שתף קטע נבחר

אורלב: "אם לא יהיה משאל-עם על ההתנתקות - המפד"ל פורשת"

שר הרווחה גיבש הצעת החלטה שבה תומכים מרבית חברי הסיעה, מלבד ח"כ איתם. בהצעה שתובא להצבעה במרכז המפד"ל ביום שני, המפד"ל שוללת את תוכנית ההתנתקות וקוראת לקיים משאל עם בנושא. רה"מ אמר היום: "כרגע משאל אינו על הפרק" (ונפגש אחר הצהריים עם יו"ר האופוזיציה, ח"כ שמעון פרס)

השר זבולון אורלב אמר היום (ה') בשיחה עם ynet כי אם דרישתו לקיים משאל-עם על תוכנית ההתנתקות לא תתקבל המפד"ל תפרוש מהממשלה. עם זאת, אורלב סירב להתחייב באיזה מועד תתבצע הפרישה. 

 

גורמים בלשכת ראש הממשלה הבהירו היום כי "אין שום כוונה לערוך משאל עם. זה לא עומד על הפרק". בסביבתו של שרון הסבירו: "ממילא אף אחד לא חשב לאור דבריו של אורלב עצמו, כי בכוונתו להישאר בממשלה כשתתקבל החלטה על פינוי בפועל".

 

היום התקיים בלשכתו של ראש הממשלה, אריאל שרון, דיון הכנה לקראת כינוס הקבינט הצפוי ביום שלישי, בו הוצגו לראש הממשלה עקרונות הצעת החוק לפינוי ולפיצוי מתנחלים. 

 

ראש הממשלה אמר בדיון: "כרגע המשאל אינו עומד על הפרק. לא ניתן לסיים את כל הפרוצדורות הכרוכות בכך עד ל-3 בנובמבר, המועד בו החוק צפוי לעלות לקריאה ראשונה בכנסת".

 

מאוחר יותר נפגשו שוב ראש הממשלה ויו"ר האופוזיציה, שמעון פרס, במשרדו של שרון בקרייה בתל אביב. בסביבתו של פרס אומרים כי הפגישה, שערכה כשעה, עסקה בנושאים מדיניים וביטחוניים בלבד.

 

המפד"ל: העסק מתחמם

 

בתוך כך הודיע היום השר אורלב כי הצליח לגבש רוב בסיעת המפד"ל התומך בהצעת החלטה נגדית לזו של יו"ר המפד"ל אפי איתם, הדורש מהמפד"ל לפרוש אם חוק פינוי-פיצוי יתקבל בדיון הקרוב בקבינט.

 

אמש הודיע השר אורלב, כי בכוונתו להביא בשבוע הבא למרכז המפד"ל את ההצעה להצביע בעד תוכנית ההתנתקות, בתנאי שזו תעבור במשאל עם. את ההצעה לערוך משאל עם העלה אורלב בפני ראש הממשלה בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני האחרונה. 

 

כשהעלה את דרישתו למשאל עם, שרון שאל אותו אם הוא "מתכוון ברצינות".

 

"אני מתכוון לכך ברצינות מוחלטת, כי אני חושש מאוד ממלחמת אחים", אמר אורלב ל-ynet. "אני השר היחיד שפוגש מתנחלים ומכיר את הלכי הרוח. הדרך היחידה שכל הצדדים יקבלו החלטה זה במשאל עם ברוב מיוחס. זה הפתרון שימנע קרע וקיטוב, וייתן אפשרות להתמודדות הוגנת לכולם".  

 

על פי הצעת ההחלטה של אורלב, המרכז קובע כי המפד"ל שוללת מכל וכל את תכנית ההתנתקות, ולא תהיה שותפה בממשלה העוקרת ישובים. בנוסף, מרכז המפד"ל מחייב קיום משאל עם על תכנית ההתנתקות וקבלת הכרעה ברוב מיוחס.

 

המרכז קובע כי המפד"ל תפרוש מן הממשלה, אם יתקיים אחד מהתנאים הבאים: 

1. הממשלה והכנסת יאשרו עקירת הישובים בגוש קטיף ובצפון השומרון.

2. הכנסת תשלים חקיקת חוקי הפינוי והפיצוי לצורך ביצוע תכנית ההתנתקות. 

3. מפלגת העבודה תוכנס לממשלה ולקואליציה הנוכחית. 

4. לא יוסדר בתקציב 2005 תפקודם ותיקצובם התקין של השרותים הדתיים ומוסדות התורה.

5. לא יתקיים משאל עם להכרעה בתכנית ההתנתקות.

 

לפי שעה נראה כי אורלב יצליח לגבור על איתם כאשר הוא מעביר לצידו גם את הרב יצחק לוי, כדי שיתמוך בהצעת ההחלטה שלו. יצויין כי לוי היה שותף למהלכיו האחרונים של השר איתם ופרש עימו מהממשלה על רקע תוכנית ההתנתקות, אולם בימים האחרונים הוא נסוג מהתמיכה הבלתי מסויגת באיתם. כעת נותר לראות כיצד ינהג איתם עצמו, שאמור להיפגש הערב עם אורלב כדי לנסות להגיע להסכמה.

 

במפד"ל אומרים כי אם איתם יתעקש ללכת לבדו "הוא הולך עם הראש בקיר". דוברו של איתם אמר, כי הוא לא יגיע לפגישה שמכנס אורלב, בשל "בעיה בלוח זמנים". בנוסף, שלל הדובר את האפשרות שחבר הכנסת איתם שוקל פרישה מהמפד"ל. 

אשר להצעה החדשה שגיבש השר אורלב, אמר הדובר כי איש לא דיבר עם איתם בעניין ולכן הוא לא דחה ולא קיבל את ההצעה, אולם הוסיף כי איתם "תומך בכל הצעה שתביא להפלת ממשלת שרון ותוכנית ההתנתקות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
אורלב ואיתם. עימות חדש?
צילום: מיכאל קרמר
צילום: איי פי
רה"מ. משאל לא על הפרק
צילום: איי פי
דודו פריד
לוי. עובר לשורות אורלב?
דודו פריד
מומלצים