינרל מקבוצת יסודות הקורט ההכרחי לגוף האדם במינון מזערי. הכרום משתתף במטבוליזם של פחמימות ושומנים, מקל על התקשרות הורמון האינסולין לתאים ובכך מסייע לחדירת הסוכר לתא. הכרום מגביר את פעולת האינסולין וגורם סבילות לגלוקוז. רמה נמוכה של כרום אופיינית לחולי סוכרת, אולם אין הוכחה חד-משמעית, כי רמה נמוכה של כרום גורמת לסוכרת. בנוסף יש קושי לזהות חסר של כרום בגוף בבדיקות מעבדה.

 

תוסף התזונה כרום פיקולינאט הוא תרכובת המגבירה את הטמעת הכרום בגוף. כרום פיקולינאט הוא תוסף-תזונה פופולרי, אשר מספר מחקרים בעבר מצאו כי הוא יעיל לטיפול בערכים גבוהים של סוכר בדם.

 

תוצאות המחקר תומכות ומצטרפות למחקרים קודמים המצביעים על יכולתו של תוסף התזונה, כרום פיקולינאט, לאזן את רמות הסוכר והשומנים. מן המחקר עולה כי בעקבות השימוש הקצר בתכשיר (3 שבועות בלבד), ניתן היה להפחית במינון התרופות שנדרשו לטיפול בסוכרת ובמספר מקרים אף הומלץ על הפסקת מתן התרופות.

 

"קבוצת חולי סוכרת מבוגרים שעוברים שיקום, מתן תוסף התזונה כרום פיקולינאט, מועיל למתן מצבים של אי-סבילות לסוכר" אומר ד"ר רבינוביץ מסכם את המחקר באמירה:. יתרה מזאת, נטילת כרום פיקולינאט הביא לירידה ברמות השומנים בדם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
כרומיום פיקולינאט. מגביר את פעילות האינסולין
צילום: איי פי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים