שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רק בריאות חבר: קלינטון - האם יש סיבה לדאגה?

  מחרתיים יעבור נשיא ארצות-הברית לשעבר, ביל קלינטון, ניתוח מעקפים בליבו. מהו ניתוח זה ואיך קרה שדווקא הנשיא בן ה-58, הספורטיבי מכולם נאלץ לעבור אותו. ועוד: רוצים לאחל לקלינטון הצלחה בניתוח והחלמה מהירה אחריו? השגנו עבורכם את כתובת האי-מייל שלו

  אלפי מכתבים נרגשים הגיעו לשולחנו של ביל קלינטון, נשיא ארצות הברית לשעבר, עם פרסום דבר ניתוח המעקפים הצפוי לו מחרתיים (ג'). קלינטון (58), העושה כעת בבית החולים הפרסבטריאני שבניו יורק, נראה מחוייך ואופטימי מתמיד, כשהוא ממתין לאחד הניתוחים השכיחים ביותר בעולם.

   

  מה קרה לנשיא הספורטיבי?

   

  מי לא זוכר את התמונות, הכמעט יומיות, של הנשיא לשעבר עושה את הג'וגינג היומי שלו. קלינטון נראה כסמל הבריאות והכושר. כיצד אם כן הידרדר מצבו לכדי ניתוח לב פתוח, שכיח אמנם, אך מורכב? על פי ראיונות שהעניק קלינטון בתקשורת, סיפר על חיבתו להמבורגרים נוטפי שומן.

  גם ההיסטוריה המשפחתית מצד אמו, שם נרשמו מספר מקרי מוות כתוצאה ממחלת לב, ורמת הכולסטרול הגבוהה בדמו, בעטיה טופל בתרופה ממשפחת ה"סטטינים" המורידה את רמות הכולסטרול בדם, הביאו לשילוב המגביר את הסיכון למחלת לב.

   

  טרשת עורקים, היא התהליך בעטיו חש קלינטון לאחרונה באותם כאבים בחזה. הוא אמנם לא לקה בהתקף לב, אולם אותם כאבים בחזה התגלו כסימן מקדים של היצרות בכלי הדם הכליליים (קורונריים) המזינים את שריר הלב. טרשת עורקים גורמת במשך שנים לשקיעת שומנים וסידן וליצירת רובד טרשתי (פלאק) המיצר את כלי הדם. על גבי אותו רובד, עשוי להיווצר קריש דם המביא לחסימה מלאה של העורק. חסימה זו גורמת לנזק באותו איזור בלב הניזון מכלי הדם החסום, ולהתקף לב.

   

  כאמור, קלינטון עצמו לא לקה בהתקף לב, אלא בתעוקת חזה, המקדימה לרוב את התקף הלב. המדובר בחסימה חלקית של כלי הדם, הגורמת לכאבים בחזה במנוחה או בזמן פעילות, כתלות במידת החסימה. לו הייתה נגרמת חסימה מלאה, היה מוגדר המצב כהתקף לב הגורם ללחץ חזק בחזה, חיוורון, והזעה. אבחון התקף הלב נעשה באמצעות תרשים האק"ג, בדיקות דם וצינתור לב.

   


  סטיקר ברכה לקלינטון ש"רץ" ברשת

   

  ארה"ב: חצי מיליון ניתוחי מעקפים בשנה

   

  ניתוח המעקפים אותו צפוי קלינטון לעבור, נועד כאמור לאותם חולים בהם מתגלות בצינתור הלב חסימות או היצרויות במספר

   עורקים כלילייים המספקים דם ללב. כשההיצרויות אינן ניתנות לפתרון או טיפול באמצעות הרחבה עם בלון והכנסת תומכנים (סטנטים) בצינתור, הפתרון הוא ניתוח מעקפים.

   

  בניתוח (המכונה גם CABG), ניטלים עורקים מדופן בית החזה. ניתן גם ליטול עורק מידו של החולה וגם וריד מרגלו, כך עוקפים את איזורי החסימה בעורקים הכליליים. מידי שנה מבוצעים בארה"ב למעלה מחצי מיליון ניתוחי מעקפים, וכאן אצלנו כ-5,000 ניתוחים. לא בכדי, מדובר באחד הניתוחים השכיחים ביותר בעולם. המיומנות והנסיון הרב בניתוחי מעקפים הופכים אותו לניתוח בטוח, עם סיכון תמותה של כאחוז אחד, בשל מגוון בעיות שעשויות להתרחש בשל ההרדמה או הידרדרות של המנותח מסיבות אחרות.

   

  בזמן הניתוח, מחובר לרוב החולה למכונת לב ריאות. המדובר במכונה המחליפה את פעולת הלב ומזרימה דם במהלך הניתוח לגוף. המכונה מחליפה גם את הריאות ודואגת לחימצונו של הדם, כך שבזמן הניתוח נותרים הלב והריאות דוממים, ומאפשרים למנתחים לבצע את המעקפים בנוחות ובטיחות.

   

  על פי רוב, משוחרר המנותח מבית החולים בתוך 4 עד 5 ימים מהניתוח, ושב לכושר גופני מלא בתוך 4 עד 5 שבועות, עם תוחלת חיים תקינה לחלוטין.

   

  רק בריאות חבר: שלחו ברכה לקלינטון

   

  החרדה לשלומו של הנשיא לשעבר קלינטון לא פוסחת על הציבור הישראלי: נראה כי לא היה בהסטוריה נשיא אמריקאי שהיה כה תומך ואכפתי למדינת ישראל. זו הסיבה שיהודים וישראלים כאחד שומרים פינה חמה בלב לנשיא קלינטון ולא שוכחים את התמיכה שהפגין בנו בשנות כהונתו בבית הלבן.

   

  רק בימים האחרונים קיבל קלינטון למעלה מ-15 אלף אי-מיילים מכל רחבי העולם שאחלו לו הצלחה בניתוח והחלמה מהירה. רוצים להצטרף למאחלים ולברך אותו אישית? הנה כתובת האי-מייל של ביל קלינטון: info@clintonpresidentialcenter.com

   

  ייעוץ רפואי: ד"ר ג'יי לביא, יו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיית לב ומנהל היחידה להשתלות לב במרכז הרפואי שיבא
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום:רויטרס
  דיאטה לא מאוזנת, גנים לא נכונים ולחץ. המרשם לניתוח מעקפים
  צילום:רויטרס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים