שתף קטע נבחר

למרות פתיחת המסוף: אזה"ת קרני לא מתאושש

אזור התעשייה קרני, הסמוך למעבר קרני ברצועת עזה, הפסיק לתפקד בגלל סגירת המעבר, אך לא חזר לתפקד אחרי שהמעבר נפתח; מנכ"ל האזור: "אנחנו לא מצליחים להעביר סחורות, כיוון שרש"ת מפרה הסכמים עמנו"; רש"ת: "ההסכמים לא נחתמו, בגלל הפיגועים; אנחנו מתאמצים לעזור"

אזור התעשייה קרני, אזור התעשייה הגדול ביותר של הפלסטינים ברצועת עזה, לא חזר לתפקד, למרות שמסוף קרני הסמוך לו נפתח לתנועת סחורות.

 

אזור התעשייה קרני הפסיק לתפקד בחודש מאי, בעקבות סגירת מעבר קרני לתנועה והסגר שצה"ל הטיל על עזה ורפיח. במהלך האינתיפאדה נסגרו 40 מתוך כ-60 המפעלים  שפעלו באזור התעשייה, בשל הסגר, האלימות ברצועה וסגירות חוזרות ונשנות של המסוף.

 

"המפעלים בקרני אינם מתפקדים", אומר ל-ynet מנכ"ל אזור התעשייה, ואליד אל-מסרי. "רובם הפסיקו לשלם לנו את דמי השכירות, וגם כך הם בחובות של מיליוני דולרים. כמעט כל הסחורה שיוצרה במפעלים הללו מיועדת לייצוא לישראל, לארה"ב ולמצרים. כל הייצוא תלוי במעבר קרני".

 

"על פי הוראות הצבא שלכם, אמורים עובדי מסוף קרני להעביר את הסחורה שלנו דרך משקפים", אומר אל-מסרי. "זה מקובל עלי לחלוטין. אלא שלמרות שבקרני יש יותר מ-10 משקפים, הם מפעילים מדי יום 2-3 משקפים, וכתוצאה מכך, נוצר עומס עצום, והסחורה כמעט ואינה עוברת.

 

"הרשויות הישראליות הבטיחו לנו, שאחד המשקפים יועד לאזור התעשייה שלנו בלבד, בדומה להסכמים שהם עושים עם גופים ישראלים שונים. על משקף מספר 10 בקרני כתוב בפירוש, 'קרני', אבל ההסכם אינו מכובד והמשקף מיועד לכל סוגי הסחורות, בימים שבהם הוא בכלל פועל. כתבנו והתלוננו בפני הרשויות הישראליות בכל צורה אפשרית, פקיד העביר אותנו לפקיד, לא קיבלנו תשובות ואני עדיין לא יודע עם מי אני אמור לדבר.

 

"הרשויות גם לא חזרו לספק לאנשי עסקים האמורים לנוע בין קרני לישראל תעודות אנשי עסקים, וכתוצאה מכך, אי אפשר לעשות עסקים בקרני. מלבד זאת, אזור התעשייה נסגר, על פי הוראות הצבא, 5 פעמים, גם אחרי שהמעבר נפתח לתנועה.

 

"כשהקמנו את קרני, בשנת 99', תכננו להעסיק שם 10,000 עובדים. היעד הזה לא מומש מעולם, כי בשנת 2000 החלו מעשי הטיפשות של שני הצדדים. כיום, אנחנו מעסיקים כמה מאות עובדים בלבד. מובטלים בעזה הם אנשים שכמעט אין להם מה לאכול. האנשים האלה הם אלה שסוכני החמאס יכולים להציע להם שק אורז וקצת חלב, ולגייס אותם למעשי טיפשות נוספים", אומר ואליד אל-מסרי.  

 

רש"ת: אנחנו מפעילים 7-9 משקפים ביום

 

מרשות שדות התעופה, האחראית על הפעלת מסוף קרני, נמסר בתגובה: "במהלך כל שנות האינתיפאדה היה המסוף נתון לשורה ארוכה של איומים ואירועי טרור, שגבו חיי אדם. למרות זאת, הרשות עושה כל שניתן ומשקיעה משאבים רבים על מנת לעמוד בביקושים. נכון להיום מופעלים במסוף באופן קבוע 9-7 משקפים בו זמנית, ולאחרונה אף הוצב במסוף משקף ייחודי למכולות בעלות של מיליוני דולרים. בתקופה שקדמה לפרוץ אירועי הטרור התנהלו מגעים שלא הבשילו לכדי הסכמות כלשהן בנושא מתן עדיפות בבידוק לסחורה המיועדת לאזור התעשייה ולפיכך, רש"ת לא הפרה שום הסכם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני סלומון
אזור התעשייה קרני: לא מתאושש
צילום: דני סלומון
מומלצים