שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "הצנע לכת כשאתה עושה עסקים עם יפנים"
  איש העסקים הישראלי אלחנן הראל, מבעלי חברת "הראל הרץ", זכה בעיטור "'מסדר השמש העולה" מקיסר יפן. מה הוא חושב על היפנים ומה אנחנו יכולים ללמוד מהם. ראיון
  דווקא במהלך ימים לא קלים ביחסים המורכבים של ישראל ויפן, מחליטה ועדה בראשות נציג ארמון הקיסר להעניק עיטור יוקרתי במיוחד - "מסדר השמש העולה" - לאיש עסקים ישראלי - אלחנן הראל.

   

  הראל, בן 56, יליד הולנד, מבעלי חברת "הראל הרץ" העוסקת זה שנים רבות בקידום היחסים העסקיים בין שתי המדינות, קיבל בחודש שעבר את העיטור בביתו של שגריר יפן בישראל.

   

  ההודעה על קבלת העיטור התקבלה על ידי הראל בהפתעה גמורה. זה היה במהלך אפריל 2004, חודש רגיש מאוד ביחסים בין שתי המדינות, לאחר ששגריר ישראל ביפן, אלי כהן, זומן למשרד החוץ לשמוע את מחאת טוקיו על חיסולם של רנטיסי והשייך יאסין.

   

  באירוע בבית השגריר אמר הראל כי בחר את היעד היפני כמאמר המשפט המפורסם 'פשוט כי הוא היה שם'. אונודרה סאן, הפרטנר היפני לעסקים ועובד בכיר בחברת הראל הרץ, הגיע במיוחד לאירוע מיפן.

   

  השנה זכו בתואר 29 איש מ-18 מדינות ברחבי העולם. 3 מתוך הזוכים הן נשים. זהו העיטור השני בחשיבותו ביפן. אלחנן הראל הוא הישראלי הראשון, בתחום הכלכלי, שקיבל את עיטור "מסדר השמש העולה".

   

  "כל הענין נפל עלי בהפתעה גמורה", סיפר הראל. "לא ציפיתי שבתקופה מתוחה בין יפן לישראל יבחר דווקא ישראלי לקבל את העטור היוקרתי".

   

  פירגנו לך בקהיליה העסקית בארץ?

   

  "מאוד. קיבלתי גם מכתבי ברכה מכמה שרים".

   

  למה לדעתך דווקא אתה מקבל עיטור כל כך יוקרתי?

   

  "אני מאמין שהעיטור הוענק לי בזכות הפעילות הלא פורמלית שלי ב-25 השנים האחרונות בקידום היחסים בין יפן לישראל. ב-1979 גייסתי חבר'ה צעירים והחלטתי לעשות מעשה. למדתי בעבר לימודי מזרח אסיה והחלטתי להתמקד ביפן כי זיהיתי את השגשוג הכלכלי. ואז הקמנו את האגודה לידידות ולשכת המסחר ישראל-יפן".

   

  במה חשיבותה של הלשכה?

   

  "בתחומים רבים. לדוגמה במלחמת המפרץ ב-91' כל המערכות בין ישראל ליפן עברו דרכה. הלשכה ארגנה את ביקורו של רבין המנוח ביפן ב-94' ושל נתניהו כראש ממשלה. אנחנו מסייעים לשגרירות בכל דרך אפשרית, למשל בנושא הסכם התעופה בין שתי המדינות וגם בתחום התרבותי. עדיין ישנם קשיים בהשקעות יפניות בישראל".

   

  מה בנוגע לאזהרה המופיעה בפרסומים היפניים הרשמיים לאנשי עסקים יפניים שלא לבקר בישראל?

   

  "היפנים פועלים יד ביד ביחד עם החלטות משרד החוץ האמריקני בנושא".

   

  מה לגבי היוזמות לסיוע ליפנים בנושא המלחמה בטרור, עליהן הכריז המפכ"ל היוצא בביקורו האחרון ביפן?

   

  "היוזמות בהחלט נמשכות. גם אחרי הפיגוע במנהרות הרכבת התחתית של טוקיו על ידי כת 'האמת הצרופה' סייענו ליפנים בייעוץ. ישנו ביפן מטה ללוחמה בטרור שיש לו מגעים עם ישראל".

   

  מה לגבי שיווק מערכות בטחוניות ליפן?

   

  "בנושא זה אנחנו במצב קשה, כי שתי המדינות נמצאות במצב עדין של הרשאת עסקאות מול ארה"ב. לארה"ב יש העדפה של תוצרת מקומית. האמריקנים רוצים שהיפנים יקנו מהם. בדיוק משום כך העסקה הסינית נכשלה. אבל יש בהחלט קפיצת מדרגה והיפנים נכנסים למשחק שלא כמו בעבר כשהקפידו להשתמש רק בתוצרת יפנית".

   

  איך אנחנו מצטיירים בעיני היפנים?

   

  "ישנה בעייה קשה בגלל נושא הבסטיונרים והמארחות. אין שבוע שבלי שיראלי יסתבך ביפן. ההורים מתקשרים אלי. נושא המארחות מצער אותי במיוחד. כואב הלב על הילדות האלו".

   

  אתה מדבר יפנית שוטפת?

   

  "אי אפשר למכור אותי אבל אני מעדיף לא לדבר. אני משאיר את זה לבני ערן (שגר בטוקיו ומנהל משם את ענייני החברה - א.ד'.)

   

  מה אתה אוהב אצל היפנים?

   

  "את האמינות, הדייקנות. תחושת הכבוד הלאומי, גאוות יחידה והרמוניה. הם לא יעשו משהו שישמיץ את המדינה. אבל אני הכי מעריך את הצניעות ותחושת הסגידה לאיכות".

   

  מה ההבדל ברמה העסקית בינינו לבין היפנים?

   

  "תתפלאי אבל היפנים מחליטים היום יותר מהר מהישראלים אם להיכנס לשוק. הם מפחדים מהחמצת הזדמנויות.

   

  מה חסר להם, ליפנים?

   

  "אין להם הומור. או בעצם יש להם הומור אחר - צחוק עצמי, ביקורת עצמית. הם צריכים להיות פחות אוהדי עקשות. לפעמים הם מפגינים חוסר גמישות".

   

  מה למדת מהיפנים?

   

  "הם ללא ספק שינו את חיי, דפוסי החשיבה, ההתנהגות. מעבר להוויה הישראלית נקודת המפגש היפנית היא השנייה בחשיבותה אצלי. זה משהו אחר לגמרי. אני איש אחר".

   

  איזה טיפים אתה יכול לתת לאנשי עסקים ישראלים היוצאים ליפן?

   

  "קודם כל להתכונן היטב וגם אם אתה חושב שאתה מוכן תתכונן עוד. הצנע לכת מוחלט, כבד אותם. להיות מנומס, אבל לא להיות 'יפני'. מצפים שתהיה מדויק, אמיתי. לא להבטיח הבטחות שאי אפשר לקיימן".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים