שתף קטע נבחר

מחקר: מספר האתרים האנטישמיים קטן

יציבות במספר האתרים הגזעניים, שעומד על 400 בלבד זה ארבע שנים, על פי מחקרים שהוצגו השבוע בוועידה של הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה בנושא חופש התקשורת באינטרנט

מספר האתרים הכוללים תכנים אנטישמיים או גזעניים שמר על יציבות בארבע השנים האחרונות. מדובר בכ-400 אתרים, מספר נמוך באופן יחסית, על פי דעת מומחים שהתכנסו השבוע באמסטרדם במסגרת וועידה של הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה (OSCE) בנושא חופש התקשורת באינטרנט. הארגון, הכולל 55 מדינות, בהן ארה"ב, קנדה ורוסיה, מתמקד במניעת קונפליקטים ובשמירה על זכויות האדם ועל איכות הסביבה.

 

"באופן מפתיע, המחקר האחרון מגלה התייצבות במספר אתרי השנאה", אמרה קארין ספיינק, מנהלת ארגון Bits of Freedom (ביטים של חירות), המתמקד בהגנה על זכויות הפרט באינטרנט. מחקר שנערך בשנת 2000 על ידי אתר Hatewatch.org זיהה בין 400 ל-450 אתרי אינטרנט של "שנאה קשה", ואילו מחקר שנערך לאחרונה על ידי הארגון למודעות לתקשורת בקנדה מצא כ-400 אתרי שנאה. זאת, על אף גידול של מאות מיליונים במספר הגולשים באינטרנט. בחודש אפריל פירסם מרכז שמעון ויזנטל מחקר המורה דווקא על גידול בשיעור אתרי השטנה ברשת, אולם גם הדו"ח של המרכז זיהה 200 אתרים בלבד המקדמים אנטישמיות, גזענות והומופוביה.

 

על פי המחקר החדש, בין 1,500 ל-1,700 אתרים נחשבים "בעייתיים" בגלל תכניהם הגבוליים. "אם נקח בחשבון כי כל אתר כולל באופן ממוצע 300 דפים נגיע לכ-660,000 דפים בעייתיים ברשת, בעוד מנוע החיפוש גוגל, למשל, כולל כ-4.2 מיליארד דפי אינטרנט", אמרה ספיינק.

 

למעשה, רק 0.015 מדפי האינטרנט כוללים תכנים גזעניים ואנטישמיים מובהקים, לדברי ספיינק. רק חלק קטן מהאתרים כוללים תכנים בלתי חוקיים, בהם הערות גזעניות, מסרים של שנאה דתית, אנטי דתית או שנאת זרים, על פי נתוני ה-OSCE.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שנאה ברשת. יציבות
צילום: טל איתן
מומלצים