שתף קטע נבחר

שרון בבי"ס: מקווה שהילדים יחיו בביטחון ושלום

ראש הממשלה הבטיח "להגביר את הקצב" כדי שלדור הבא יהיו ביטחון ושלום. ברוב מוסדות החינוך בארץ נפתחה כסדרה שנת הלימודים תשס"ה. עשרות אלפי תלמידי כיתות א' התייצבו לראשונה בבתי הספר וזכו לטקסים חגיגיים בהשתתפות הילדים "הגדולים" מכיתות ב'

"כשאני רואה את הילדים זה מחזק את החלטתי הנחושה לעשות כל מאמץ בתחום הביטחון, המהלכים המדיניים. אני רוצה שהילדים האלו יתבגרו ויחיו בתקופה של ביטחון ושלום". כך אמר היום (ד') ראש הממשלה, אריאל שרון, שהגיע לפתוח את שנת הלימודים בבית ספר במעלה אדומים.

 

שרון, שלווה בשרת החינוך לימור לבנת, הוסיף: "אני מתכוון להמשיך כדי שהדור הזה ימשיך לחיות בביטחון ושלום כפי שמגיע לו. אני לא מתכוון להפסיק אלא להגביר את הקצב".

 

שנת הלימודים תשס"ה נפתחה הבוקר ברוב חלקי הארץ ללא תקלות מיוחדות וכ-1.7 מיליון תלמידים שבו לספסל הלימודים. בחלק ממוסדות החינוך המיוחד, העובדים במתכונת מצומצמת, חלו שיבושים בפתיחת השנה בגלל שביתת ההסעות. כך למשל במועצה האזורית גליל תחתון, בת ים ופתח תקוה. ברוב המקומות התקיימו ההסעות כרגיל. בבת ים, שם הכריזו העיריה וההורים על שביתה, בעקבות קריאת מנכ"לית משרד החינוך להורים לשלוח את ילדיהם לבית הספר, הגיעו כמחצית מהתלמידים לכיתות.

 

מחוז צפון

 

320 אלף תלמידים מהמחוז הצפוני שבו לספסל הלימודים, ביניהם 23 אלף תלמידי כיתה א', שזו להם הפעם הראשונה בבית ספר. מנהל משרד החינוך במחוז הצפון, דוד וסרמן, אמר כי מדובר ב"פתיחה חגיגית במיוחד של שנת הלימודים. כולם עשו מאמצים עילאיים, על אף הקשיים הגדולים שעמדו בדרך".

 

וסרמן ציין כי הלימודים לא החלו רק במושבה מגדל. "צר לי על 75 ילדים שהפסידו את הפתיחה החגיגית של שנת הלימודים". בית הספר במגדל לא נפתח עקב החלטת ההורים והמועצה בעקבות התנגדותם להמשך כהונתו של מנהל בית הספר. למרות סיכומים עם משרד החינוך למינוי מנהלת חדשה, חזר בו המנהל וביקש לשוב הבוקר לעבודתו. "לא ניתן שינהלו מלחמות על גב הילדים", אמר דני זוהר, יו"ר ועד ההורים של בית הספר במגדל.

 

את שנת הלימודים במחוז הצפוני מאבטחים אלפי שוטרים ומאבטחים, אליהם, נוכח הפיגוע הקשה אתמול בבאר שבע, הצטרפו גם חיילים ושוטרים מבית הספר לשוטרים.

 

קרית אתא 

 

בפעם ה-63 נפתחה הבוקר שנת הלימודים בבית הספר גורדון, מהוותיקים בבתי הספר בקרית אתא. יותר מ-60 תלמידי כיתה א' נרגשים, מלווים בהורים וסבים נרגשים לא פחות, עברו בשער בית הספר והחלו את צעדיהם הראשונים במערכת החינוך הישראלית.

 

אתי יונגרמן, מחנכת כיתה א', העובדת בהוראה מזה 22 שנה, העידה שהיא מתרגשת בכל פעם מחדש. "ביום שההתרגשות הזו של פתיחת שנת הלימודים וקבלת התלמידים החדשים תעבור, זה יהיה הסימן שהגיעה העת לפרוש". יונגרמן סיפרה כי כבר שבועיים היא מגיעה מדי בוקר לבית הספר ומכינה את הכיתה ואת מערכי השיעור לכבוד התלמידים החדשים. "היינו מגיעות כל בוקר, ומגרשות מפה את המנקות כדי שנוכל לעבוד", סיפרה בחיוך.

 

קרן ידגר, אף היא מורה בבית הספר, חגגה הבוקר פעמיים. במקביל לתחילת שנת העבודה, היא ליוותה את בנה אלדד לכיתה א', וכמו כל אם נרגשת לא הפסיקה לצלם. "יש לי פריווילגיה על פני הורים אחרים כי אני מכירה את בית הספר ואת המורים שלו. מכירה מבפנים. אני יודעת שאני יכולה להפקיד בידיים שלהם את הבן שלי בלב שקט. ההורים האחרים ניזונים מכלי התקשורת ושם מערכת החינוך לא מצטיירת כל-כך טוב".

 

אחרי חצי שעה בשמש הקופחת תם הטקס והמורות אספו את התלמידים זוגות-זוגות, לכיתות.

  

ירושלים

 

בירושלים שבו הבוקר כ-213 אלף תלמידים לספסל הלימודים. רק בבית הספר פסגת זאב מערב מימשו ההורים את איומם והשביתו את הלימודים, בשל דרישתם להחליף את מנהלת בית הספר. בשאר מוסדות החינוך במערב העיר התקיימו הלימודים כסדרם. 

 

מזרח ירושלים

 

פתיחת שנת הלימודים היתה חגיגית והמונית במזרח ירושלים. עשרות תלמידים ותלמידות הלכו לבתי הספר בשני הרחובות הראשיים, ברחוב צלאח א-דין ורחוב סולטן סולימן, עם תיקים על כתפיהם.

 

בכניסה לבית הספר אל-ראשדייה לבנים נאספה קבוצה של תלמידים. "בתחילת שנת הלימודים הכל כיף וסבבה, אבל אחר כך נכנסים לשגרה ולשעמום", אמר עלי, בן 15. "אינשאללה נצליח ונעבור כיתה כבר". סמיר, בן 14, אמר: "אני מבסוט, אבל אבא שלי פחות מבסוט ממני. במהלך החופשה עזרתי לו בעבודה, ועכשיו הוא צריך לחפש לי מחליף".

 

בצד השני של הרחוב, צלאח א-דין, שהבנות קוראות לו רחוב ההיכרויות והאהבה, היה לא פחות צפוף. בנות בית הספר אל-מאמוניה עברו על פני עשרות בנים שעומדים בדרך, ומקווים ליצור קשר חדש עם פתיחת שנת הלימודים. סמיה בת ה-14 לחשה: "יש בנות שמתאפרות לקראת היום הראשון בבית הספר. בשבילי היום הזה הוא יום שונה ומיוחד. סוף סוף אני יוצאת מהבית וחוזרת לבית הספר".

 

קרית גת

 

בקרית גת נפתחה שנת הלימודים כסדרה, למעט תקלות בגני הילדים, עקב שביתת הסייעות. יו"ר הסתדרות המורים בנפת קרית גת, יפה בן דוד, מסרה כי הגננות הפעילו את גני הילדים עד השעה 10:00 בלבד ובשיתוף הורים. "אם הורים לא היו בגנים, הגננות לא הורשו לפתוח את הגן", אמרה בן דוד.

 

ועד ההורים העירוני התריע אתמול על כך שבבית הספר יד יצחק בעיר אין שער לכניסת כלי רכב בשעת חירום.

 

ראש העיריה, אבירם דהרי, אמר כי מבחינתו שיסגרו את בית הספר בשל המחדל, אולם ועד ההורים בבית הספר לקח על עצמו אחריות לפתיחת השנה למרות הכשל הבטיחותי.

 

אנשי אגף החינוך וראש העיריה הגיעו הבוקר לטקס פתיחת שנת הלימודים בבית הספר ונציג ynet במקום העיר את תשומת הלב לכך שאם תהיה שריפה במקום, לא ניתן יהיה להגיש עזרה לנוכחים. מנהלת אגף החינוך בעיריה, זהבה גור החליטה בו במקום לזמן את אנשי החברה הכלכלית בעיר והורתה על התחלה מיידית של העבודות לבניית שער החירום.

 

אילת והסביבה 

  

כ-8,800 תלמידים הגיעו הבוקר לבתי הספר היסודיים והתיכוניים באילת ושנת הלימודים נפתחה כסדרה. בבתי הספר היסודיים נערכו טקסים חגיגיים לכבוד תלמידי כיתה א'.

 

למאיר יצחק הלוי, ראש העיר, היה בוקר עמוס, כי הוא הגיע לכל מוסדות החינוך בעיר כדי לברך את התלמידים בשנת לימודים פוריה ומוצלחת.

 

בעקבות שביתת הרשויות המקומיות, הכוללת את הסייעות בגני הילדים, נפתחו הגנים, אך רק ילדים עם הורה מלווה צמוד יכלו להישאר במקום. בכיתות משולבות לילדי החינוך המיוחד בבתי ספר רגילים, הגיעו הורים מלווים במקום הסייעות השובתות.

 

עוד נחנך הבוקר בעיר בית הספר התיכון על שם יצחק רבין, שקלט את תלמידי בית ספר תיכון אלון, ונחשב לאחד מבתי הספר המפוארים בארץ, הכולל בית ספר לזהירות בדרכים, מעבדות משוכללות ומתקני ספורט חדישים.

 

63 תלמידי כיתות א' במועצה האזורית חבל אילות הגיעו הבוקר חגיגיים ונרגשים לבית הספר מעלה שחרות שבקיבוץ יטבתה. 800 תלמידי המועצה לומדים בבית הספר האזורי, יסודי ותיכון במבנה אחד. התלמידים מגיעים מקיבוצי האזור וגם מאילת, מכיוון שבית הספר נחשב למוסד חינוכי מוצלח.

 

באולם הספורט של בית הספר, ערכו תלמידי כיתה ב', כבר בוגרים ומנוסים, טקס חגיגי לכבוד תלמידי כיתות א'. תמיר, נוגה, זוהר, יונתן, טניה ושאר התלמידים הטריים קיבלו מהמורות מדליה בצורת לב, כששמם רשום עליה בטוש אדום, "מדליות זה אופנתי היום", אמרה המנהלת ניצה גולדמן, "והמדליות שלנו שוות יותר מזהב".

 

אחר כך צעדו האקטנים עם הילקוטים החדשים דרך השער שהכינו להם תלמידי ב', שליוו אותם במחיאות כפיים. ורק זוהר, כבר בכיתה ג', הסתובב בחצר ממרר בבכי. "אני לא מוצא את החברים שלי", התייפח, "מצאתי את הכיתה, אבל כל הילדים נעלמו". אחת המורות הראתה לו את הדרך.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס, מורן זליקוביץ', שרון רופא-אופיר, אחיה ראב"ד, דורון שפר, שיה אגוזי, טובה דדון וסלוא עלינאת
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
תלמידים מגיעים הבוקר לבית ספר בגן רווה
צילום: תומריקו
צילום: תומריקו
שרון. שלום וביטחון
צילום: תומריקו
צילום: מאיר פרטוש
טקסים לכבוד תלמידי כיתה א' (ארכיון)
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים