שתף קטע נבחר

יגאל עמיר בעליון: "שימו לי האזנות בסדין"

רוצח ראש הממשלה עתר נגד שירות בתי-הסוהר בדרישה לאפשר לו להתייחד עם לריסה טרימבובלר. לפי ההלכה, השניים כבר מוכרים כבעל ואשה - לאחר שנישאו בחשאי באמצעות שליח. נציג המדינה בדיון: "הוא יכול להעביר לה מסר אפילו בלחישה, אפילו בלי שתדע". טרימבובלר: "זו נקמנות". עו"ד קספר: "הם אנשים דתיים, ההתייחדות תהיה שקטה כנדרש"

יגאל עמיר, רוצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, הגיע הבוקר (יום ד') לבית-המשפט העליון, לדיון בערעורו נגד החלטת השב"ס שלא לאפשר לו להתייחד עם כלתו המיועדת.

 

עמיר ביקש משירות בתי-הסוהר לאפשר לו להינשא ללריסה טרימבובלר, אולם בשב"ס הבהירו שלא יאפשרו זאת. עם זאת, הן בשב"ס והן בפרקליטות המדינה העריכו כי ההוראה החריגה לא תעמוד במבחן בג"ץ. ואכן, אחד מבין שלושת השופטים ציין כבר היום כי לא השתכנע מנימוקי המדינה. ההחלטה תימסר במועד אחר.

   

 

באולם, נוסף על עמיר וטרימבובלר, נכחו אביו ואחיו של עמיר, וכן מספר פעילים מן הימין הקיצוני: אביגדור אסקין, יורם שקולניק ואלישבע פדרמן, רעייתו של נועם פדרמן.

 

"אני חושבת שזה מנקמנות, אין שום סיבה אמיתית לאסור עלינו ויש לי חשד שהטענות הן המצאה", כך אמרה הבוקר טרימבובלר בפתח הדיון. "אני מוכנה להיבדק בפוליגרף, לא הברחתי שום מסרים אידיאולוגיים מהכלא או מסמכים".

 

השופט: לא השתכנעתי

 

עורך-דינו של עמיר, שמואל קספר, טען בדיון כי ההחלטה למנוע את ההתייחדות "איננה מידתית", וכי מתעלמים מזכויותיו של עמיר. "הוא האסיר היחיד בארץ שאינו יוצא לחופשה בכלל ושנקבע שאין לקצוב את עונשו. לכן, בעניין ההתייחדות הזכות שלו גדולה מאוד. עמיר אינו משתייך לשום ארגון טרור וגם לא השתייך".

 

עו"ד קספר אף טען כי לעמיר "מצב נפשי מיוחד, המופעל עליו בשל העובדה שהוא נמצא בהפרדה ויוצא מדי יום לטיול בן חצי שעה בתוך חדר הסמוך לתאו". לדברי העו"ד, "ישנה רשימה ארוכה של אסירים מסוכנים, בהם אסירים פלסטינים וכן הרצל אביטן, שהורשו להתייחד בבית-הכלא".

 

עורך-הדין הצהיר כי מרשו מסכים להאזנה בעת ההתייחדות "גם בתוך הכרית והסדינים". לדבריו, "אם הם היו אנשים לא דתיים, יכול להיות שהיו מסכימים לצילום ההתייחדות, אבל הם שומרים על הלכות צניעות. יש בדיקה גופנית לפני ההתייחדות וממילא לד"ר טרימבובלר אין שום כוונות ואין מידע לגביה. יש למדינה אמצעים להאזין גם ללחישה באוזן ואי-אפשר לתכנן פיגוע טרור באמצעות לחישה. הם יעשו אהבה לפי ההלכה שדורשת שהם יעשו זאת בשקט. חדר הייחוד שמור מאוד ואין אפשרות לברוח ממנו".

 

המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, השיב על טענותיו של קספר ואמר כי ידוע שאסירים אידיאולוגיים מעוניינים להמשיך ולממש את האידיאולוגיה שלהם גם כשהם בכלא, והדבר נכון גם לגבי עמיר. "אנחנו לא חוששים שהוא יברח החוצה, אלא הסכנה היא מאסירים שפועלים לפי דוקטרינות ורעיונות. מנהיגי טרור פלסטינים מנחים את הקהל שלהם בחוץ וזה מתאפשר למרות המגבלות ואלמלא הן – זה היה חמור עשרת מונים".

 

השופט יעקב טירקל הקשה: "אם יש האזנה, מה יכול לעבור לקהל מעריציו? אני לא שוכנעתי שכאשר מוטלות עליו ההגבלות יכול להתממש הסיכון הביטחוני". ניצן השיב: "אין לו קהל גדול של מעריצים, אבל כדי לרצוח ראש הממשלה הספיק אדם אחד, וגם במערת המכפלה הספיק אדם בודד. לצערנו, יש קבוצה של עשרות עד מאות של אנשים המאמינים שהוא הושיע את עם ישראל".

 

ניצן הוסיף כי החשש שבהתייחדות עמיר עם טרימבובלר נובע מכך שהוא יעביר באמצעותה הנחייה שתתבטא אפילו במילה אחת. "הם יכולים להחליף סימנים, אותיות, מילים בודדות. אני עוד לא שמעתי על מכשיר שמאפשר לשמוע לחישה בתוך אוזן. יש דרכים להעביר מסרים, יש שפת סתרים. כשיש זוג נשוי שמתייחד, יש סיכוי שהיא תעבור מסרים במודע או שאפילו היא לא תבין את המסר אבל מה שיעבור דרכה – מספיק", התעקש ניצן.

 

בנוסף הדגיש ניצן כי לריסה מעלה באמון רשויות בתי הסוהר כאשר הבריחה עבור עמיר מכתבים ויצרה קשר עם גורמים חיצוניים. "יש כאן חשש עקרוני, בכל דרך שהוא יכול הוא מנסה להעביר את המסר שלו ואת האידיאולוגיה שלו".

 

טרימבובלר הסבירה: אני אשת איש

 

לדיון הבוקר הגיעו בני-הזוג כאשר למעשה, לפי ההלכה היהודית הם כבר בעל ואשה. זאת לאחר שבחשאי, באמצעות שליח, העביר הרוצח כתובה וטבעת מבית-הכלא לכלתו.  

 

זה קרה לפני מספר שבועות, מתחת לאפם של הסוהרים. אביו של עמיר, שלמה, הגיע לתאו בכלא המצוי תחת מעקב 24 שעות ביממה. הוא חזר עם טבעת וכתב כתובה, והעבירם לכלה המיועדת - לריסה טרימבובלר. כאשר קיבלה הכלה לידיה את הכתובה, והאב קידש אותה בשמו של עמיר, נכחו במקום שני עדים ורב. וכך, לפי ההלכה היהודית, הפכו השניים נשואים.

 

"עשינו קידושין עם ברכה ומסירת טבעת, היה שם רב וזה נעשה כדת וכדין", הסביר הבוקר אביו של הרוצח. "עשינו את זה בשקט כדי שאף אחד לא יידע, אבל לא עשינו דבר נגד החוק".

 

"זו לא הייתה חתונה, אלה היו קידושין", הסבירה בשבוע שעבר טרימבובלר בשיחה עם ynet. "מבחינה הלכתית אני אשת איש, קיבלנו היתר הלכתי לכך. האקט של קידושין דרך שליח מוכר בהלכה".

 

"שקלנו את האפשרות הזאת מההתחלה", שיחזרה טרימבובלר. "במהלך החודשים האחרונים שוב שמעתי על האופציה הזאת. ברור שעדיף לעשות את זה בצורה נורמלית. אם היינו מקבלים אישור לחופה, זה היה עדיף. המאבק הזה נמשך כבר שמונה חודשים מיום הפרסום, ואין התקדמות".

  

הכלה טוענת בתוקף שלא הייתה במעשה כל הפרה של נהלי השב"ס: "לשליח היה אישור לבקר את יגאל". היא גם משוכנעת שהעובדה שכבר נישאה לעמיר לא תפגע בדיונים המשפטיים, "שהם ממילא מתמקדים בסוגיית ההתייחדות".

 

רחל יעקב, אחותו של יצחק רבין ז"ל, הביעה צער רב נוכח הידיעה על חתונת הרוצח, כמו גם אכזבה קשה מהתגובה הציבורית ומחבריו של רבין למפלגה ולדרך. בשיחה עם ynet האשימה: "ההתנהלות סביב נישואיו של יגאל עמיר היא רק סימפטום, המלמד על כל דרך ההתנהלות הכושלת מאז הרצח. זה לא סיפור של משפחת רבין. לא אנחנו צריכים להגיב - אלא המדינה והחברים של יצחק".  


פורסם לראשונה 08/09/2004 09:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הגיע לדיון. עמיר
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
מוכנה לעבור פוליגרף. טרימבובלר וגיסה המיועד, שגיב
צילום: גיל יוחנן
צילום: דלית שחם
זה יהיה שקט. עו"ד קספר
צילום: דלית שחם
מומלצים