שתף קטע נבחר

מנכ"ל המשרד לביטחון פנים - לחופשה מתפקידו

שמואל הרשקוביץ, שהיה מנכ"ל המשרד לאיכות הסביבה כשבראשו עמד השר צחי הנגבי, יצא לחופשה עד לשימוע שיתקיים בעניינו. הוא "כיכב" בדו"ח מבקר המדינה, כשותפו של הנגבי למינויים לא כשרים של חברי מרכז הליכוד בתפקידי מפתח

מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, שמואל הרשקוביץ, פנה הערב (יום ה') לשר לביטחון פנים, גדעון עזרא, וביקש את אישורו לצאת לחופשה בעוד שישה ימים. זאת, עד לאחר קבלת החלטה בשימוע שיתקיים בעניינו של הרשקוביץ, ש"כיכב" בדו"ח מבקר המדינה כשותף של השר לבטחון פנים לשעבר, צחי הנגבי, בפרשת המינויים הפוליטיים.

 

נציבות שירות המדינה פתחה כבר ב-1.9 בהליכי השעייה נגד הרשקוביץ. ניתנה לו אפשרות להציג את טיעוניו בכתב עד היום. השר עזרא נענה לבקשתו לצאת לחופשה.

 

בתום כך, סיים הערב צוות החקירה, בראשות תת ניצב יואב סגלוביץ', לקבל את החומר בנושא החשדות נגד השר הנגבי ממבקר המדינה. הצוות מונה עשרה חוקרים. מפכ"ל המשטרה יתעדכן בחקירה בליווי של פרקליט מחוז ירושלים.

 

"חגיגת מינויים לא חוקית"

 

בדו"ח מבקר המדינה נכתב, כי תקופת כהונתו של צחי הנגבי כשר לאיכות הסביבה היתה בפועל חגיגה לא חוקית של מינויים פוליטיים פסולים, מושחתים, בחלקם אף פיקטיביים - לחברי מרכז הליכוד ובני משפחותיהם.

 

המבקר, השופט אליעזר גולדברג, לא הותיר מקום לספק ושילח "טיל מונחה" מדויק לעברו של הנגבי: "במעשיו היתה רמיסה ברגל גסה של החוק ושל כללי המינהל התקין, פוליטיזציה של השירות הציבורי ושימוש במשאבי הציבור לקידום עניינים פוליטיים אישיים. על כל המופקדים על שלטון החוק ועל המינהל הציבורי לפעול כדי למנוע את הישנות התופעות שהוזכרו".

 

על פי הדו"ח, בתקופת כהונתו של הנגבי כשר לאיכות הסביבה (ינואר 2001 ועד מרס 2003) בוצעו במשרד עשרות מינויים פוליטיים. חברי מרכז הליכוד וקרובי משפחותיהם מונו למגוון של משרות ותפקידים שאיושם אינו טעון מכרז. למעשה, קובע המבקר, השופט גולדברג, מסגרות העסקה שאינן מחייבות מכרז נוצלו לרעה לביצוע מינויים פוליטיים.

  

משרות רבות היו "פיקטיביות" במהותן ולא מולאו למעשה, או מולאו על ידי חברי ליכוד חסרי השכלה וכישרון; אחרות העניקו משכורות מופרזות לאנשים חסרי יכולת (אך בעלי שיוך פוליטי נכון). הדו"ח מצביע על אחריותו של הנגבי למינויים הפוליטיים הרבים, וכן על אחריותו של יועצו הבכיר, לימים מנכ"ל המשרד, הרשקוביץ שפעל בשמו.

 

אבל לא רק הם: כל בכירי המשרד, שאמורים היה להגן מפני תופעה מעין זו, נכשלו בתפקידם. המנכ"ל, הסמנכ"ל הבכיר לניהול ולמשאבי אנוש (ששימש גם כיו"ר ועדת המכרזים), היועץ המשפטי במשרד וחברי ועדת המכרזים עצמם - כל הגורמים האמורים לשמש "שומרי סף" מפני מינויים פסולים - כולם כולם השתתפו בחגיגה של הנגבי ומרכז הליכוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרשקוביץ. כיכב בדו"ח המבקר
צילום: אבי כהן
הנגבי. חשד למינויים לא כשרים
צילום: אבי כהן
צילום: אלעד גרשגורן
עזרא. אישר את החופשה
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים