שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שר החוץ הרוסי: יש שת"פ מודיעיני עם ישראל
  השר, המבקר בישראל, נועד עם שר החוץ, סילבן שלום, ואמר בתום הפגישה: "במאבק נגד הטרור נדרשים צעדים קונקרטיים. רוסיה מוכנה לחלוק מידע עם הפרטנרים שלה, כולל ישראל". בהתייחס לנשק האיראני אמר: "צריך להעביר את הסוגייה לדיון במועצת הביטחון". ממשלת רוסיה הודתה: בימים הראשונים ניסינו להסתיר את מימדי החטיפה בבית הספר. כ-200 מהחטופים עדיין נעדרים

  שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, נועד אחר הצהריים (יום ב') עם שר החוץ, סילבן שלום, ואמר בתום הפגישה "אנו מאוחדים עם ישראל בנוגע לטרור. השירותים החשאיים של שתי המדינות עובדים בשיתוף פעולה".  

   

  לברוב הוסיף: "במאבק נגד הטרור נדרשים צעדים קונקרטיים. רוסיה מוכנה לחלוק מידע עם הפרטנרים שלה, כולל ישראל".

   

  שר החוץ אמר כי הטרור שפגע ברוסיה אינו שונה מהטרור שפגע בניו-יורק, בתל-אביב או בבאר שבע: "העובדה הזו מוכרת גם על-ידי המנהיגות הרוסית. ישראל ורוסיה חולקות אינטרס משותף להעצים את שיתוף הפעולה בין שתי המדינות, והיום דנו בדרכים ממשיות לעשות זאת". שלום הפגיש את שר החוץ הרוסי עם שלוש אמהות שילדיהן נהרגו בפיגוע בדולפינריום.

   

  דנו בסוגיית הנשק האיראני

   

  לברוב התייחס גם לנושא האיראני ואמר: "אנחנו האחרונים שירצו שלאיראן יהיה נשק גרעיני. אם יש לכם מידע טוב או פיסות מידע, תגידו לנו, משום שזה מדאיג אותנו גם". לברוב הבהיר כי יש להעביר את נושא הנשק הגרעיני האיראני לדיון במועצת הביטחון של האו"ם. הוא הוסיף ואמר: "שיתוף הפעולה הרוסי עם איראן אין בו שום איום. אנחנו משתפים פעולה על בסיס ההחלטות של הוועדה הבינלאומית לאנרגיה אטומית".

   

  לדבריו, "מה שחשוב זה שיהיה מנגנון פיקוח טוב, שיפקח על איראן. הכור בבושהאר אף פעם לא הפר את החוקים הבינלאומיים. רוסיה כל הזמן רצתה לחזק את הפיקוח על איראן, ואיראן כנראה הסכימה".  

   

  שר החוץ הרוסי אמר גם כי יש האומרים שהאיראנים צריכים נשק גרעיני כדי להגן על עצמם מפני התקפה כמו זו שהייתה על עיראק ומתח בכך ביקורת עקיפה על המתקפה האמריקנית בארה"ב.

   

  שר החוץ שלום הבהיר כי בשעה שאיראן מממנת טרור פלסטיני ואת החיזבאללה, לא ניתן להישאר נאיביים. לדבריו, "אחרי הצהרת רפסנג'ני כי טיל אחד יהרוס אותנו, אנחנו לא נוכל לעמוד מהצד". שר החוץ הרוסי השיב: "או שנפעל על-פי הכללים הבינלאומיים או שנפעל על-פי רגשות".

   

  בנוגע לסכסוך הישראלי פלסטיני אמר לברוב: "אנחנו מעריכים מאוד את הנכונות של ישראל לסגת מעזה, ואת הנכונות לקבל עזרה מכל הגורמים שיכולים לעזור. מפת הדרכים שומרת על האקטואליות שלה, ואנחנו רואים את הנסיגה מעזה בקונטקסט הזה. לדעתי יהיה צורך לפתור גם את הסוגיות הלבנוניות והסוריות בערוצים שבמסגרת מפת הדרכים".

   

  לברוב לקצב: לטרוריסטים אין לאום

   

  מוקדם יותר נועד השר הרוסי עם הנשיא משה קצב וקרא לגייס את כל מדינות העולם למלחמה בטרור: "אני מאמין כי המפתח לפתרון הוא להביא את כל המדינות להילחם בטרור".

   

  בתשובה לשאלה מה יהיה יחסה של רוסיה למדינות הערביות תומכות טרור כגון סוריה ואיראן, השיב השר הרוסי: "לטרוריסטים אין לאום. אני מאמין כי המפתח לפתרון הוא להביא את כל המדינות להצטרף לקואליציה ללוחמה בטרור. רק במאמצים משותפים כולל של המדינות הערביות ניתן יהיה ללחום באיום זה".

   

  הנשיא קצב אמר לשר הרוסי כי אין שום צידוק לטרור. השר לברוב הסכים עם הנשיא אך אמר כי יש לטפל במקביל במאפיינים שמחזקים את גורמי הטרור כגון המצב הכלכלי הקשה. הוא רמז בכך על מצבה הכלכלי הקשה שבו נמצאת הרשות הפלסטינית.

   

  בשיחה עלה גם הנושא הסורי. הנשיא קצב דיווח לשר כי על פי גורמי המודיעין בישראל ההנחיות לפיגוע האחרון בבאר שבע הגיעו מדמשק. השר הרוסי אמר כי יש לאמץ את החלטת מועצת הביטחון 1559 הקוראת לסוריה לסגת מדרום לבנון ולאמץ שם שלטון לבנוני.  

   

  עם זאת הדגיש השר הרוסי: "בנוסף לשיתוף הפעולה עם ישראל בנושא המלחמה בטרור, יש לנו שיתוף פעולה מלא גם עם ארצות ערב. לאור המשך האיום בטרור כולנו מרגישים צורך להתמיד במאבק ולהיות יעילים יותר בבניית הקואליציה נגד הטרור".

   

  השר היה אורחו של הנשיא קצב ושוחח עימו גם על שיתוף הפעולה בין המדינות בנושאי כלכלה, היי-טק ותיירות.

   

  רוסיה מודה: שיקרנו

   

  ממשלת רוסיה הודתה היום כי שיקרה לאזרחי המדינה בכל הנוגע למספר החטופים ומימדי הטבח בבית הספר. על פי הדיווח ב"וושינגטון פוסט", הממשלה הודתה בכך  כתוצאה מלחץ הולך וגובר מצד האזרחים.

   

  במבזק מיוחד ששודר ברשת הטלוויזיה "רוסיה", הנשלטת על ידי הממשלה, נאמר כי בכירי הממשל הטעו במתכוון את העולם כולו בנוגע למספר החטופים הנצורים בבית הספר. את המשדר ליווה קולו של הקריין, סרגיי ברילוב, שאמר כי "ברגע זה, החברה צריכה את האמת".

   

  וברוסיה מצאו כנראה את האשמה האמיתית בטרור: התקשורת. ראף שקירוב, עורך של עיתון נפוץ ברוסיה בשם "איזבסטיה" פוטר היום מתפקידו, ככל הנראה, בעקבות פרסום תמונות קשות של גופות וילדים פצועים מהטבח בעיירה בסלאן.

   

  החיפושים נמשכים

   

  בעיירה בסלאן שבצפון אוסטיה נמשכו הלוויותיהם של מאות ההרוגים בטבח בבית הספר. היום ומחר הוכרזו כימי אבל לאומי ברוסיה, וכ-200 בני אדם עדיין נחשבים כנעדרים. 

   

  הנעדרים ככל הנראה הם אנשים שגופותיהם לא זוהו, בשל השריפה שפרצה באולם הספורט, או שחלקם אושפזו בבית חולים מרוחק והם מחוסרי הכרה. חלק מהילדים ככל הנראה גם קטנים מדי או המומים מכדי למסור לצוות הרפואי את שמותיהם. 

   

  וכך ההורים משוטטים בין משרדי הממשלה ובתי החולים ומציגים לכל מי שנקרה בדרכם את תמונות ילדיהם - תמונות בהם נראים הילדים מחייכים, חלקם מחופשים בתהלוכת חג, חלקם לבושים במיטב הבגדים בתמונת מחזור של סיום שנת הלימודים.

   

  רוסיה: מסוק נפל

   

  מסוק צבאי רוסי ובו שלושה אנשי צוות נעלם בדרכו מצ'צ'ניה. כך מסרה הבוקר סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס.

   

  הריסות המסוק נמצאו באינגושטיה לאחר שהתרסק לתוך הר, ככל הנראה בגלל מזג אוויר בעייתי. סוכנות הידיעות אינטרפקס דיווחה כי שלושת אנשי הצוות שהיו במסוק הינם בחיים.

   

  הדיווח ציטט מקור צבאי בצ'צ'ניה שאמר שהמסוק, Mi-8, השייך למשרד הפנים הרוסי, נעלם אמש ממסכי הרדאר, בדרכו מהבסיס הצבאי קנאקלה ליד בירת צ'צ'ניה, גרוזני, לעיר מאגאס בחבל השכן אינגושטיה. 

   

  הכנסת: ליבנו עם הרוסים

   

  יו"ר הקואליציה, ח"כ גדעון סער, פנה ליו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, בבקשה לערוך דקת דומיה לזכר הרוגי הטבח בישיבה היום במליאת הכנסת. "ליבנו עם העם הרוסי המתאבל על ילדים שנרצחו בברבריות בלתי אנושית. האבל של הורים ומשפחות בבאר שבע הוא כאבל של ההורים והמשפחות בבסלאן", אמר סער.


  פורסם לראשונה 06/09/2004 09:37

   

  בהכנת הידיעה השתתפה סוכנות רויטרס
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  סילבן שלום וסרגיי לברוב
  צילום: איי אף פי
  צילום: איי אף פי
  אחת מההלוויות בבסלאן
  צילום: איי אף פי
  צילום: איי פי
  חופרים קברים
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  משפחות אבלות על ילדיהן
  צילום: רויטרס
  מומלצים