שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נאות: על הממשלה להכריע ביום א' בעניין כלובי הדגים

  השרה לאיכות הסביבה עומדת על כך שהממשלה אכן תאשר בישיבתה הקרובה את תמ"א 13 הכוללת הוצאת כלובי הדגים ממפרץ אילת

  השרה לאיכות הסביבה, פרופ' יהודית נאות, פנתה למזכיר הממשלה וציינה כי יש צורך דחוף לאשר בישיבת הממשלה הקרובה, כמתוכנן, את תוכנית המתאר הארצית (תמ"א 13) לחופי אילת קובעת שכלובי הדגים יוצאו ממפרץ אילת. נאות מדגישה כי היא מתנגדת בתוקף לכל שינוי של התמ"א או לכל דחייה בקבלת ההחלטה ויישומה.

   

  כזכור במהלך החודש צפוי להתפרסם דו"ח המדענים הבינלאומי בנושא חוות הדגים והשפעתם על מפרץ אילת. ארגוני היקורים טוענים כי כלובי הדגים גורמים לנזק לשוניות האלמוגים במפרץ. מאידך טוענים בעלי חוות הדגים כי אין שום הוכחה שכלובי הדגים אכן גורמים נזק מפרץ אילת. בעלי החוות טוענים כי אין לקבל שום החלטה בטרם יתפרסם דו"ח המדענים הבינלאומי.

   

  בפנייתה מונה השרה מספר נימוקים בצורך הדחוף לאישור תמ"א 13 במתכונתה הנוכחית ביניהם הנימוק המשפטי, הסביבתי והכלכלי.

   

  נאות מציינת, כי היועץ המשפטי לממשלה קבע בשתי חוות דעת מפורטות אשר הוגשו לממשלה כי "ללא נימוקים כבדי משקל נתקשה להגן בערכאות על סבירותה של החלטת ממשלה המתקנת את תמ"א 13 ומשאירה את הכלובים במפרץ".

   

  לפיכך אומרת השרה, "אין בנמצא נימוק כבד משקל דיו לשם קבלת החלטה הנוגדת עמדות אלה ושתי החלטות של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה".

   

  השרה נאות מדגישה כי החומר המדעי הקיים אינו יכול לספק הוכחה לקשר סיבתי מובהק בין הזיהום שמקורו בכלובי הדגים לבין תמותת האלמוגים במפרץ אילת. "גם המשך המחקר לא יוכל להביא לתוצאה ממין זה, מאחר ולעיתים רחוקות בלבד יכול חומר מדעי לספק הוכחות חד משמעיות ונטולות מחלוקות לקשר סיבתי", מציינת נאות.

   

  "עם זאת", מוסיפה השרה, "החומר המדעי הקיים כולל נתונים מספיקים בהחלט על מנת לחייב פעולה על פי עקרון הזהירות המקדימה, ולפעול באופן מיידי לשם סילוק גורם הזיהום העיקרי ממפרץ אילת. כל דחייה נוספת באישור וביישום תמ"א 13, לשם המשך מחקר או לכל צורך אחר, עלולה לחרוץ את גורלה של שונית האלמוגים ואת עתיד האקולוגיה הרגישה של המפרץ".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: לע"מ
  נאות. לא לדחות ההכרעה
  צילום: לע"מ
  צילום: ג'ו קוט
  האם יוצאו הכלובים מהמפרץ?
  צילום: ג'ו קוט
  מומלצים