שתף קטע נבחר

שניים ממייסדי מונדרגון הורשעו בעבירות על חוק ני"ע

מנדל סטפן ודורון עמוס, מיוזמי ומייסדי האגודה השיתופית מונדרגון, הורשעו בעבירות חוק ניירות הערך לאחר שפעלו לשכנע משקיעים להשקיע בקבוצה ללא פרסום תשקיף שרשות ני"ע התירה

בית משפט השלום בתל-אביב הרשיע אתמול את מנדל סטפן ודורון עמוס, מיוזמי ומייסדי האגודה השיתופית מונדרגון, בעבירות על חוק ניירות ערך, בכך שהחליטו שלא לפרסם תשקיף כדי להטעות את ציבור המשקיעים.

 

השופט דוד רוזן זיכה את מונדרגון (כיום פסיפיק אגודה שיתופית לפיתוח כלכלי) מאותן עבירות. זאת, לאחר שקבע כי אין לייחס למונדרגון את פעילותם וכוונותיהם של הנאשמים שהורשעו.

 

כתב אישום נגד הנאשמים הוגש על-ידי עו"ד ירון ליפשס מפרקליטות המדינה, בעקבות חקירה שניהלה רשות ניירות-ערך. בכתב האישום נטען כי מונדרגון ויזמיה, סטפן ועמוס, פעלו לשכנע את הציבור להצטרף לשורות קבוצת מונדרגון תמורת השקעה כספית. בתמורה להשקעת הכספים הציעו הנאשמים למצטרפים להיות חברים באגודה ובעלי זכות הצבעה, 3 דונמים של אדמה פרטית באי ונואטו ו-3 מניות בחברת ההשקעות של האגודה.

 

רשות ניירות ערך טענה כי המצגות של החברה הפרו את סעיף 15 לחוק ניירות ערך, האוסר להציע ניירות ערך לציבור ללא תשקיף שהרשות התירה את פרסומו. הפרקליטות טענה כי הנאשמים השתמשו במונדרגון למימוש מזימתם לגרוף לכיסם סכומי עתק.

 

השופט דוד רוזן קבע כי "מנדל ועמוס החליטו שלא לפרסם תשקיף כדי להטעות את ציבור המשקיעים. פרסום תשקיף היה עשוי למוטט את מזימתם ולחשוף שליטתם בכספים שהוזרמו על-ידי המשקיעים". עם זאת, קבע השופט כי אין להרשיע את מונדרגון עצמה, מאחר שאין לייחס לה את היסוד הנפשי שניתן לייחס לשאר הנאשמים.

 

לפני כשנתיים הוציא בית המשפט המחוזי בתל-אביב צו מניעה קבוע האוסר על האגודה השיתופית מונדרגון להציע לציבור את ניירות הערך המוצעים על-ידה, שלא על-פי תשקיף שרשות ניירות ערך התירה את פרסומו. בכך, נעתר בית המשפט לבקשת רשות ניירות ערך.

 

את מנדל ייצג עו"ד יהודה רסלר, את דורון ייצג עוד אורי ברנשטיין ואת מונדרגון ייצג עו"ד יגאל ויינשטין. אגודת מונדרגון מחזיקה בכ-10% מבנק יורוטרייד. במאי 2000 הגישה מונדרגון נגד ידיעות אחרונות קובלנה פלילית פרטית.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מייסדי מונדרגון: עברו על חוק ניירות הערך
מומלצים