שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הורי החינוך המיוחד: נלחמים על גבי החלשים
  עשרות אלפי תלמידי החינוך המיוחד צפויים להישאר מחרתיים בבית בעקבות השביתה שהכריזה הסתדרות הפקידים בחינוך המיוחד. רוב ההורים ייאלצו להישאר ולטפל בילדיהם. "צודק ככל שיהיה המאבק, הילדים שלנו זקוקים למסגרת, וכל יום בלי מסגרת הוא אקוטי. המשפחות גם כך כורעות תחת העומס הכרוך בגידולם", אומרים ההורים

  "שוב ושוב אנו נוכחים שעל גבם של החלשים הכי נוח לקיים מלחמות. לא יעלה על הדעת שדווקא אוכלוסיות חלשות של ילדים שגם כך פגע בהם הגורל, יהוו כלי ניגוח פוליטי". כך אמרה היום (ב') בכאב רב אורית הלפרין, אם לשני ילדים הלומדים בחינוך המיוחד ויו"ר אקי"ם סניף תל אביב, בעקבות הודעת הסתדרות הפקידים כי שנת הלימודים לא תיפתח במועד בבתי הספר של החינוך המיוחד.

   

  זוהי הפעם הראשונה בישראל שבה יושבתו לימודי החינוך המיוחד. הסתדרות הפקידים, מעו"ף, הודיעה על השביתה בשל הכוונה לקצץ 13 אחוזים משכרם של עובדי החינוך המיוחד. כ-40 אלף תלמידי הגנים ובתי הספר של החינוך המיוחד והוריהם צפויים להיפגע משביתתם של 2,500 עובדים.

   

  השביתה הוכרזה לאחר שתי פגישות שהתקיימו בשבוע שעבר ואמש בין מנכ"ל משרד האוצר, יוסי בכר, והממונה על השכר באוצר, יובל רכלבסקי, לבין יו"ר

  האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, שלמה שני. הפגישות הסתיימו בלא פשרה וגם במאבק הזה ה"קלף החזק" הם הילדים והוריהם, שמקדישים את חייהם לטיפול בהם.

    

  "צודק ככל שיהיה המאבק, הילדים שלנו זקוקים למסגרת, וכל יום בלי מסגרת הוא אקוטי לגבי עתידם", אמרה הלפרין. "המשפחות גם כך כורעות תחת העומס הכרוך בגידולם והנטל הכלכלי העצום. השבתה של מערכת החינוך המיוחד ב-1 בספטמבר משמעה השבתה של אלפי הורים שייאלצו להישאר עם ילדיהם בבית, ולא יוכלו לצאת לעבודה. מדוע מענישים גם את ההורים?".

   

  ההורים נאלצים לשכור מטפלים

   

  גם הנטל הכלכלי של השביתה צפוי ליפול על כתפי ההורים. חלקם ייאלצו להפסיד ימי עבודה, ואחרים ייאלצו לשכור מטפלים שישגיחו על הילדים. התשלום עבור שעת עבודה כזו של סטודנט או עובד זר נע בין 22 ל-50 שקלים לשעה.

   

  "את הילדה שלי אפשר לשים כל היום מול הטלוויזיה אבל זה לא חיים. גם היא זקוקה לחברה", אמר אשר סטולר, הורה יחיד לילדה מהחינוך המיוחד ונשיא מועדון הפועל תל אביב, ששכר את שירותיה של מטפלת פיליפינית. "אני יודע שאני בין הבודדים שיכולים להרשות לעצמם, אבל פשוט אין ברירה, אני לא יכול להרשות לעצמי לא לצאת לעבודה. ילדה כמו שלי אי אפשר להשאיר דקה לבד, היא חייבת השגחה של 24 שעות. זה לא כמו ילד רגיל שאתה יכול לשלוח אותו לבריכה או לקניון לבד, כל יום מחדש צריך לשבור את הראש כיצד להעסיק אותה. היא צריכה ליווי צמוד".

   

  לדברי סטולר, ההורים ספגו כבר את צמצום מספר ימי פעילות הקייטנה של החינוך המיוחד מ-45 יום ל-25. "ילד עם פיגור שמוציאים אותו מהחינוך שלו, קשה להחזיר אותו. עכשיו, אחרי החופש, להחזיר את הבת שלי זו מלחמה מחדש. להתרגל לסדר יום, שיעורים, לישון. זה לא ילד רגיל שיודע ש'הופ', ב-1 בספטמבר הולכים לבית ספר".

   

  ההורים טוענים עוד כי הכללת החינוך המיוחד בשביתה מהווה הפרת הבטחה שניתנה על ידי הסתדרות הפקידים. "הם הבטיחו שלא להשתמש בסנקציות כאלו", הוסיפה הלפרין, "אני מקווה שקריאתי לא תיפול על אוזניים ערלות ושאיום השביתה לא ימומש".

   

  לאור איומי השביתה מפעילה אקי"ם קו סיוע ותמיכה שיפעל באופן מתוגבר, "הורים למען הורים", בטלפון: 1-800-399333.

   

  הסתדרות הפקידים: אין לנו ברירה

   

  "קיבלנו פניות רבות מהורים לילדים הלומדים בחינוך המיוחד, ובצער רב עלי לענות להם כי אין לנו ברירה אלא לפתוח בשביתה גם בחינוך המיוחד, שמעולם לא השבתנו בעבר", אמר לאון מורזובסקי, יו"ר הסתדרות הפקידים.

   

  "האוצר מעוניין לקצץ 13% בשכר העובדים. מדובר בכ-2,500 עובדים שמרוויחים פחות משכר מינימום ועושים עבודת קודש. האחריות לשביתה היא על האוצר. הילדים האלה יקרים לנו, אבל כנראה שרק לנו, אחרת אי אפשר להסביר את ההתנהגות הפושעת והאכזרית של האוצר". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מאיר פרטוש
  המשפחות כורעות תחת הנטל (אילוסטרציה)
  צילום: מאיר פרטוש
  באוצר אשמים. מורזובסקי
  מומלצים